E30 320i klasičan plin


Recommended Posts

Pozdrav svima.

Vozim 320i na plinu skoro 3 godine i do prije mjesec dana nisam imao nekih ozbiljnijih problema. Auto je loše radilo na benzin kad sam ga uzeo, ali sve sam to fino sredio tako da je u super stanju i onda sam ugradio plin kod Radića. Motor nije u Bog zna kakvom stanju, nagazio je mnogo bez generalke, ali još uvijek se ponaša odlično osim što je nedavno podigao potrošnju gasa. Zavisno od težine noge trošio je od 12-18 litara benzina, dok je trošio oko 17 litara plina sa nekom prosječnom vožnjom u gradskim uslovima kakvi obično vladaju u Sarajevu.

Prvi problem koji se pojavio bio je onaj plastični šteler, počeo se nekako lagano okretati i sam pomjerati (zbog temperature) i zezati mješavinu. Potrošnja se povećala, brzo sam skužio šta je problem, zamijenio šteler i sve OK. Sve OK do prije mjesec dana!

Kupio nov Black Horse akumulator, postavio, vozio neko vrijeme i onda odjednom ne mogu da upalim jedan, dva, par dana zaredom. Odem u servis, kažu super akumulator, vozim opet neko vrijeme ono opet sve isto i onda jedan dan detonacija plina - naravno zbog jebenog akumulatora (pokvaren akumulator smetao normalnom radu alternatora = manjak struje = slab rad svjećica = detonacija plina)! Razdere mi gumu od protokomjera do usisne grane i apsolutno odvali donji dio protokomjera (zavareni gusani poklopac sa donje strane)

30052010462.th.jpg

Ja odem u radnju kupim nov Topla akumulator, nove Champion N9YC svjećice (nekakve jeftine - nije bilo Bosch W8DC koje sam koristio prije) i u BMW Tomić i kupim novu gumu protokomjera.

30052010459.th.jpg

[/url]

30052010460.th.jpg

[/url]

Protokomjer pregledam i vidim sve komponente ostale ispravne, zašarafim i zadihtujem odvaljeni dio i postavim sve kako treba. Auto na benzin radi savršeno, baš kao i prije, na plin radi dobro (u tom trenutku ne znam ništa o potrošnji jer sam opet promijenio plastični šteler) i ja krenem u svakodnevne aktivnosti. Dođe vrijeme za sipanje i onda šok! 26 litara na 95 kilometara!!! Pravac Radić. Majstor pregledao, preštelovao "na uho" jer kompjuter ne radi i ja nastavio voziti. Sljedeće sipanje 44 litra na 180 kilometra - prazna boca skroz! Opet Radić opet štelovanje i na kraju opet sve isto!

Auto troši nenormalno, a poprilično slabo ide! Skinem opet šteler, začepim ga na račvi i puhnem sa druge strane - čuje se kako pušta na navojima! Kupim ponovo nov, stavim teflon i vratim - potrošnja 24 litra na 100 kilometara!

30052010461.th.jpg

[/url]

Dalje više ne znam šta da radim! Kad zavrnem šteler jedva ide, iovako sa ovom potrošnjom se jedva vuče (prošli put kad je šteler stradao bar je letio kao na benzinu). Servis sam uradio u decembru (filter, štelovanje i klasičan pregled - nisu dirali isparivač), od tada prešao oko 4k km. Sve mi se čini da mi je isplatnije voziti na benzin trenutno. Ima li neko neku ideju odakle da krenem? Meni naumpalo da ove svjećice možda ne valjaju, čuo sam da su za gas jedne od boljih NGK zbog veće temperature.

Unaprijed svima hvala na pomoći

Link to post
Share on other sites
Odvrni malo taj steler, pa vidi, verovatno ce ici bolje i trositi manje.

A ovo za akumulator i posledice - majstori cesto lupaju gluposti.

Odvrtao sam brate i opet nekako isto. Malo bolje ide ali diže potrošnju. Iz auspuha smrdi plin i previše. Sigurno nije dobro sagorijevanje. Odoh čačkati svjećice, probat ću vratiti one stare i ponovo doštelovati plin "na uho". Ako ne upali odoh Radiću neka radi servis isparivača iako je rekao da je sve u redu prošli put. Drugo mi ništa ne pada na pamet.

Link to post
Share on other sites
Odvrtao sam brate i opet nekako isto. Malo bolje ide ali diže potrošnju. Iz auspuha smrdi plin i previše. Sigurno nije dobro sagorijevanje. Odoh čačkati svjećice, probat ću vratiti one stare i ponovo doštelovati plin "na uho". Ako ne upali odoh Radiću neka radi servis isparivača iako je rekao da je sve u redu prošli put. Drugo mi ništa ne pada na pamet.

Evo mali update! Skinuo sam svjećice i izgledaju skoro kao i onako kako sam ih stavio, mada ću ih zamijeniti sa nekim drugim. Volio bih kada bi mi neko od vas napisao koje svjećice su dobre za 320i iz '89-te godine s obzirom da najviše vozim na plin. Poslije svjećica skinuo sam i filter gasa. Nevjerovatno šta je sve ispalo iz njega! Evo slike pa pogledajte sami:

30052010464.th.jpg

[/url]

30052010465.th.jpg

[/url]

Očistio sam sve i vratio magnet u filter, postavio i sad ću da vidim kakva će biti potrošnja. Samo mi nije jasno kako se ovaj filter zaprljao poslije cca 4k km i u stvari kad sam istresao ovu nekakvu prljavštinu filter izgleda kao i kad su ga majstori u servisu postavili :D

Moram otići kupiti novi filter svakako, samo mi se čini da su mi skupo naplatili ovaj kad sam bio na servisu :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

tebi motor ne dobija dovoljno plina

vidiš da šel šraf oće da ispadne koliko je odvijen

pogledaj da ti nije spao difuzor iz plinskog mixera ili ste ga okrenuli komplet naopačke kada ste krpili protokomer

Link to post
Share on other sites

To ti je sve problem zbog te koske, treba da je skines i da je prodas :D

Salim se malo :rolleyes: Posto ti vec taj plin ima 3 godine, sigurno je vreme za jedno servisiranje isparivaca.. Vidis lepo koji je tvoj model, odes i kupis set membrana i gumica za 500-1000 dindzi i lepo to sredis.. :D

A i posto je ocigledno da je los plin koji sipas, dok to ne uradis probaj da ispustis vodu iz isparivaca koje sigurno ima, tako sto odvrnes onaj sraf na dnu isparivaca... :D

Link to post
Share on other sites
tebi motor ne dobija dovoljno plina

vidiš da šel šraf oće da ispadne koliko je odvijen

pogledaj da ti nije spao difuzor iz plinskog mixera ili ste ga okrenuli komplet naopačke kada ste krpili protokomer

Ih brate, kad bi ti meni malo pojasnio šta je difuzor plinskog mixera možda bih ti znao odgovoriti! Inače, sam sam krpio protokomjer i prije i sad - da se ne hvalisam puno reći ću da sam jaako dobar sa njim :) Ovaj dio koji je otkinut sa protokomjera je u stvari donji poklopac koji je nekako fabrički bio zanitovan i zalijepljen onom njihovom diht masom, to je u suštini i stradalo - ništa više.

To ti je sve problem zbog te koske, treba da je skines i da je prodas :D

Salim se malo :rolleyes: Posto ti vec taj plin ima 3 godine, sigurno je vreme za jedno servisiranje isparivaca.. Vidis lepo koji je tvoj model, odes i kupis set membrana i gumica za 500-1000 dindzi i lepo to sredis.. :)

A i posto je ocigledno da je los plin koji sipas, dok to ne uradis probaj da ispustis vodu iz isparivaca koje sigurno ima, tako sto odvrnes onaj sraf na dnu isparivaca... :D

Hvala na savjetu, definitivno ću to uraditi. Mislim da je vrijeme da i to naučim pošto do sad nisam pipkao ništa oko plina osim stavljanja releja koji gasi benzinsku pumpu! :)

Ima lik odlicne membrane za 6 evra komplet, ako budes hteo dam ti telefon.

Rado bih, ali čini mi se dugo zamaranje ljudi i petljanje da bi ih dobio u Sarajevo :D

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

potpuno isto se i kod mene desava, imam plin jedno 3 god. i auto je trosilo ljeti 12 a zimi 14-15 l plina, u zadnjih 2 mjeseca se povecala potrošnja katastofalno, svasta sam radio pa cak i stavljao potpuno novi isparivac i situacija se nije mnogo promijenila, majstor mi je rekao da provjerim kompresiju pa cu to da uradim sledece nedjelje pa cemo vidjet

Link to post
Share on other sites

Samo da dodam da svjećice ne mogu da ti utiču na potrošnju, a ne mnogo ni na detonacije, kad staviš one koje idu za taj motor(odgovarajuće toplotne vrijednosti). A vezano za preporuku Bosch WR 8 D+, imam ih od 2004, poslije sam 2005 ugradio plin i od tada evo već 6 godina i nekih 80000 km nemam problema ni sa svjećicama ni sa plinom(potrošnja od 11-16 l/100 km uopšte, i grad i otvoren put).

Link to post
Share on other sites

pa u tom Sarajevu sve sami invalidi od plinera izgleda,ja sam kupio auto u kojem je ugrađen plin u Sarajevu i brate sve sam moro prepraviti samo ostale cijevi ispod auta iste na istom mjestu,sve ljudi kontra napravili,auto detonirao stalno i tako to....svakako preporucijem da se ti naucis sve o tom sistemu,nije komplikovano i da sam sebi sređujes sve,druge nema,filter je taj 5 maraka,nema te sta guliti....izmijenis membrane...gumice...i svakako promijeni pumpui na kojoj sipas plin jer je to strasno sta si izvadio iz filtera,ja to nemam poslije 10kkm takve prljavstine....sipam na provjerenim pumpama...

Link to post
Share on other sites
pa u tom Sarajevu sve sami invalidi od plinera izgleda,ja sam kupio auto u kojem je ugrađen plin u Sarajevu i brate sve sam moro prepraviti samo ostale cijevi ispod auta iste na istom mjestu,sve ljudi kontra napravili,auto detonirao stalno i tako to....svakako preporucijem da se ti naucis sve o tom sistemu,nije komplikovano i da sam sebi sređujes sve,druge nema,filter je taj 5 maraka,nema te sta guliti....izmijenis membrane...gumice...i svakako promijeni pumpui na kojoj sipas plin jer je to strasno sta si izvadio iz filtera,ja to nemam poslije 10kkm takve prljavstine....sipam na provjerenim pumpama...

Evo mene opet nakon nekog vremena. :pleasantry:

Hvala na savjetima.

Mijenjao sam i pumpe iako ih u Sarajevu nema puno i na svakoj je otprilike ista stvar. Problem sam riješio servisom isparivača. Zamjenio membrane i filter i evo već nekih 700 km ista potrošnja - oko 17 litara na 100 km. Auto nekako bolje radi i tiše je, a sad moram praviti dizne, neće na benzinu preko 5.5k rpm :rolleyes: Probat ću sa onim aditivom za čišćenje, a ako ne upali skidam i pravim, s tim da moram naručiti originalne O-Ring-e. Eto toliko i hvala još jednom svima na pomoći...

Link to post
Share on other sites

ja sam riješio moj problem sa potrošnjom, i vjerovali ili ne problem je bio u pinjonu kilometraže, pokazivao je da prelazim manje kilometara nego što stvarno prelazim, kilometar sat dobro pokazuje brzinu kretanja auta ali ne pokazuje dobro pređenu kulometražu

Link to post
Share on other sites
...Problem sam riješio servisom isparivača. Zamjenio membrane i filter i evo već nekih 700 km ista potrošnja - oko 17 litara na 100 km. Auto nekako bolje radi i tiše je...

Lepo kazem, servis isparivaca <_<

Link to post
Share on other sites

Pored svega, tebi je crevo od isparivaca bar 1,5m dugo, umesto da je sto krace.

Isparivac treba da je sto blize usisu, znaci sa leve strane. Ispod servo ulja, recimo.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Pored svega, tebi je crevo od isparivaca bar 1,5m dugo, umesto da je sto krace.

Isparivac treba da je sto blize usisu, znaci sa leve strane. Ispod servo ulja, recimo.

Tako "fabrika" stavila i šta je tu je... ;)

Evo mene opet sa novim problemom.

Kad je detonacija izbila dno na protokomjeru (opisano par postova prije) i kad sam ja to sve fino ponovo sastavio nisam ili se jednostavno ne sjecam da sam probao rad motora na benzinu u krajnjim limitima. Neki dan se vracam s puta i prebacim na benzin da ga malo stisnem kad ono ne moze preko 4.5 k rpm! Prebacim na plin sve ok ali na 4.5 k rpm blagi trzaj (djelic sekunde kao da mi propadne - nestane gasa) i dalje ok. Zamjenim svjecice - ista prica, kupim aditiv za ciscenje dizni - ista prica! Onda opet na put i opet benzin, ali ovaj put provalim da nije do zacepljenja dizni. Dajem gas polako i na nekih 80-85% gasa imam maksimalne obrtaje na benzinu 6200, a mozda i malo vise, do 6500 (mada toga prije nije bilo - fuel shut-off je radio normalno na 6250 rpm) i masina vristi. Dam gas do kraja, a motor umre! Kao da sam pustio gas do 4.5 k rpm i trokira (isto kao fuel shut-off samo u malo vecim razmacima pravi blokadu). Opet probam na plin sve ok osim sto sa punim gasom dok nabija obrtaje isto na 4.5 - 5 k rpm djelic sekunde ima trzaj i to je to.

E sad poslije par godina sa ovim motorom mislio sam da vise nema sta da me iznenadi, ali ovo je za posebnu rubriku iznenadjenja!

Provjerio sam TPS (DKS kako ko hoce) radi dobro (kod mene je prekidac - nije onaj sa kliznim potenciometrom. Tako je dosao fabricki), senzor temperature zraka i signale sa protokomjera i ECU i sve mi se cini u najboljem redu, bas kao i prije kad je radio besprijekorno. Auto najnormalnije pali na benzin i vozi na svim obrtajima osim sto pravi blokadu na 4500 kad je pun gas, a max. obrtaje dize kad ja drzim gas na 80%! Blink dijagnostika kaze 1444 (Nema greske)

Ima li neko neki savjet? :D :)

Link to post
Share on other sites

Procitao sam ovo stari. Vec sam ja ovo davno obavio (osim spajanja dna poslije detonacije, to je bilo skoro moza prije 1-2 mj.) kad sam imao problem sa lerom i paljenjem. To sam napravio prije mozda 1-1.5 godinu dana i od tada pa do sad je auto radio kao iz fabrike - miran ler 800 rpm, prvi gas odlican (do 2500 rpm), linearno ubrzavanje bez trzaja i sl.. :(

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Evo mene opet sa novim problemom.

Kad je detonacija izbila dno na protokomjeru (opisano par postova prije) i kad sam ja to sve fino ponovo sastavio nisam ili se jednostavno ne sjecam da sam probao rad motora na benzinu u krajnjim limitima. Neki dan se vracam s puta i prebacim na benzin da ga malo stisnem kad ono ne moze preko 4.5 k rpm! Prebacim na plin sve ok ali na 4.5 k rpm blagi trzaj (djelic sekunde kao da mi propadne - nestane gasa) i dalje ok. Zamjenim svjecice - ista prica, kupim aditiv za ciscenje dizni - ista prica! Onda opet na put i opet benzin, ali ovaj put provalim da nije do zacepljenja dizni. Dajem gas polako i na nekih 80-85% gasa imam maksimalne obrtaje na benzinu 6200, a mozda i malo vise, do 6500 (mada toga prije nije bilo - fuel shut-off je radio normalno na 6250 rpm) i masina vristi. Dam gas do kraja, a motor umre! Kao da sam pustio gas do 4.5 k rpm i trokira (isto kao fuel shut-off samo u malo vecim razmacima pravi blokadu). Opet probam na plin sve ok osim sto sa punim gasom dok nabija obrtaje isto na 4.5 - 5 k rpm djelic sekunde ima trzaj i to je to.

E sad poslije par godina sa ovim motorom mislio sam da vise nema sta da me iznenadi, ali ovo je za posebnu rubriku iznenadjenja!

Provjerio sam TPS (DKS kako ko hoce) radi dobro (kod mene je prekidac - nije onaj sa kliznim potenciometrom. Tako je dosao fabricki), senzor temperature zraka i signale sa protokomjera i ECU i sve mi se cini u najboljem redu, bas kao i prije kad je radio besprijekorno. Auto najnormalnije pali na benzin i vozi na svim obrtajima osim sto pravi blokadu na 4500 kad je pun gas, a max. obrtaje dize kad ja drzim gas na 80%! Blink dijagnostika kaze 1444 (Nema greske)

Ima li neko neki savjet? :) :)

Niko? Ništa? :)

Link to post
Share on other sites
Da se tebi ne zaglavljuje klapna u protokomeru, jesi probao rukom da je pomeras?

Radi kao švicarski sat! Juče probam na benz po onoj kiši da dam gas do poda i probi do 6500 rpm sa malom knedlom oko 4500 rpm!!! Odoh da pregledam CKP i ECT senzore... Javim šta se dešava...

Link to post
Share on other sites

Napravljeno sve. Rastavio protokomjer i ponovo očistio i premjestio karbonsku pločicu da kontakti idu drugim putem i sve proradilo (od zadnjeg puta počica se poprilično pohabala - puno za nekih 2-3 mjeseca). Samo mi ovo sve nekako nema veze sa problemom koji je bio sa plinom, a sada je odjednom iščeznuo! :D

Link to post
Share on other sites

A znas zasto se pohabala? zato sto si onu iglu prenisko postavio i stegnuo...

Ona treba da bude negde na visini na kojoj ce i da ima dobar kontakt sa grafitom, a da ne bude previse pritisnuta jer ce pojesti grafit za 2 meseca kao kod tebe... :D

Link to post
Share on other sites