Protokomer, Lambda sonda, ler lauf... Da iskljucim ja to?


Recommended Posts

Da opisem problem, pa onda i da pitam. Izvinjavam se zbog poduzeg posta, ali izludeo sam. Kupio sam auto u problemu, i to sledecim:

1. Paljenje na benzin: obicno ujutru prvi put nece da upali na benzin, vec moram na plin, par puta zavergla i upali. Prvih pola minuta do minut, pokusam da prebacim na plin, gasi se. Kad prodje pola minuta do minut rada na plin, posle radi normalno na benzin, neko vreme. Ponavljam samo prvi put, kasnije tokom dana pali normalno na benzin. Ovo se moze reci i da mi nije neki problem, mozda malo popusti pritisak u benzinskoj instalaciji, pa nece da kresne i tako to, ali hajde da se bacimo na problem, ovo kao da smo resili, osim ako neko bas ne zna tacno sta je problem.

2. Kad upalim hladan motor, prvih par minuta, bilo na benzin, bilo na plin, ponavljam totalno hladan motor, znaci nije radio 2-3 sata najmanje, tih prvih par minuta, radi potpuno mirno, vuce kao blesav i na manjim obrtajima, prima lepo gas, bas kako i treba da radi. Nakon nekog vremena, nevezano dal ga vozim ili stojim u mestu, pocinju problemi. Na benzinu se to manifestuje tako sto pocinje da osciluje ler gas, ne odaziva se na papucicu odmah, misli se, u voznji ocajan, snage ko jugic, pocinje da trokira na 3-3500 obrtaja. Posledica je neispravan protokomer i to mi je jasno. A i ne interesuje me voznja na benzin. Objasnjavam samo ceo problem.

Dok radi na lpg, simptomi slicni, nema nikako snage do 2500-3000obr/min, a onda ozivi. Tek onda postane bmw. :prankster2:. Znaci do 3000obr nista, vidi uzbrdicu pre mene. Po gradu mora da mu sibnem gas da bi krenuo sa semafora, ako pustim kvacilo sa malim gasom, pa tek onda dodam gas, ili idem lagano pa stisnem pedalu, eto DETONACIJE, misle ljudi opet bombardovanje. Kad startujem vruc motor, vrlo cesto detonacija pri startu, manje na benzinu, ali desava se i tada, ostane mu valjda plina. Sta sam uradio povodom ovih problema: Zamenio usisnu granu, stara sam mislio da je bila prsla, a nije. Tada proverio sva creva, ler lauf motorcic, ocistio ga wd-od, sija se ko ogledalo, kad jace dunem u njega, klapna se pomera, zuji kad dam kontakt, znaci radi. Zatim skratio crevo od isparivaca do leptira, odvrtao i zavrtao sve moguce srafove za podesavanje smese, skoro nikakvih efekata. Menjao svecice, lulice tj. kablove svecica, menjao bobinama mesto, zamenjem filter vazduha, udihtovano sve, zatim promenio senzor bregaste,i opet proverio fals vazduh svuda, i sve je ok, ali u voznji ko da nista nisam pipnuo, isto se ponasa. I dalje isto. Ono sto je cudno, a moze dosta da vam znaci je to da kad je napolju hladnije vreme, kad nisu vrucine, ovaj period "dobrog" rada se znatno produzava. Uvece i nocu zna lepo da radi i nakon 20-30 km svakakve voznje. Znaci da ima snagu lepo vuce i prima gas. Jako cudno... Al na suncu i danju, nece nikako, ni 5min. Pritom je temperatura motora uvek na sredini, naraste malo sa upaljenom klimom, ali neznatno. Takodje sa upaljenom klimom bude pravi jugo 45. Gde treba cetvrtom, saltam ga u drugu. Ono sto mi preostaje da servisiram isparivac,membrane, ili da ga zamenim, ko zna sta mu je prethodni vlasnik radio, i vise nemam ideja.

Da povezem naslov teme sa svom ovom pricom. Na jednom drugom forumu, nadjoh svakave probleme koje je jedan covek sa meganom imao, i resavao ih je tako sto je senzor po senzor otkacinjao. :) Smesno, ali nije imao vremena za majstora, pa je vremenom poiskljucivao sve bitne senzore za rad motota, a auto i dalje isao. Pa se meni javi slicna ideja.

Dakle iz svega napisanog, moze se zakljuciti da auto dok je u tzv. limp ili default modu radi normalno, kad komp pocne da mu steluje parametre, on pocinje da brlja. Ono sto mene zanima, je dal da probam da mu otkacim lambda sondu, protokomer,ler motorcic,mozda i senzor temperature usisnog vazduha (zbog one price da nocu radi lepse), nastelujem ga na plin i probam. Mislite li da ce imati efekta, i dal ce uopste moci da slozi rad?

Imate li mozda neke druge ideje, ili da se nekom desavalo slicno, pa kako je resio problem. Meni treba samo da auto dobro ide i danju i nocu :), i to na plin, benzin me u ova vremena ne zanima mnogo.

Hajde nagradite me za ovolika pisanija...

Link to post
Share on other sites
izvini ali gde si ti bio kad si kupovao auto????

Ma bilo hladno taj dan, i radio kao sat. Ko je baksuz to mu se desava...

Da dodam jos jednu ideju, moze li ove probleme da pravi i senzor temperature rashladne tecnosti, onaj ispod usisne grane sto se nalazi? Kazu utice na potrosnju, a meni i potrosnju cepa na 16-17, sa klimom, mesane voznje, ali vise je otvorenog puta?

Taj konektor mi nesto "mrljav", mozda ne radi? Moze li i on da zeza?

Link to post
Share on other sites
Ma bilo hladno taj dan, i radio kao sat. Ko je baksuz to mu se desava...

Da dodam jos jednu ideju, moze li ove probleme da pravi i senzor temperature rashladne tecnosti, onaj ispod usisne grane sto se nalazi? Kazu utice na potrosnju, a meni i potrosnju cepa na 16-17, sa klimom, mesane voznje, ali vise je otvorenog puta?

Taj konektor mi nesto "mrljav", mozda ne radi? Moze li i on da zeza?

Ovde nadjoh slican problem, i odgovor: http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=11541

Link to post
Share on other sites

Tvoj problem pri radu na plin ce najverovatnije da resi zamena membrane u isparivacu..

a ono sto pre toga mozes da uradis jeste da ispustis otpadnu tecnost koja se skuplja u isparivacu, i ocistis (zamenis) filter plina...

sto se tice benzina moguce da je od detonacija nastradao protokomer...

Link to post
Share on other sites
Tvoj problem pri radu na plin ce najverovatnije da resi zamena membrane u isparivacu..

a ono sto pre toga mozes da uradis jeste da ispustis otpadnu tecnost koja se skuplja u isparivacu, i ocistis (zamenis) filter plina...

sto se tice benzina moguce da je od detonacija nastradao protokomer...

Membrana ili ceo isparivac mi je na redu. Otpadna tecnost ispustana, cak sam i kompresorom duvao da ne ostane ni kap. :prankster2:

Link to post
Share on other sites
pa moguce je, bas sam to hteo da ti napisem.......probaj..........a sto se tice potrosnje, zavisi od uredjaja, ali za taj auto 16-17 nije mnogo

Nije mnogo al bar da ide ko bmw. :prankster2: Ovako "ni jare ni pare", :)

Link to post
Share on other sites

Hvala sto ste se zainteresovali.

Isparivac je BRC, filtercic plina sam cistio juce. Nije bio nesto prljav. A na membrane sumnjam, jer prethodni vlasnik je toliko bio nemaran, kad sam otisao da kupim auto, da pogledam, i da probam na benzin da upalim, on rece, " aaaa nisam mu ja sipao 2 meseca benzin, nema nista". Zato i ne obracam paznju mnogo na benzin, mozda su dizne, mozda i nedovoljan pritisak u pumpi. Cudi me kako nije crkla na prazno. Al za isparivac ima logike, bila je zima, znaci da ga je i palio na plin, i onako ledenog ga vozio tih 5-6km do posla. Membrane se stvrdle skroz. A i pumpa zato mozda nije crkla, nije imala kad, kratko vreme, nije imala kad da se zagreje. Sta mislite za membrane, cele zime paljen i vozen odmah na plin?

Link to post
Share on other sites

Pa moguce je da budu isti simptomi, ali pri radu na plin nema mnogo sta da utice, uglavnom je isparivac glavni krivac...

Da ti nije mozda filter vazduha mnogo zaprljan, jesi ga menjao?

Kupi ti lepo set membrana i gumica za isparivac, lepo ga skini, rastavi i izmenjaj, pa da onda idemo dalje ako bude potrebe :prankster2:

Link to post
Share on other sites
Pa moguce je da budu isti simptomi, ali pri radu na plin nema mnogo sta da utice, uglavnom je isparivac glavni krivac...

Da ti nije mozda filter vazduha mnogo zaprljan, jesi ga menjao?

Kupi ti lepo set membrana i gumica za isparivac, lepo ga skini, rastavi i izmenjaj, pa da onda idemo dalje ako bude potrebe :prankster2:

Filter vazduha nov, a za membrane vec moram kod majstora, sve ja znam da rasturim, al problem mi da sastavim. :) Salim se, previse je sitno, mnogo delova, a nisam nikad ni video sta ima unutra, pa ne bih bas, mozda ako imam vremena prebacim sa drugog auta isparivac samo na probu. To mi palo na pamet, nego onaj mi ide extra, ne bih i njega da zeznem, al sa druge strane samo da su rupice iste, ostalo cu da ubudzim, sta tu ima da se pokvari. :) A kod majstora koliko sutra za membrane, samo ako me puste sa posla na vreme da izadjem.

Pozdravljam vas i cim nesto saznam vise, javljam, a za ostale koji imaju jos neku ideju, tu sam da saslusam i objasnim...

Link to post
Share on other sites

mislio sam da li ti je obican plinski ili sekvent???

a kad zeza na malom broju obrtaja obicno bude struja ili negde fals vazduh, pre struja................mene vise brine ovo sto se isto desava i na plinu i na benzinu.............ali naravno............probaj sve da sredis i sledeci put gledaj kad kupujes, probaj par kilometara, uzbrdo, nizbrdo.............

Link to post
Share on other sites

a sto se tice filtera i membrana.......pa ja nisam menjao to 50.000 a prethodni vlasnik ko zna koliko pre toga pa mu nista nije falilo.........na kraju sam ih zamenio cisto radi preventive

ne kazem da treba tako naprotiv, ali mislim da bas puno treba da budu zaprljane pa da toliko zezaju

Link to post
Share on other sites
a sto se tice filtera i membrana.......pa ja nisam menjao to 50.000 a prethodni vlasnik ko zna koliko pre toga pa mu nista nije falilo.........na kraju sam ih zamenio cisto radi preventive

ne kazem da treba tako naprotiv, ali mislim da bas puno treba da budu zaprljane pa da toliko zezaju

Ma obican je plin. A inace na drugom autu, pezo 405 sri, presao sam preko 150 000km mozda i celih 200 000 za prethodnih 7 godina, zimi-leti, bez stajanja, i nikad nista oko plina. Prosle godine sam prvi put cistio filter. Lovato sistem, obican. Neverovatno dobro me sluzi, jos su ga i montirali popreko u odnosu na duz vozila, a ne u pravcu ose vozila, cak ni to mu ne smeta. Perfekcija, dal mi to tako zapao uredjaj sa fabrickom greskom da je neunistiv ili tog trenutka nisam bio baksuz, ali uglavnom sa plinom ni najmanje problema sve do kupovine ovog bmw-a nisam imao. Ma resice se valjda, ne odustajem. He he. A sutra dok sam jos na poslu, otkacinjem sve senzore, da vidim bas sta ce da bude. :prankster2: Pa javljam uvece...

Link to post
Share on other sites

I ne cackaj vise plin, stavi drugi senzor temp, on ti je 1000din, uzmi univerzalne lambda sonde oko 3000din su i ako imas nekog da ti pozajmi protokomer koji radi... Mora da je nesto od toga! Sve ovo valja zameniti, a nije neka stavka...

Link to post
Share on other sites

Ne zezam se nego ti stvarno govorim.Kompletan sistem plina izvadi iz auta odnesi do prvog kontejnera i baci,nisi prvi koji se sje..va sa plinom.To je porez za budale a niko nece da prizna da se zajebao ugradivsi plin,ustedis na gorivu ali zato posecujes redovno majstore tako da i tu vazi ona poslovica ko ustedi na cupriji plati na mostu.!!

Link to post
Share on other sites

zato ja sad sam sebi ugrađujem plin.......nino jel treba da snimam kako flanđa radi na leru,pali...i kako vuce preko 7000rpm :prankster2:

nemoj pricati da nesto nevalja zbog nedostatka volje i znanja majstora......

Link to post
Share on other sites

Evo da javim rezultate kao sto sam obecao. Dakle otkacio sam danas protokomer i iskljucio ler motorcic, i pokusao da dohvatim lambda sondu, mozda sam je iskljucio, mozda i nisam, zurio sam, a nesto zaribala pa sad ne mogu da tvrdim da sam je otkacio. Bilo kako bilo, nakon toga sam ga pustio da se zagreje, i ponovo podesio plin. Ono standardno na 3k obrtaja, zavijaj odvijaj, nastelovao ler na 800obrt/min, radio jos 15-20min na suncu, provozao jedan krug i nista. Auto ide lepota jedna. Ima snage i na malim obrtajima, nema da puca i kad mu naglo stisnem gas, a posebno kad ga palim. Nema detonacija.

Posle sam ga vozio nekih 150km, sa par zaustavljanja po gradu i prodavnicama. Ne mogu da ga prepoznam, ko da je drugi auto. Po gradu ide sasvim lepo, za razliku od pre kad sam morao da mu drzim visoe obrtaje da ne bi detonirao na semaforu posle lerke.

Da ga ne ureknem, videcu jos, ali definitivno ima velikog napretka, ovako vec moze da se vozi i da se uziva u voznji.

Dakle, mislim da je glavni problem, ma sta da mu fali, da li senzor temperature, lambda, protokomer, da je problem motorcic ler gasa jer komp mu stalno tu nesto regulise, dodaje mu vazduh i nikako ler nit je stabilan nit ima dovoljno gasa kad je na leru, pa detonira kad se doda gas. Isto i pri startu, ima visak vazduha, jer mu ler lauf uvek pusta jos, ma kako nastelovao gas. Kad sam ga iskljucio, ECU moze da salje ma kakve signale ler lauf ventilu, ali on otkacen, i nakon 150km je ler gas opet bio na 800obrt, nije mako, a ranije se nije znalo dal ce da bude na 500, ili na 1500obr/min. Ovako je fiksiran i dotok gasa, i dotok vazduha, uvek je isto, pa cu videti dal ce tako i da ostane. Javljam nadalje, a videcu i potrosnju. Mnogo postova sam video sa slicnim problemom, mozda ljudi da probaju da otkace ovaj ler motorcic i presteluju gas. Mozda im pomogne. Meni jeste, a za potrosnju cu da vidim.

Link to post
Share on other sites
I ne cackaj vise plin, stavi drugi senzor temp, on ti je 1000din, uzmi univerzalne lambda sonde oko 3000din su i ako imas nekog da ti pozajmi protokomer koji radi... Mora da je nesto od toga! Sve ovo valja zameniti, a nije neka stavka...

a gde imaju da se kupe te univerzalne lambde sonde? kod mene kad je auto hladan radi mirno a kad se zagrije trokira

sve sam mijenjo i ler lauf i protokomer i proverio lule,svecice nove,i opet nista

a imam plin sekvent,i isto radi ko na plinu ko na benz

Link to post
Share on other sites
Evo da javim rezultate kao sto sam obecao. Dakle otkacio sam danas protokomer i iskljucio ler motorcic, i pokusao da dohvatim lambda sondu, mozda sam je iskljucio, mozda i nisam, zurio sam, a nesto zaribala pa sad ne mogu da tvrdim da sam je otkacio. Bilo kako bilo, nakon toga sam ga pustio da se zagreje, i ponovo podesio plin. Ono standardno na 3k obrtaja, zavijaj odvijaj, nastelovao ler na 800obrt/min, radio jos 15-20min na suncu, provozao jedan krug i nista. Auto ide lepota jedna. Ima snage i na malim obrtajima, nema da puca i kad mu naglo stisnem gas, a posebno kad ga palim. Nema detonacija.

Posle sam ga vozio nekih 150km, sa par zaustavljanja po gradu i prodavnicama. Ne mogu da ga prepoznam, ko da je drugi auto. Po gradu ide sasvim lepo, za razliku od pre kad sam morao da mu drzim visoe obrtaje da ne bi detonirao na semaforu posle lerke.

Da ga ne ureknem, videcu jos, ali definitivno ima velikog napretka, ovako vec moze da se vozi i da se uziva u voznji.

Dakle, mislim da je glavni problem, ma sta da mu fali, da li senzor temperature, lambda, protokomer, da je problem motorcic ler gasa jer komp mu stalno tu nesto regulise, dodaje mu vazduh i nikako ler nit je stabilan nit ima dovoljno gasa kad je na leru, pa detonira kad se doda gas. Isto i pri startu, ima visak vazduha, jer mu ler lauf uvek pusta jos, ma kako nastelovao gas. Kad sam ga iskljucio, ECU moze da salje ma kakve signale ler lauf ventilu, ali on otkacen, i nakon 150km je ler gas opet bio na 800obrt, nije mako, a ranije se nije znalo dal ce da bude na 500, ili na 1500obr/min. Ovako je fiksiran i dotok gasa, i dotok vazduha, uvek je isto, pa cu videti dal ce tako i da ostane. Javljam nadalje, a videcu i potrosnju. Mnogo postova sam video sa slicnim problemom, mozda ljudi da probaju da otkace ovaj ler motorcic i presteluju gas. Mozda im pomogne. Meni jeste, a za potrosnju cu da vidim.

Sve to ce da radi dok je vruc auto, ali dok se ne zagreje, imaces problema. A uskoro idu i hladniji dani kada ce auto jos sporije da se zagreva, pa ti vidi.....

Link to post
Share on other sites