e39 525tds


Recommended Posts

m54.

gledaj ovako. gledao sam po netu i mislim da je u ovoj e39ki m52tu b28. jer taj motor izgleda isto kao m54 po granama mislim i duplom vanosu, a i gledao sam ovde

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M52

e sad jedino sto me buni. kad ukucam zadnjih 7 cifara na bmwinfo izadje mi da je taj auto izasao iz fabrike sa m52 motorom, a izgleda da je u njemu sad m52tu.

kako da ja ustanovim tacno koja je kubikaza motora, najlakse i najbrze? jer voleo bi da je 2.8

Link to post
Share on other sites
  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ako je kako si napisao auto proizveden "krajem 1999. godine", onda je vrlo verovatno da je u njemu (originalno bio ugradjen) motor M52 sa duplim Vanosom. Kažem vrlo verovatno jer postoji naravno mogućnost da je u tom konkretnom automobilu ugradjen motor sa lagera iz ranije proizvodnje, dakle sa jednim Vanosom, tako da samo na osnovu godišta ne možeš 100 % biti siguran koji je motor ugradjen u fabrici. Ali recimo da su šanse 90 % da se radi o duplom Vanosu.

Ako imaš VIN broj onda možeš preko interneta (ili iz BMW ETK softvera) saznati koji je originalno motor ugradjen u njega.

Ukoliko je u autu motor naknadno zamenjen, onda naravno tako dobijen podatak neće biti tačan i u tom slučaju ćeš moći da znaš o kom motoru se radi samo kad vidiš isti na licu mesta. Što se kubikaže tiče, istu ćeš najlakše i najbrže ustanoviti iz saobraćajne :)

Uostalom, gde se nalazi ta petica za koju si se zainteresovao, kod nas ili je negde preko?

Link to post
Share on other sites

druze moj u Novom Sadu. a po broju sasije izadje da je u pitanju m52.

ovaj motor sto je untra izgleda isto kao m54. e sad zanima me koje je on kubikaze.

Link to post
Share on other sites

evo slika kao sto sam rekao.

samo sto sad ne izgleda nista posebno jer je bio mrak a blic je nekako sve posvetlio dosta.

1003054e.th.jpg

1003055.th.jpg

1003056f.th.jpg

1003057.th.jpg

zanima me da li motorni prostor treba da bude mat i nekako nijansu svetliji od spoljasnje boje auta? ovde na slici izgleda kao da je beo jer je blic nekako posvetleo dosta motorni prostor.

Link to post
Share on other sites

Ovaj motor sa slike po meni nikako ne mooze biti 2800 cc, jer je to M54, a ne M 52. Citao sam sve postove oko toga, ali ostajem pri stavu da je to ne moguce. Proveri na bloku motora kako pocinju brojevi. Ako pocinju sa 286s..., onda je to oznaka za 2800 cc. Onda boja koseva mu je tako ofarbana da ispada da je auto radjen. Ne znam, mozda ima pametnijih....

Link to post
Share on other sites

leone sta kazes na ovo?

http://www.google.com/images?hl=en&q=m52tub28&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=831

a boja koseva. raspitao sam se na par mesta... ovo je ok. ako je auto sive boje, kos je neke svetlo sive. kao prljavo bele. i pogledao sam par slika na netu isto tako ispada. tako da je to ok.

Link to post
Share on other sites

Stojim pri starom ubedjenju.

Model 528i M52 ima 193 KS i 280 Nm pri 3.950 a od 1998 godine pri 3.500 o/min. Vrlo je brz, a krajnja brzina je 240 km/h, dok ubrzava za izuzetno dobrih 7.5 sec do stotke. Potrošnja je na nivou modela 520i, što ga čini vrlo privlačnim. Model 520i M 54 sa 2.2 litrenim motorom i 170 KS pojavio se 2000 godine u redizajniranom modelu i imao je 210 Nm pri 3.500 o/min.

520i M52 6 cylinder 150 HP 220 km/h 1996 - 2000

520i M54 6 cylinder 170 HP 226 km/h 2000 - 2003

523i M52 6 cylinder 170 HP 228 km/h 1995 - 2000

525i M54 6 cylinder 192 HP 238 km/h 2000 - 2003

528i M52 6 cylinder 193 HP 236 km/h 1995 - 2000

530i M54 6 cylinder 231 HP 250 km/h 2000 - 2003

535i M62 8 cylinder 235 HP 242 km/h 1996 - 2000

535i M62 8 cylinder 245 HP 247 km/h 2000 - 2003

540i M62 8 cylinder 286 HP 250 km/h 1996 - 2003

520d M47 4 cylinder 136 HP 206 km/h 2000 - 2003

525d 6 cylinder 163 HP 219 km/h 2000 - 2003

525td M51 6 cylinder 115 HP 198 km/h 1995 - 2000

525tds M51 6 cylinder 143 HP 211 km/h 1995 - 2000

530d M57 6 cylinder 184 HP 225 km/h 1998 - 2003

It is my oppinion...

Link to post
Share on other sites

Zeljko sto ne iskopas neki deo sa motora na BMW fansu, koji se lako skida, a koji je razlicit za M52tu i m54 i po broju tog dela utvrdis koji je motor u autu...

Nesto mi to pade na pamet...

Link to post
Share on other sites

a boja koseva. raspitao sam se na par mesta... ovo je ok. ako je auto sive boje, kos je neke svetlo sive. kao prljavo bele. i pogledao sam par slika na netu isto tako ispada. tako da je to ok.

Ne znam gde si se raspitivao, ali ono što mogu da ti kažem sa sigurnošću je da BMW ne koristi različite farbe i različite načine farbanja za školjku i eksterijer odnosno "enterijer" karoserije, odnosno za spoljašnje površine i motorni prostor ili površine u gepeku, putničkoj kabini i sl. To ne samo da nema nikakvog smisla raditi, već bi i povećalo cenu proizvodnje a to proizvodjaču svakako da nije cilj. Boja mora da bude apsolutno ista, i da odgovara onoj šifri i nazivu boje koji je utisnut na pločici koja se nalazi na košu. Nakon godina upotrebe i izloženosti atmosferskim uticajima, varirajućim temperaturama, Suncu itd naravno da nijanse spoljašnjosti neće biti 100 % identične onoj na mestima koja nisu direktno bila izložena svemu tome, tako da razlike u nijansi svakako može biti, i to jedva primetnih. Medjutim, da je auto sive boje, a koš kako kažeš prljavo bele, to meni izaziva sumnju i preporučujem ti veliki oprez ako udješ u neku ozbiljnu priču oko tog auta.

Što se motora tiče, ne znam zašto si baš siguran da je unutra M54 a ne M52TU, kao što treba da je? Postoje vrlo sitne vizuelne razlike i lako je pomešati ova dva motora, a do zabune je lakše doći utoliko pre što su razlike izmedju M52 i M52TU veće nego izmedju M52TU i M54 koji ga je nasledio kao potpuno nov motor. Konfuzno ali tako je :)

Vizuelno, najlakše ćeš razliku izmedju M52 i M52TU napraviti po izgledu dela koji prekriva Vanos i po kutiji filtera vazduha, dok je razlike izmedju M52TU i M54 prilično teško naći i oni se lako mogu "pobrkati", pa može biti da se upravo to desilo i tebi.

M52:

m52.jpg

Uploaded with ImageShack.us

M52TU:

m52tu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

M54:

DSC03371.jpg

Kao što rekoh vidi se da je M52TU i M54 teško razlikovati vizuelno. Oba izgledaju slično, oba su sa duplim Vanosom, neprimetne su razlike u eksploataciji motora (manje nego izmedju M52 i M52TU), mnogo elemenata dele i konstrukcija je u principu ista za oba bloka. Suštinske razlike su da M54 ima elektronsku kontrolu leptira gasa (bez sajle) dok M52TU (kao i M52) koristi kontrolu leptira preko sajle gasa, i da M54 ima Bosch a M52TU Siemens centralnu upravljačku jedinicu. Ovo se može proveriti na dijagnostici.

Sve u svemu pogledaj ove slike i razmisli još jednom koliko si siguran da nisi "pobrkao" ova dva motora, a u svakom slučaju ja mislim da je to manji problem od one boje sa početka priče...

Link to post
Share on other sites

ja ne mogu da razaznam da li je ovo m52tu ili m54. i zanima me koja je kubikaza u pitanju ovog motora.

1003054.jpg

Uploaded with ImageShack.us

a sto se tice kosa. auto je sive metalik. a kos je sive boje, svetlije sive nego boja auta. dal je farbano ili ne nemam pojma. auto je spolja ofarban. to znam.

Link to post
Share on other sites

i da dodam davao sam gas rucno ovde ispod grane mu dodje sajla... znaci da ima preko sajle leptir gasa,a ne elektronski. sto je jos jedan dokaz da je ovo motor m52tu.

e sad kako da ustanovim kubikazu?

Link to post
Share on other sites

Pola sata blenem u slike, podseca me na ono "pronadji tri razlike" :D

Meni izgleda kao neka budzevina, po slikama ovo kuciste filtera ide samo sa onim kockastim deklom tj. M52

Mozda je slupan auto pa je ceo motorni prostor radjen i prefarban, a kuciste filtera ubaceno od M52,

jer po izgledu motora i po tome sto ima sajlu on je M52TU..

Treba pogledati auto odole, videti da li je nesto zguzvano,

to obicno ne odrade kako treba pa se najlakse primeti ako ima nekih ostecenja

Link to post
Share on other sites

Definitivno M52, ali sad više nisam ni siguran da se radi o TU verziji jer je kao što casper reče ovde nešto pakovano pa se preko slike definitivno ne može reći o čemu je ovde reč. Ako je auto farban onda je jasno šta je moglo da prouzrokuje ovo tumbanje u motornom prostoru, ali ono što je sigurno je da ovo nije M54 zbog sajle gasa preko koje si turirao motor. To kod M54 teško da može da se izvede :)

Što se zapremine tiče, tek to je nemoguće utvrditi na osnovu slike. Poklopac motora je identičan kod ovih blokova i gledajući spolja ne može se ni naslutiti koja je zapremina u pitanju. Podatak o zapremini se može dobiti ili direktno ili "indirektno". Prvi način je preko očitavanja broja i oznaka sa samog bloka, što može biti malo problematično zbog pristupa. Ovaj drugi, "indirektan" način je daleko praktičniji i teško da će da omane :)

Dakle, sedni u taj auto, nadji bezbedan pravac od par stotina metara puta, i istestiraj koliko auto ubrzava do 100 km/h. Ralike u ubrzanju kod modela sa različitim motorima su bile primetne tako da teško da ćeš ostati u nedoumici o kojoj se stvarno kubukaži radi pod uslovom da startuješ kako treba i izvučeš maksimum iz motora.

520i će do 100 ubrzavati za oko 10 sekundi, odnosno oko 11,5 sekundi sa automatskim menjačem

523i odnosno 525i će do 100 ubrzavati izmedju 8 i 8,5 sekundi, odnosno izmedju 9 i 9,5 sekundi sa automatskim menjačem

528i će do 100 ubrzavati za oko 7,5 sekundi, odnosno za oko 9 sekundi sa automatskim menjačem

530i će do 100 ubrzavati za oko 6,5 sekundi, odnosno za oko 7,5 sekundi sa automatikom

Dakle to su ti približni podaci za sve modele koji su imali M52 odnosno M54 blok. Razlike su kao što rekoh primetne tako da ćeš praktično najlakše utvrditi koje je zapremine konkretan motor u pitanju. Mada me iskreno čudi zašto sadašnji vlasnik taj podatak krije i u čemu je poenta sa skrivanjem podataka o ovome dok se očigledno vidi da je auto radjen? :huh: Kao što rekoh ranije, ako ulaziš u ozbiljnu priču oko ovog auta pazi šta radiš.

Link to post
Share on other sites

Napisao sam ti u prvom odgovoru u ovoj temi, ako je motor unutra iz originalne ugradnje to je maltene bez sumnje M52TU jer proizvodnja auta je iz tog godišta kad se TU već standardno ugradjivao.

Nije ovo običan M52, to definitivno stoji, jer se vidi na prvi pogled da plenum i oblik usisne grane sa desne strane (gledano spreda) kao i "poklopac" za Vanos odgovaraju TU motoru (po ovoj plastici koja prekriva Vanos se vidi da se radi o duplom Vanosu, što opet isključuje mogućnost da se radi o M52). Dakle M52 nije, ili bar nije najvećim delom, jer nisu svi detalji odgovarajući kao u slučaju fabričke ugradnje M52TU. Na primer kutija filtera za vazduh na slici koju si okačio definitivno nije ona koja "odgovara" za M52TU motor, već za "običan" M52, a to se može videti sa slika koje sam okačio ranije. Dakle, ovde je pakovano nešto, otuda i toliko zabune, i problema da se stvarno utvrdi o čemu je reč.

U svakom slučaju ako si "zagrizao" za auto dobra je odluka da proveriš u dobrom servisu o čemu se radi. Tamo ti mogu i očitati sa bloka o čemu se konkretno radi, koja zapremina je u pitanju, i slično.

Pozz i očekujemo izveštaj :)

Link to post
Share on other sites

sutra idem tamo tako da cu javiti tacno sta i kako je bilo.

za ove pare za koje ga imam mogu da zanemarim dosta tih stvari... tako da videcemo sutra tacno jos sta kako.

Link to post
Share on other sites

OJEBINA!

:unsure:

Daj malo više informacija, zaintrigirao si mnoge ovom temom i tim autom, ako nije frka samo da pojasniš šta je na kraju bilo... I koji je motor na kraju u njemu?

Samo opušteno, naići će onaj pravi... :e30:

Link to post
Share on other sites

sta je bilo tacno. pa evo.

diskovi prednji, zadnji, plocice sve, kvacilo pri kraju, kutija nije od ovog motora za vazduh, flisuje na karteru, nema vode u hladnjaku, plivajuce kugle, prednje levo donje rame, kraj letve desni.... i jos milion malih sitnica. i najgore levi kos gitovan i pukao git.

tako nesto mi ne treba.

Link to post
Share on other sites

To sto radis mislim da nije dobro resenje..

Dobar E39 zbog kog nece da te boli glava kosta 7-8 hiljadarki,

trazis da kupis najjeftiniji auto iz vise klase, pa bolje je da kupis najskuplji iz nize klase..

Sanse da za te pare uzmes e39 na koji kasnije neces potrositi jos koju hiljadarku su cirka 3 posto...

pogotovo zato sto i sam znas koliko kostaju delovi, nije to E36..

Ako si se uzeleo limuzine pa bolje i full sredjen E34 sa full opremom, nego klot E39 u raspadu..

Link to post
Share on other sites

Čim sam video kako je prefarban motorni prostor znao sam otprilike koliko ima sati... Medjutim da je baš toliko loše to nisam pretpostavljao... :huh: Za motor sam ti rekao da kutija filtera ne odgovara, Bog sam zna šta je sa tog auta original a šta je pakovano, možda je motor originalan ali kad je auto sredjivan stvari koje su bile oštećene su prepakovane sa nekog starog modela...

U svakom slučaju naravno da ti takav auto ne treba, to je totalni raspad koji nije vredan ni para ni vremena koje će tek potrošiti budućem vlasniku. Živce da i ne pominjem...

Elem Casper ti dobro kaže, za tu lovu teško ćeš izbunariti dobar E39 u koji ne moraš posle istresti još 20-30 % njegove kupovne cene. U kakvom stanju ti primerci mogu da budu, imao si prilike da se uveriš danas. :mellow:

Jedino što ti ostaje kao opcija, je da za oko 3-3,5 soma uzmeš E39 u Nemačkoj, ima ih za taj novac od godišta 2000. pa "na ovamo" koliko hoćeš i to može da se natrči na primerak sa dobrom opremom i da nije baš prešao Boga oca, mada ispod 170-180 k km (ali pravih) teško da može da se naleti. Sa svim dažbinama i troškovima na domaće table bi te takav auto koštao oko 5000-5500 €, a opet je to daleko pouzdanija varijanta jer znaš šta ćeš da kupiš i da dobiješ, umesto što ovde za tu lovu pokušavaš da odradiš mission impossible. Ako ti nije frka da se cimaš i petljaš oko papirologije, za tu neku lovu jedino ti inostranstvo završava posao, na auto koji je već registrovan u Srbiji zaboravi jer ćeš samo da se nerviraš i razočaravaš kao što je to i danas bio slučaj.

Link to post
Share on other sites

nema ni u nemackoj za te pare nesto... ko ceka taj doceka. tako da sad me boli kita. necu da zurim ni malo.

Ima prijatelju, godište 2000-2001., benzinci šestaci, poneki sa dobrom opremom, prihvatljivim kilometražama... Za 3000-3500 € (uz naravno malo cenkanja) može da se nabode dobar primerak. Evo na brzinu šta sam našao:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?lang=de&id=136286089&pageNumber=1&tabNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=135653885&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=136690872&pageNumber=2

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=136441529&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?lang=de&id=136268778&pageNumber=1&tabNumber=1

- ako ne grešim do naših tablica bi ti trebalo još oko 1500 € +/- 150-200 € i to je to. Za 5 soma petica kakve u Srbiji ne možeš naći za taj keš. Samo je pitanje koliko je ko raspoložen za cimanje koje takva kupovina podrazumeva...

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.