olaksavanje zamajca


Recommended Posts

rec je o m10 motoru. Da li se sme olaksati zamajac, koliko se dobije sa tim i koliko se sme olaksati. Skinut mi je menjac sa auta pa sam mislio kad je vec dole da to uradim.

brate to se radi samo na jakim kubikazema,ne zamaraj se mnogo sa tim!

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Radi se to i na 318 is jer ima jako tezak zamajac i zato je pomalo lenj dok ne predje 60 km/h. Jedna varijanta je aluminijumski zamajac, koji je skup a druga je celo kvacilo i zamajac od 325, jer je taj zamajac duplo laksi, e sad kako bi se to odrazilo na tvoj auto stvarno ne znam, ja cu da probam pa cu da vam javim.

Link to post
Share on other sites

Ako montiras kvacilo od 325 bice ti potreban i duboki druk lager da bi razdvajao kako treba

Link to post
Share on other sites

:) :) :) :kiss3: ;) ;)

Link to post
Share on other sites

Prednosti

1 otpor koji pravi tezina zamajca je dosta manji a rezultat toga je mnogo bolji odziv na gas

/svi atmosferski sportski motori se prave sa izuzetno laganim lamajcem i cak olaksanom radilicom kao i svim ostalim

pokretnim delovima da bi se smanjilo trenje i veca iskoriscenost goriva /

Mana

1sa olaksavanjem zamajca ako ubrizgavanje nije 100% dobro javlja se neravnomeran rad na leru ,

koji bi inace bio kompenzovaniji sa tezim zamajcem

U fabrici su pravili auta za svakodnevnu u potrebu a nisu stavljali laksi zamajac kao i gomilu drugih resenja koih imas recimo na m modelima,ali ako vec postavljas pitanje zasto to nisu u fabrici uradili ,,,,zapitaj se jos nesto,,,,,,,recimo,,,,

Zasto u fabrici nisu stavili u to vreme plin?

A sada 90%auta ima plinski uredjaj jesu li i oni pogresili??????

Link to post
Share on other sites

Daleko ce dogurati taj tuning sa tako opseznim znanjem, da se ne bi ubijali sa kucanjem po tastaturama, postavite to pitanje nekom ko ozbiljno pravi motore za trke, dakle pitanje glasi : Sta se dobije na SERISKOM motoru kada mu se olaksa zamajac :pleasantry: !

Link to post
Share on other sites

Kakvo pitanje takav i odgovor,nepotpun i nesirok jer je stvarno zamarajuce kuckati tastaturu,pa zar mislis da se stavi zamajac i odma se dobije snaga?

Link to post
Share on other sites
Prednosti

1 otpor koji pravi tezina zamajca je dosta manji a rezultat toga je mnogo bolji odziv na gas

/svi atmosferski sportski motori se prave sa izuzetno laganim lamajcem i cak olaksanom radilicom kao i svim ostalim

pokretnim delovima da bi se smanjilo trenje i veca iskoriscenost goriva /

Mana

1sa olaksavanjem zamajca ako ubrizgavanje nije 100% dobro javlja se neravnomeran rad na leru ,

koji bi inace bio kompenzovaniji sa tezim zamajcem

U fabrici su pravili auta za svakodnevnu u potrebu a nisu stavljali laksi zamajac kao i gomilu drugih resenja koih imas recimo na m modelima,ali ako vec postavljas pitanje zasto to nisu u fabrici uradili ,,,,zapitaj se jos nesto,,,,,,,recimo,,,,

Zasto u fabrici nisu stavili u to vreme plin?

A sada 90%auta ima plinski uredjaj jesu li i oni pogresili??????

Zamajac takav kakav je stavljen je optimalan za sve nacine voznje uopsteno, i napravljen je za odredjeni broj obrtaja i odredjeno opterecenje. Ako olaksas zamajac, imaces problem sa radom motora na nizim obrtajima, sa uobicajenim polaskom i verovatno problem na leru, ali to sve zavisi od toga koliko ga olaksas.

Pritom , ako ga olaksavas, olaksaj ga sto dalje od centra zamajca., tada olaksanje ima najveci efekat. Samo pazi, sve mora biti savrseno uradjeno i izbalansirano, pa cak i onda preuzimas neke rizike. Koliko ja znam, npr. Miki Djelmasu je u toku trke pukao takav olaksani zamajac i otisao kroz haubu, a mogao je i da ode kroz protivpozarni zid u kabinu, pa ti vidi sta bi bilo sa vozacem. A to je covek sa velikim iskustvom i sigurno ne radi tek tako neke stvari napamet. Ovo cisto pisem da se ljudi ne zezaju tek tako sa tim ako nisu 100% sigurni sta i zasto nesto rade.

Kako god, to je dobra stvar za one koji hoce da se trkaju, ali moze da postoji problem sa uobicajenom, regularnom voznjom, tako da ja npr. ne bih to preporucio. A 99% nas koristi auto svaki dan, pa mu je i jasna namena.

A sto se tice plina:

Nije omasovljen iz istog razloga kao i ostali alternativni izvori energije, a taj razlog je NAFTNI LOBI. Monopol, to je bar kod nas dobro poznata rec….

Benzin i dizel uopste nisu nesto posebno napredna goriva, ali nam stalno sugerisu da je to najbolja stvar. Trt najbolje, nego se ne isplati ovima koji kontrolisu naftu da se predje na neko drugo gorivo, jer sve dok ima nafte, oni su sigurni i bogati. Mada bice bogati i posle toga, jer ce se na vreme preorijentisati na nesto drugo, i na sav glas nam naturati to, a mi cemo voziti i trositi i fekalije i pevati…….

Ali ajde da se vratimo na zamajac, ako ima neko jos nesto da kaze….

Link to post
Share on other sites

Ja cu na moj motor staviti olaksan zamajac tj. aluminiumski i to svesno jer je jedan od dosta bitnih faktora za bolje ubrzanje. Znam da cu na leru koji cu podici za nekih 200rpm mozda imati malo neravnomerniji rad ali to mi ne predstavlja problem bitno je da bude sto "ostriji gas".

Link to post
Share on other sites