Recommended Posts

Pozdrav svima

jedno pitanje ( od nedavno sam član na forumu i vlasnik bmw-a E-46 320 i )

kada auto vozim malo žustrije tj. kada iz druge i treće brzine izvlačim skoro maksimum dešava mi se da se upali ŽUTA lampica od ulja i ugasi se posle određenog vremena. Kada auto vozim normalno bez preteranog ubrzavanja i bez obzira koliko pređem km. tog dana lampica se ne pali . Da napomenem da je pre par hiljada urađen servis zamenjeno ulje i filter ( ulje MOBIl 3000 5W40 ).

Link to post
Share on other sites

Moguce i da te zeza senzor nivoa ulja ( sto nije retka stvar na e46),tj. da imas dovoljno ulja, ali da se on povremeno pali.

Link to post
Share on other sites

Ma imam drugari ulja nije mi prvi auto ( ali jeste prvi BMW ) , servis sam uradio odmah po kupovini bez obzira na njegovu servisnu kljižicu ( i što se nje tiče koliko toliko je ispoštovan servis koji se preporučuje ), gledam da mi nivo ulja bude malo više ka maksimumu

Link to post
Share on other sites

Moguce i da te zeza senzor nivoa ulja ( sto nije retka stvar na e46),tj. da imas dovoljno ulja, ali da se on povremeno pali.

Tacno tako i kod mene senzor zajebava a ulje promenjeno i ima ga dovoljno poceo sam da se ne obazirem na to samo kod mene je kad ga upalim pa posle desetak sekundi se upali zuta sijalica i nakon jos nekih desetak se ugasi i vise ne pali

Link to post
Share on other sites

Ma imam drugari ulja nije mi prvi auto ( ali jeste prvi BMW ) , servis sam uradio odmah po kupovini bez obzira na njegovu servisnu kljižicu ( i što se nje tiče koliko toliko je ispoštovan servis koji se preporučuje ), gledam da mi nivo ulja bude malo više ka maksimumu

Ako imaš ulja dovoljno onda je senzor koji nije skup samo je teško prići da se zameni. ;)

Link to post
Share on other sites

Tacno tako i kod mene senzor zajebava a ulje promenjeno i ima ga dovoljno poceo sam da se ne obazirem na to samo kod mene je kad ga upalim pa posle desetak sekundi se upali zuta sijalica i nakon jos nekih desetak se ugasi i vise ne pali

Ista situacija i kod mene... :unsure:

Link to post
Share on other sites

ja taj problem imam od kad sam uzeo ovaj auto. Al samo mi se upali par sekundi nakon startovanja kola, mozda mi se par puta desilo kada sam na nekoj uzbrdici ili nizbrdici da se upali na kratko i ugasi, ali meni su majstori ustanovili da je senzor, nije ne moguce da je i kod tebe.

Link to post
Share on other sites

Ako je u pitanju senzor da li bi trebalo da se to pokaže na dijagnostici ? Kada sam radio servis auto je prikopčan na dijag. uređaj ali nije očitao ni jednu grešku .

Link to post
Share on other sites

Ako je u pitanju senzor da li bi trebalo da se to pokaže na dijagnostici ? Kada sam radio servis auto je prikopčan na dijag. uređaj ali nije očitao ni jednu grešku .

Ne prikazuje na dijagnostici zato što nije u pitanju senzor koji utiče na rad motora (kontrolu smeše) pa samim tim i ne može da dovede do paljenja "Check engine" lampice ili da na drugi način ECU "zna" da on ne radi. U pitanju je čisto senzor za kontrolu nivoa ulja u karteru čija je uloga da tako kažem epizodna jer se podrazumeva da vlasnik ili serviser treba da svakako reaguje na paljenje lampice za nizak nivo ulja, bez obzira kojim povodom se ona aktivira.

U konkretnom slučaju, ako je nivo ulja po meraču dovoljan, a lampica se svakako pali ili nakon startovanja (10 sekundi i onda se ugasi) ili u toku vožnje (sporadično i sa različitim intervalima trajanja) onda je u pitanju oštećenje tj. nefunkcionalan senzor nivoa ulja. Isti se nalazi u karteru, sa donje strane, i na njemu se nalazi samo jedan konektor. Problem može biti ili prekid u kontaktu (oštećen konektor, prekid žica, zaprljani/zauljeni kontakt), ili mehaničko oštećenje samog senzora, koji je zbog svog položaja izložen spoljašnjim uticajima što atmosferskim što mehaničkim, tako da se lako može oštetiti.

Zamena senzora nije teška, pristup je isto tako lagan (potrebno je auto podići na dizalicu ili parkirati na neki kanal, skinuti šuspleh i senzor je tu), loša stvar je da je nov prilično skup ali dobra stvar je da je identičan za sve benzinske i dizel motore koji su ugradjivani u to vreme u modele BMW-a, od trojke do sedmice, uljučujući i X i Z modele, pa se relativno lako može naći polovan.

Link to post
Share on other sites