Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pazi...pojma nemam kako funkcionise , znam da lampice gasi u srazmeri sa kilometrazom ... e , sada dali ima neki senzor viskoziteta ili sta vec , pojma nemam , ali veruj mi da ga menjam na svakih 5 000 km ...jeste "ludo" i nelogicno , ali kada krene da se "vrti" barem mi je srce na mestu :D

Link to post
Share on other sites

Ja mogu da ti dam moje iskustvo,menjao sam ulje vise puta,i mogao sam auto da vozim ko zna koliko a da mi se ne ugasi lampica,ali kada samo jednom spicim preko 200 odma obori jednu crticu,a to je provereno jer mi se desilo da sam isao do Jagodine,i isti dan se vracao,kad sam isao zurio sam i kad sam se vracao zurio zam ,pa ga bas nisam stedeo,auto mi je za put od 350km skinuo 2 zelene crtice! Mislim da je u pitanju i voznja,ili mozda je moj auto nesto bio pobrljavio,ali ne verujem jer mi se desavalo jes par puta ista stvar...

Link to post
Share on other sites

I niko mi ne rece gde mogu da kupim Original Castrol,koliko ulja staje u moji auto,i hoce 0w-30 znatno vise trositi? :D

slusaj ... CASTROL ulja iz EU , sva na sebi imaju napisano "MADE IN EU" ... ali ako se potrudis da ti stigne iz "svabije" samo tamo pise "MADE IN DEUTSCHLAND" ... a odgovore na ostala pitanja imas vec na forumu ... potrazi castrol-ove preporuke ili tako nesto slicno .

Link to post
Share on other sites

I niko mi ne rece gde mogu da kupim Original Castrol,koliko ulja staje u moji auto,i hoce 0w-30 znatno vise trositi? :D

Procitaj 12-ti post na prethodnoj strani... Ni ti ne pazis na casu! Cccc :acute:

Link to post
Share on other sites

Kako je moguce da je bolje sa jednim uljem preci 50000 ili menjati ulje na svakih 10000 i imati novo u motoru ?

A kako je moguce da ti prelazis 10K sa jednim uljem, zar nije bolje menjati ga na svakih 500 Km.

Otprilike si me to pitao!

Kad bi 70-tih nekome rekao da ulje menjas na 10.000 Km, proglasili bi te ludakom. Tada se ulje menjalo na 3.000 Km.

Cale kao momak imao Skodu MB 1000 pa mi je pricao.

90-tih je bilo sasvim normalno menjati ulje na 10.000 Km, mada je zastava preporucivala menjanje na 7.000 Km.

Danas 20 godina kasnije, na svim novim autima je interval menjanja ulja 20.000 do 30.000 Km pa cak i vise. To nije zbog kvaliteta auta, nego je zbog kvaliteta ulja.

Euro 5 norma propisuje da ulje mora biti takvo da se menja na 20.000 Km ili vise.

Proizvodjaci ulja imaju zbog toga veliki pad profita u zemljama EU.

Da bi se izvadili, oni u dilu sa proizvodjacima automobila, u zemljama koje nisu u EU, (Srbija, Makedonija, Albanija, CG, BiH, Hrvatska) preporucuju krace intervale zamene ulja.

Neka mi neko objasni kako je u uputstvu za Punto Clasic (made in Kragujevac) prodatom u Italiji, interval zamene ulja je 20.000 Km, a taj, potpuno isti auto kada se proda u Srbiji, interval je 15.000 Km?

Link to post
Share on other sites

Cika Simo kod mene u porodici se od 1968 za licnu upotrebu vozi iskljucivo BMW , tako da na tu temu raspravljanja o servisnom intervalu me obidjite . Znam da moji automobili prelaze brdo km , niti sline niti dime , a i dalje cu praviti servise na do 10000km . Mercedesovi kamioni imaju prvi servis tek na 250000km pa mozda da nadjete takvo ulje i onda radite pre generalnu nego servis . Nemo se ljutite , postavljate izbecenog smajliku sto se na pojedinim BMW-ima menja ulje na 5000km a mene citirate treci put .

Link to post
Share on other sites

druze ne zavaravaj se da ces sa m30 motorom starim 20 i vise godina da vozas ulje 50k km,za tih 50k potrosio bi ti min 5-6l ulja koje bi ti dolivao i time u novcu odmah sveo servis na 25k km!To je motor konstrukcije 70ih i 80ih,i najbolje za njega je da sipas polusintetiku 10w-40,sve ostalo ti je pogresna investicija i nemoj da slusas ljude koji se ne razumeju u to sto pisu,moze na ambalazi da pise i life time ali....pricate o nekoj ekologiji,pa da svi voze e91 onda bi to imalo smisla a ovako sa m20,30,40 ragama od po 20 god koji emituju co2 ko 3 kotla na ugalj stvarno je besmisleno!

ja u servisu pretezno koristim elf koji dobijam od uvoznika,sipao sam tonu polusintetike u motore kao sto je tvoj i slicne i svi rade odlicno!

Link to post
Share on other sites

Ne pazis na casu!

Lepo je covek napisao sta zeli da uradi i onda ga ti savetujes da se vrati 15 godina unazad. Svasta! Covek hoce neko moderno ulje koje se menja na 50.000 km, a ne jeftinu polusintetiku koja se menja na 15K.

Dobro ga nisi posavetovao da opere auto :)

Druze,on i jeste trenutno ne 15,nego 20 godina u proslosti sa agregatom,MOderno ulje ide na moderne motore na kojima je to regulisano u samom procesu proizvodnje,znaci hilzna i karika su radjene u tim zazorima za te vrste ulja,za motore preko 100000km se uvek preporucuju drugacije gradacije ulja od ovih novih,znaci pohaban motor gusce ulje.

Sto se mene tice neka sipa sta hoce za njegove pare,ja u m50 sipam 10w-40 a mozda bi trebao i neku sintetiku jer je to motor novije generacije,prosipam ga na 10000km i nemam problem a uz to kosta oko 30e zamena ulja sa filterom.

A to sto ljudi imaju komplekse i misle da ako sipaju Castrolovu full sintetiku(kupljenu u Srbiji) mogu sa tim uljem da prelaze po 50000km sa m30!!,mozda u diznilendu.

A sto se tice pranja auta mozda imas neki predlog za neku hemiju iz Castrola,s kojom kad operes auto on ostaje cist 50000km ;)

Link to post
Share on other sites

Sto je diko to je naviko...

Tito je umro ljudi... 21. vek je. Alo. Informisite se malo pre nego sto napisete nesto ovako. Tehnologija rapidno napreduje.

Procitajte http://motornaulja.blogspot.com/ i naucite nesto. Covek sve lepo objasnio, ali nema ko da procita. :rolleyes:

Moderno ulje je uvek, ali uvek bolje po stari motor, od starog (zastarelog) ulja...

Toliko od mene. Htedoh da pomognem, ali ispade da bogohulim po forumu. Proucite malo na onom Stalker blogu, temu o uljima pa se cujemo.

Link to post
Share on other sites

Ja ipak mislim da je to ulje prerijetko za tvoj automobil....full sintetika nije za motore te generacije ne samo zato što je rijetko i što ga troši nego zbog aditiva u sintetici koja može da napravi štetu u motoru. Jaran je u E30 2.0 isto tako bio tvrdoglav (da ne mijenja stalno jer puno vozi)sipao Castrol 5-30 nakon 15 dana ga je propišao motor na dihtunge. O zapušavanju uljnih kanala zbog skidanja velike količine taloga u motoru da ne idem u detalje <_<

Sipaj ljeti 10-40, a zimi 5-40 ako ti je motor dobar i ne beri brige ;) samo se dobro pazi dupljaka od ulja jer će tak tad da te zaboli glava ako bućkuriš naspeš :(

Link to post
Share on other sites

Prijatelju.

Ulje ne moze da bude retko ili gusto, nije to corba ili pasulj.

Ulja su razlicita po viskozitetu - tecljivosti, a to je nesto sasvim drugo i nema nikakve veze sa staroscu motora. Ako je motor ispravan, problema nema. Ako je motor satrt, kao kod tog tvog drugara, onda ce da trosi koje god bilo ulje. Jak mi motor je taj motor koji propisa na dihtunge i zapusi uljne kanale. Grbina neka.

Da si citao iz pocetka, znao bi da je coveku motor potpuno ispravan, jer je i do sada sipao sintetiku i nije imao problema, zato ne vidim zasto bi ih sada imao. On samo zeli da produzi interval zamene.

Link to post
Share on other sites

Dobro, nek sipa ko što veliš....živi bili pa vidjeli. BTW na tečljivost sam i mislio pogrešno se izrazih :pleasantry:

Jak taj motor veliš...pa pazi nije pajser onaj što je namijenio gradaciju ulja za određene motore, a to 0-30 koje hoće on da uspe u motor ima da ga ljeti kantom dosipa jer će da ga troši.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Dobro, nek sipa ko što veliš....živi bili pa vidjeli. BTW na tečljivost sam i mislio pogrešno se izrazih :pleasantry:

Jak taj motor veliš...pa pazi nije pajser onaj što je namijenio gradaciju ulja za određene motore, a to 0-30 koje hoće on da uspe u motor ima da ga ljeti kantom dosipa jer će da ga troši.

Zasto mislis da cu ga dolivati kantom? Ja vec duze vreme vozim na sintetiku i to na 5w-30,i nemam muke sa dosipanjem,cak sta vise ni ne dosipam, bukvalno :),pa me iteresuje koja bi to velika razlika bila izmedju 5w-30 i 0w-30?

Link to post
Share on other sites

Prosto. Motor koji on posjeduje je starije generacije i namijenjen za gore pomenutu gradaciju, sa godinama i pređenom kilometražom dolazi do habanja motora unutra i povećanja zazora. Što znači stariji motor, rijetko ulje jednako veća potrošnja ulja. Ujedino deterdženti u full sintetici bi mogli da naškode dihtunzima.

Link to post
Share on other sites