eksplozija plina


Recommended Posts

Ja sam dosta kilometara broshao na plin i cesto sam bio u servisima a i pratio sam sve informacije i novitete vezane za gasne instalacije inace sam vozio trojku na plin jos pre prve gasne stanice u Le. i iz iskustva vam mogu reci da je plinska instalacija u autu prilicno bezbedna ako je sve regularno uradjeno i sa kvalitetnim delovima, drugo na RTS 1 u emisiji SAT pre jedno mesec dana su testirali boce za plin i to pune pod pritiskom . U boce je pucano prvo iz manjeg a zatim iz sve veceg kalibra, jer mali kalibar je samo skinuo boju sa boce a kad su sa AK47 probili bocu iz nje je samo u jednom mlazu shikljao plin i nije bilo nikakvog cepanja boce ni eksplozije. Ovo sto se desilo momcima je samo nesreca koja je mogla da se desi u svakom domacinstvu koje koristi gas jer se desi da crevo propusti, zatim se gas nagomila i samo ceka da ga neko kresne. Greska koju su momci napravili je sto nisu sacekali napolju i sto nisu pospesili provetravanje prostorije kad je gas poceo da curi iz te budzene boce.Ovaj incident nema nikakve veze sa plinom u autu jer je to mogao biti i neki dizel koji ima loshu bocu za kuvanje u gepeku i u potpunosti se slazem sa Babicem...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Znaci...eksplodira plin u vazduhu u zatvorenoj prostoriji pod uticajem toplote? A tako je i sa benzinom, gore isparenja pod uticajem toplote tj. varnice?

Sta znaci kad izgori auto na ulici i kazu da je uzrok kvar na instalacijama?

Danas je jedan covek pokusavao da upali Golfa. Bila otvorena hauba, pocelo je veliko varnicenje i krenulo da dimi. Ja pobegla sa lica mesta...

Link to post
Share on other sites
Ja sam dosta kilometara broshao na plin i cesto sam bio u servisima a i pratio sam sve informacije i novitete vezane za gasne instalacije inace sam vozio trojku na plin jos pre prve gasne stanice u Le. i iz iskustva vam mogu reci da je plinska instalacija u autu prilicno bezbedna ako je sve regularno uradjeno i sa kvalitetnim delovima, drugo na RTS 1 u emisiji SAT pre jedno mesec dana su testirali boce za plin i to pune pod pritiskom . U boce je pucano prvo iz manjeg a zatim iz sve veceg kalibra, jer mali kalibar je samo skinuo boju sa boce a kad su sa AK47 probili bocu iz nje je samo u jednom mlazu shikljao plin i nije bilo nikakvog cepanja boce ni eksplozije. Ovo sto se desilo momcima je samo nesreca koja je mogla da se desi u svakom domacinstvu koje koristi gas jer se desi da crevo propusti, zatim se gas nagomila i samo ceka da ga neko kresne. Greska koju su momci napravili je sto nisu sacekali napolju i sto nisu pospesili provetravanje prostorije kad je gas poceo da curi iz te budzene boce.Ovaj incident nema nikakve veze sa plinom u autu jer je to mogao biti i neki dizel koji ima loshu bocu za kuvanje u gepeku i u potpunosti se slazem sa Babicem, a ove sto nemaju pojima kojom rukom se brishe bulja molim da malo razmisle pre no sto lupe nesto.

Jel su te boce u koje su pucali bile u kolima u gepeku koji je zatvoren ili su bile na otvorenom? Nisam gledao emisiju pa pitam...

A i nije mi jasno zasto je toliko bitno pucanje u bocu, meni nikad na kola nisu pucali, nikad to nisam ni video, ali izgleda da se vama stalno desava, stoga toliko i pisete o toj pucnjavi. U onoj sekciji za gas pise da auto sa plinom nije preporucljivo parkirati u garazu ako ista nema dobrp provetravanje. Time je dosta receno o bezbednosti plina sto se mene tice. Zasto 80% automobila u Srbiji koji idu na plin se tako i osecaju?

Link to post
Share on other sites

Svi sve znaju, ovo je neverovatno. Svaka cast, najpametniji ste, trebalo je da idete u nuklearne fizicare, ne znam sta cete uopste na ovom forumu, kad niko drugi nema pojma nista :)

Link to post
Share on other sites

Pa ovi iz SAT-a su palili namerno RENO 4 sa i bez plinskog sistema...

Isti djavo...

Eksplodirale samo gume automobila...

A jedina razlika je ta sto se otvorio sigurnosni ventil na plinskoj boci i tu je jace sikljala vatra....

Nikakve eksplozije nije bilo...

A sto se pucanja iz oruzja u boce i rezervoare automobila ne sekirajte se ukoliko napadac ne koristi svetlece metke mirni ste....Mislim zbog eksplozije.....

Momcima zelim brz oporavak...

Link to post
Share on other sites

ja teram svoju prichu?

"...Nasem clanu bobans1983 se desila slicna stvar pre par meseci, doduse, njemu se zapalio deo oko motora, i srecom prosao je bez povreda. Pogledajte samo kako hauba prelomila i pala ispred kola od siline detonacije blink.gif"...

to je prvo shto si lupio. niti se bobanu auto zapalio niti je ovde hauba odletela pa se josh i prelomila

"...Ali plin je mnogo zapaljivi, jer on moze da gori cim napusti bocu, a benzin sam po sebi ne moze da se zapali"....

gde si to nauchio da je plin mnogo zapaljiviji od benzina?

"...Upravo tako, benzin sam po sebi ne gori, gore njegova isparenja. Probajte da pucate u rezervoar, ili da bacite sibicu ili opusak od cigarete u proliveni benzin, nista se nece desiti!"...

a shta che se desiti sa plinom?

"...Gledaj malo vise Discovery, a malo manje filmove, pa ces videti!

Zasto ne ugradjuju plin u auto od starta onda? Izvini sto ti kvarim posao, ali plin je, po meni tempirana bomba mad.gif"...

koja je to emisija na discoveryu? kako se to ne ugradjuje od starta?

"...To za Discovery se odnosilo na pucanje u rezervoar benzina, a kad je u pitanju boca, to sam i napisao, plin ce isprstati napolje, ako je boca zakacena, ali ako nije, boca ce poceti da se pomahnitalo krece, leti..."...

i ovu emisiju bih voleo pogledati

"...Svi sve znaju, ovo je neverovatno. Svaka cast, najpametniji ste, trebalo je da idete u nuklearne fizicare, ne znam sta cete uopste na ovom forumu, kad niko drugi nema pojma nista sarcastic.gif"...

i posle svega ovoga ti kazesh da chovek tera svoju prichu...

brate ti posle ovoga trebash da uchutish

Link to post
Share on other sites

Prvo, pazljivije citaj postove, ono za haubu se odnosilo na automobil koji je prekjuce eksplodirao, a ne na bobanov. I bobanov auto je izgoreo, ne znam na kom si ti forumu bio poslednjih godinu dana. Pogledaj Mythbusters na Discovery-ju, pucanje u rezervoar, pikavac, sibica u lokvu benzina, reprizirali su tu epizodu jedno 50 puta. U drugoj su pucali u bocu kiseonika i ona je kao pomahnitala letela, poput rakete. Ne bih bas priblizavao otvoren plamen iliti sibicu boci iz koje izlazi plin, kao ni npr dezodoransu u spreju. Nek mi neko kaze kad su se pojavile gasne stanice? 1912? Sipali ga u ford-T? Posto kazes da se ugradjivao od starta.

Poenta cele price je bila zasto je eksplodirao auto. Pisalo je plin. Ti si rekao da nije plin, pa onda da jeste. Ocigledno tvrdis da bi se to sa grejalicom desilo i da auto nije imao plin.

Pogledaj malo sta su i drugi clanovi pisali, rekao bih da si ti gotovo jedini koji stoji iza te price. I ko si ti da ucutkujes? Predsedavajuci?

Link to post
Share on other sites

o toj haubi sam i prichao...

mythbustersi... pa ni to nisi dobro pratio. boca sa kiseonikom ima li neke veze sa LPG bocom? znash li koliki je pritisak u toj boci?

trebao si i neki primer iz branica da navedesh

plin se koristi od 40ih godina proshlog veka. znash glupo je to da kazesh shto se nije koristio od samog pochetka? shta fali hibridima? njih nije bilo na pochetq.

nisam ja ovde niko da bi nekoga uchutkivao.

ja sam ti samo predlozio opciju u kojoj nechesh vishe nastaviti da pishesh gluposti.

kako sam to ja jedini? evo chitam o5 i o5 ne kontam da sam ja jedini...

prihvati moj savet. skroz je dobronameran

Link to post
Share on other sites
Prvo, pazljivije citaj postove, ono za haubu se odnosilo na automobil koji je prekjuce eksplodirao, a ne na bobanov. I bobanov auto je izgoreo, ne znam na kom si ti forumu bio poslednjih godinu dana. Pogledaj Mythbusters na Discovery-ju, pucanje u rezervoar, pikavac, sibica u lokvu benzina, reprizirali su tu epizodu jedno 50 puta. U drugoj su pucali u bocu kiseonika i ona je kao pomahnitala letela, poput rakete. Ne bih bas priblizavao otvoren plamen iliti sibicu boci iz koje izlazi plin, kao ni npr dezodoransu u spreju. Nek mi neko kaze kad su se pojavile gasne stanice? 1912? Sipali ga u ford-T? Posto kazes da se ugradjivao od starta.

Poenta cele price je bila zasto je eksplodirao auto. Pisalo je plin. Ti si rekao da nije plin, pa onda da jeste. Ocigledno tvrdis da bi se to sa grejalicom desilo i da auto nije imao plin.

Pogledaj malo sta su i drugi clanovi pisali, rekao bih da si ti gotovo jedini koji stoji iza te price. I ko si ti da ucutkujes? Predsedavajuci?

Ti stvarno nisi u libeli, razlog sto hauba nije na autu je sto je covek skinuo zbog vadjenja motor, drugo bobanu nije IZGOREO AUTO VEC SE MALO OSMUDIO zato sto mu je PUKLO CREVO ZA BENZIN a ne za P L I N.a kiseonik u boci stoji na 120bara a auto gas na 15-20bara. A i sto koristis komp i net, to nije bilo 1912.

Ne guraj se sa golo dupe tamo de se mere qrci.

Link to post
Share on other sites

zasto da zakljuca? ajd vodite diskusiju bez vredjanja ako se neko ne slaze moze to na kulturan nacin da kaze..ni jedna tema o plinu nje dovedena do kraja.mene licno interesuju a verovatno i druge neke mere predostroznosti,sta cesce kontrolisati,neke slabe tacke de moze da popusti itd itd.nisam plindzija ali me interesje

Link to post
Share on other sites

@alekBMW

To za haubu je informacija koja je stigla naknadno, sto se tice boca, pritisak je pritisak (bojler eksplodira, pa raznese zid) i mogao bi malo da pazis na vokabular, nije ti ovo skupstina.

@babic

Plin se koristio u industrijskim masinama tada, specijalno predvidjenim za to, a nije budzen u automobile koji su predvidjeni da idu na benzin. Hibridi su OK, ali oni koriste benzinski, elektromotor i akumulatore. Uopste nisam imao nameru da se raspravljam, samo kazem da jos uvek verujem da je plin kao gorivo neispitana teritorija.

Link to post
Share on other sites
Znaci, ako zaronis, onaj potpaljivac za plinski sporet i benzin i pritisnes dugme, on ce da se zapali? :)

da se umesam i ja mozda sam laik ali mislim da benzin pali svecica koja pravi varnicu kao i taj potpaljivac! sta mislis da ce da se desi ako to prineses rezervoaru?!! ne kritikujem, KONSTATUJEM!

Link to post
Share on other sites

ALEX...smanji malo tenziju..ne nerviraj se i obrati paznju na neke svoje recenice koje su neumesne...!!!

VANYONNI...ti nemoj drugog da opominjes za vokabular...jer i sam nasedas na isti i odgovaras istom ako ne i gorom merom!!!

Link to post
Share on other sites
e ovako...

bio sam malopre kod dechka u bolnici. uvijen je k'o mumija. i u principu je ok.

lice che kaze biti ok ali za ruke che vech biti potrebna plastichna

spomenuo sam da sam bio kod njega dan pre sranja jer je skoro uzeo auto i bio je u raspad sistemu posle nekog njegovog lika

na benzin je radio je2. trokirao je izbacivao je crni dim pozadi. najverovatnije je protokomer bio u qrcu.

poshto sam povezao to shto je bilo isecheno i nakon shto sam skontao da mu isparivach ne valja zamenili smo ga sa nekim drugim shto je imao (dodushe slabijim jer je u pitanju 3.5) i koji je radio. na plin je radio ok ali smo tada skontali da auto vishe ne izbacuje crn dim nego plav. konstatacija je da je motor kaput.

shta se desilo ustvari?

kaze da je auto oterao malo nize u garazu i da je reshio da izvadi motor. skinuo je haubu da bi mu bilo lakshe.

kaze da je trebao da skine isparivach i cevi pa je otishao do boce da zatvori plin

e sad, kaze on meni, da je zavijao shraf sa kljuchem 10.

?!

shta kljuchem 10?

pa 1 ventil je zavrtanje ulaza u bocu a drugi za odvod..

tako je.

e taj za dovod sam zavrnuo rukom a ovaj za odvod kljuchem 10.

kako bre kljuchem? oba ventila MORAJU da budu takva da mozesh da ih zatvorish prstima bez ikakvog alata

ne bre ovde je bila 10ka..

to ti je bila neka budzevina brate...

nebitno, dok sam zavrtao to od 1put je pocheo da shiklja plin. e sad, dal' sam ja tu neshto proshlajfovao ili je neshto puklo...

istrchao sam iz garaze i setio se da je upaljena grejalica. uleteo sam u garazu ponovo da iskljuchim grejalicu ali kada sam je ishtekao iz zida zavarnichilo je na utikachu i to je to...

znachi nikakva boca nije eksplodirala niti se kretala pomahnitalo (to plinska boca nikada ni neche da uradi nego metanska) i nikakva hauba nije letela.

pa da,znao sam da nije mogla boca da explodira! vecj je sticaj loshih okolnosti!

gasni uredjaj je bezbedan ali nije za zezanje!(u vidu bilo kakvih budzevina)

u srbiji mnogo ljudi vozi bez atesta(znam ja sam vozio par godina bez) i josh uvek ne proveravaju,registruju se automobili na kicjenje radnika na teh. pregledu i teraj! ali jbg,situacija je takva,shta da se radi.

a ipak taj atest rade inzhenjeri pa bi trebali da budu rigorozni u svom poslu,naravno uvek mozhe da se kazhe da i tu mozhe da radi mito ali jbg!

mislim da vecjina sve ovo zna shto sam rekao al' ajde da dodam i ja neshto!

tng je potpuno bezbedan,samo da je ugradjen i odrzhavan kako treba!

Link to post
Share on other sites

Sto je bila poenta price. Hvala!

@zoki04

To stoji, ali u samom motoru svecica pali smesu benzina i vazduha :) A zenin savet su da poslusam ;)

@lilja

Izvinjavam se zbog opaske vezane za otirac. Preterao sam.

Link to post
Share on other sites

Ma kakva crna kontrola na atestu???

Meni su samo slikali isparivac i bocu i toliko sve sam zavrsio za jedan dan, a nisam imao atest ni za bocu...

I to bez veze, mita i korupcije....

Mozda su i oni svesni da vecina automobila ne bi ni proso isti da su strogi....

Link to post
Share on other sites

Postoje neki standardi propisani za ugradnju gasa u vozilo i serviseri koji se bave time su upoznati sa istim ... Samim tim ugradnju izvode u skladu sa tim standardima i iz istog razloga ljudi zaduzeni za atest samo slikaju to sto je neophodno da se vidi na oko kao dokazni materijal za dokumentaciju o atestu ... U slucaju da nesto od instalacije odstupa od propisanog serviser biva opomenut da to ispravi ili vozilo nece proci atest... Iz obaveze prema musteriji svaka greska ce biti ispravljena tako da ne bi bilo problema... Ja kada sam radio atest na mom prethodnom automobilu covek iz vince se cak zavlacio u kanal da proveri kuda su sprovedeni vodovi za gas i dali je adekvatno izolovan i pricvrscen da ne spominjem da je sve slikano detaljno sa sve tablicama vozila....Na ovom sadasnjem atest nemam i ne bi mogao da ga prodjem zbog tih takozvanih novih standarda a i papiri od uredjaja i boce su stari 4 godine...

Gas je opasan u ne provetrenim prostorijama gde se akumulira sa nemogucnoscu da izvetri tj, ispari i onda jos kada u celu pricu dodje i elektricna varnica, kao sto je bio nesrecan slucaj sa ovim momcima ili cak moze da bude i od prekidaca za svetlo i da ne duzim na ovu temu .... bezin je zapaljiv otvorenim plamenom u kolima je dovoljno da je negde ispod haube neispravna instalacija za dovod benzina i obzirom na toplotu motora dolazi do stvaranja benzinskih isparenja, tu jos dodati losu el.instalaciju i eto ti plamena...

Sto se gasa tice u zatvorenom automobilu ne bi trebalo da ima problema jer prilikom ugradnje majstori na dovodnu i odvodnu cev stavljaju grkljan crevo koje bi u bilo kakvoj neispravnosti ventila na boci gas odveli van automobila...zato je neophodno i preporucljivo da onaj poklopac koji imate na pecurki koji poklapa sediste pokazivaca punoce boce i pozicije plovka ne skidate onako neobavezno i da ga ostavite u gepeku tek tako posto ste u zurbi i mrzi vas da ga vratite na mesto....

Zakljucak sve dok je auto na otvorenom i ne postoji mogucnos ajumulacije u prostoriji (pricamo o LPG-u) bezbedan je i bez rizika od eksplozija i slicno, jos ako je ugradjen kvalitetno a ne fuserski onda nema razloga za brigu....

Preostaje samo da se vozite jeftinije i da procerdate prtljazni prostor na ovaj ili onaj nacin (boca) .... Ali svako zadovoljstvo u zivotu ima svoju cenu... I da uvek ali uvek u automobilu imajte ispravnu PP bocu jer nikada se nezna ....Dobronameran savet svim vozacima bez obzira na pogonsko gorivo....Pozdrav svima....

Link to post
Share on other sites