520i chip? (e39)


Recommended Posts

Uzeo sam skoro 520i sa 150 konja i inace sam zadovoljan osim sto mi je malo lenj na nizim obrtajima pa me zanima da li bi tu chip sta pomogao, da bude malo elasticniji, model je e39. Da li je neko mozda chipovao ovaj model/motor ili se to ne isplati raditi.

Link to post
Share on other sites

Original SM Optimum SM Power

Snaga (KS/rpm) 150/5900 164/6000 170/6080

Obrtni moment (Nm/rpm) 190/3500 211/3340 218/3300

Cijena (euro) - 250 300

20 ks se itekako osjeti :D

Link to post
Share on other sites

Original SM Optimum SM Power

Snaga (KS/rpm) 150/5900 164/6000 170/6080

Obrtni moment (Nm/rpm) 190/3500 211/3340 218/3300

Cijena (euro) - 250 300

20 ks se itekako osjeti :D

Da, ali svega 28 nanometara (s' tim da je za benzinca OK to sto ce ih postizati na 3300), ponudi coveku i pletenu izduvnu granu.

P.S. beve, ako razmisljas o nekom "high flow" filteru za vazduh (visokog protoka), nemoj (bolje ti je uzimaj kvalitetne i menjaj na vreme)

Link to post
Share on other sites

Motor automobila kao i sklopovi i delovi u njemu su projektovani sa odredjenim stepenom sigurnosti

Uzete su u obzir sile, momenti, naprezanja, itd. i projektovan odredjeni radni vek delova

Ali svako povecavanje tih parametara na ovaj ili onaj nacin dovodi do promena i skracenja radnog veka motora

Ako je nesto fabricki napravljeno da traje 500 hiljada km, ako ga opteretis nece vise trajati toliko nego 200 hiljada

Sto bi se reklo, mozes kako hoces, ali ne mozes dokle hoces :D

Mislim da bi M54 konacno trebao da se oglasi na temu chipovanja ;)

Link to post
Share on other sites

Kad bi M54 znao da napise kratak post :) , jednostavno bi rekao: na atmosfercu-bacanje para.

I jos nesto

Sve se projektuje i izradjuje sa odredjenim koeficijentom sigurnosti, tako da lako moze da izdrzi povecanje snage do npr. 50% ( procenat posmatrati aproksimativno)

Link to post
Share on other sites

Nanometar, 1 nm - milijarditi deo jednog metra

Njutnmetar, 1 Nm - osnovna fizicka jedinica za moment sile

:)

E upravo sam i ja hteo ovo da kazem...kakvi nanometri

Link to post
Share on other sites

Motor automobila kao i sklopovi i delovi u njemu su projektovani sa odredjenim stepenom sigurnosti

Uzete su u obzir sile, momenti, naprezanja, itd. i projektovan odredjeni radni vek delova

Ali svako povecavanje tih parametara na ovaj ili onaj nacin dovodi do promena i skracenja radnog veka motora

Ako je nesto fabricki napravljeno da traje 500 hiljada km, ako ga opteretis nece vise trajati toliko nego 200 hiljada

Sto bi se reklo, mozes kako hoces, ali ne mozes dokle hoces :D

Mislim da bi M54 konacno trebao da se oglasi na temu chipovanja ;)

Aleluja, oni tamo u minhenu su glupi, ne znaju da auto moze i bolje...

Link to post
Share on other sites

Nanometar, 1 nm - milijarditi deo jednog metra

Njutnmetar, 1 Nm - osnovna fizicka jedinica za moment sile

:)

A brate i da su mudaodmladogposkokametri zna se na sta sam mislio, umesto da se bavimo sitnim gramatickim ispravkama, bolje pomozite coveku s' tim sto cete ga posavetovati kako da poveca fleksibilnost motora na manjim obrtajima. :2u4pvecna8:

Znam da je NJUTNMETAR, je*o me nanometar.

Link to post
Share on other sites

Kad bi M54 znao da napise kratak post :) , jednostavno bi rekao: na atmosfercu-bacanje para.

I jos nesto

Sve se projektuje i izradjuje sa odredjenim koeficijentom sigurnosti, tako da lako moze da izdrzi povecanje snage do npr. 50% ( procenat posmatrati aproksimativno)

Tacno ('ajde dobro - mozda ne bas 50% bez ikakvih problema ali u svakom slucaju moze da izdrzi vise), plus ispunjavanje savremenih ekoloskih normi zahteva da se motor malo "ustroji", tako da uvek moze jos malo, samo je pitanje koliko jos (i naravno koliko to kosta)...

Slazem se sa tim da se vek motora skracuje, medjutim ko jos planira da predje pola miliona kilometara sa svojim autom (sem onog ko ga je kupio sa npr. 460.000 km :russian_ru: ), u svakom slucaju ce za tu kilometrazu da promeni brdo delova i da pohaba motor kako god okrenes.

Naravno eventualni kvarovi na motoru i njegovim agregatima nisu strogo uzrokovani chip tuning-om, nego ima tu veliku ulogu i stil voznje - kad se npr. uradi chip tuning to ne znaci da automobil lakse trpi ostriju voznju nego pre (bez obzira sto lakse isporucuje snagu).

Link to post
Share on other sites

Mislim da bi M54 konacno trebao da se oglasi na temu chipovanja ;)

Pa jbg. ja kad se "oglasim" posle se žale da pišem "Rat i mir"... :lol:

Evo probaću najkraće moguće...

Gledano kroz nivo investicija, dakle odnos uloženo/dobijeno, čip tjuning je najbolja varijanta tj. najlakši, najbrži i najjeftiniji put do uopšte primetnog poboljšanja performansi, ali niko ne treba da se zavarava da očekuje čuda od ovoga na atmosfercu, kao što su već neki pre mene prokomentarisali. Dakle, jeste ovo bolje od aftermarket izduva, pletenih grana, pečurki i sličnog, ali za povećanje snage od eventualno nekih 3-8 %, što se u praksi jedva može i primetiti. Koliko je to isplativo, svako treba da proceni sam za sebe.

Ja lično sam protiv čipovanja automobila (motora) koji su prešli preko 100000 km i to iz očiglednih razloga koje su opet primetili i naveli neki forumaši pre mene, tako da ne ponavljam gradivo... Ovo naročito imam na umu kad se govori o atmosferskim motorima, opet iz ranije navedenih razloga.

Serija 5 u izvedbi 520i je odličan porodičan automobil, limuzina za duga putovanja sposobna da ispuni zahteve prosečne porodice ali i preveze u punom komforu mladjeg upravnika ili direktora na željenu destinaciju, u punom komforu i na vreme, ali i sa dozom stila i prestiža. To je poenta BMW Serije 5. Ko je hteo gradsku zujalicu i uličnog trkača, sa 520i je potpuno promašio u izboru. Auto se bira i kupuje prema ličnim potrebama, afinitetima i mogućnostima, i to je pravilan redosled. Ako neko prvo kupi auto i onda razmišlja kako da ga prilagodi svojim potrebama i ličnim željama, napravio je u samom startu "grešku u koracima" i zida kuću od krova nadole. Ne kažem da je tako nešto nemoguće, jer danas je sve moguće, ali je pitanje racionalnosti, zdravog razuma i cene koliko je tako nešto opravdano. Može se od 520i napraviti gradska zujalica koja će da kida sve "GTI" modele od semafora do semafora, samo je pitanje koliko će to da košta? Jer, brzina košta, pitanje je samo koliko brzo je neko spreman da ide? :)

Autoru teme poručujem da uživa u odličnom automobilu koji ima, i prilagodi se autu takvom kakvim ga je kupio, umesto što pokušava da auto prialgodi sebi i svojim potrebama. Ni čip tjuning ne bi siturno zadovoljio zahteve/želje vlasnika jer vidim "gde ide" ova njegova priča, tako da bi ovo bilo samo bacanje para. Po meni, bolje je taj novac potrošiti (ako već mora na auto) na redovan servis ili komplet letnjih guma, jer će efekti toga svakako biti i primetniji i konkretniji. Ako se vlasnik ne može "pomiriti" sa sudbinom da mu auto nije baš najpotentniji na nižim obrtajima (ipak je to limuzina višeg D segmenta teška preko 1,5 tonu), onda mu predlažem da odmah proda auto i kupi neku GTI zujalicu - em će proći jeftinije em će rezultati i performanse kakve on očekuje biti daleko ubedljivije od čipovanja auta teškog 1500 kg i očekivanja da će nakon toga auto dobiti 50 % na performansama. Isuviše je to lako da bi bilo moguće :) Za ozbiljnije poboljšanje performansi, na tom modelu, sa tim motorom, su potrebne temeljnije intervencije i investicije koje bez problema mogu nadmašiti i vrednosti samog auta po nekoj trenutnoj tržišnoj vrednosti. Da li autor teme želi da krene tim putem, to je već pitanje za neku drugu temu. Ponavljam, brzina košta - pitanje je samo koliko je ko spreman brzo da ide ;)

Link to post
Share on other sites

Hvala svima na konkretnim i iscrpnim odgovorima, inace sam prezadovoljan autom, crn, crna koza, na otvorenom putu je zmaj uz potrosnju oko 8 l, jedino sto sam uvek vozio dizela pa mi sad fali ona lopata u ledja.

I ne necu tamo neki GTI ili nesto uvek sam voleo velika kola, krstarice, a e39 mi je stara ljubav, i bitan mi je onaj kao osecaj lezernosti prilikom ubrzavanja itd.

Znam da ce neko reci da sam trebao uzeti 523 ili 525, potrosnja je tu negde a ide bolje ali em tablica, em posle ti to nekom objasni kad budes hteo da prodas.

Nikada nisam bio za chip, zato sto na dizelu preopterete turbinu (moje misljenje), na benzincu nemam pojma kako funkcionise ali ako mu da malo bolji odziv za gas to je to a sad potrosnja po litre tamo vamo mi nije presudno, nego me vise zanima sta trpi kod benzinca ako se cipuje, ako su kod dizela turbo i dizne sta je kod benzinca?

Uf al sam se raspiso, otvoren sam za jos konstruktivnih predloga i kritika ))

Link to post
Share on other sites