Moja E30 316i saga


Recommended Posts

Veliki pozdrav drustvo!

Ovo ce biti jos jedna od onih tema gde se covek posebnog mentalnog sklopa upusti u jednu duuugu (da ne kazem skupu) avanturu jurenja klinackog sna, ne znajuci sta ce sve da ga snadje na putu...

Dakle, kupljen, na prvi pogled prilicno solidan 1990 316i u Sterlingsilber metallic boji, sa M40 motorom, plinom, siberom, celicnim tockovima... Na autu je prva farba, i sto se limarije tice, spolja veoma dobar. Vidni problemi - rdjavi dzepovi, prilicno pojedeni, i malo po podu, ali...nista sto se ne da srediti.

Nema puno poente pricati o stanju auta, posto se nece koristiti dok se na njemu ne uradi sve sto sam zamislio, a to ce potrajati... :preved: - full limarija i farbanje, komplet remont oslanjanja, menjanje i remont motora, sredjivanje enterijera - dakle zeleo bih da od ovog cuda napravim potpuno nov auto... videcemo kako ce to da ispadne

Ovako je sve to izgledalo na dan kad sam postao ponosni vlasnik :D

2dvvsrq.jpg

v66ips.jpg

x3zg2e.jpg

2lad079.jpg

n3ww08.jpg

Izvinjavam se na losim iPhone slikama, aparat cu definitivno morati da pocnem da koristim, ovo bas izgleda bezveze kad se prebaci na PC...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Par dana lagane voznje i utisak je sledeci - za auto koji je toliko star i ne preterano pazen, u prilicno dobrom je stanju, motor sasvim korektno radi, da ga ne hvalim previse, menjac lepo radi,ali neprecizna rucica, nedostatak serva i letva od 500 krugova od jednog do drugog kraja daju posebnu car voznji, ali sto je najbitnije, auto nije razvlacen, razvaljivan i drzi pravac jako dobro i odlicno se na putu ponasa. Prednji trap lupa preko rupa, verovatno kugle na ramenima otisle, ali... sve u svemu vrlo korektno - osim onog jadnog zadnjeg desnog lezaja koji je krenuo da krlja blago i salje malo vibracije. ako nista lepo sam se naigrao "heel and toe" posle 4 godine voznje automatika :D

Auto je oteran u Sabac gde imam garazu i gde radovi mogu da pocnu!

Zadatak je bio da se do pocetka zime rastavi skoro sve sa auta kako bi zimu proveo kod limara dok ja polako krenem u skupljanje delova...

Poslednji put u komadu vidjen:

2co5uyx.jpg

ajp5wh.jpg

35a5e9f.jpg

30sy3on.jpg

157nkwg.jpg

I rasklapanje je pocelo:

2vb0c46.jpg

2w7inti.jpg

2vmyfsp.jpg

awfibp.jpg

2cfa4h0.jpg

bljak...

sve k'o podmazano islo, ceka se da se stigne do ispod tepiha i trenutka istine...

PS. Bez Dula Debelog i celavog Gileta nikud ne bih stigao :D

Link to post
Share on other sites

Dan drugi - rasklapanje se nastavlja,nailazi se na razne sitne probleme, no nista ne uspeva da zadrzi silu koja rastura auto u rekordnom roku :lol:

dva srafa koji drze zadnji branik su totalno zapekla, oba torx srafa propala, pa sam morao skidati ceo nosac sa karoserije, sto je zahtevalo skidanje lonca i termo zastite; i jedan od 3 torx srafa koji drzi plasticnu sinu shibera za sam poklopac je toliko zapekao da i dalje stoje zajedno i da ce morati neka radikalna metoda razdvajanja ta dva da se primeni... osim toga sve cool. S obzirom da je ovo prvi dodir sa rasturanjem automobila u ovoj meri (prethodno iskustvo obuhvata rasklapanje enterijera E92 za ugradnju drugih zvucnika i vucenje kablova do pojacala u gepek, i isto to na 2006 Ford Fiesti), jako sam zadovoljan brzinom napretka a boga mi i logicnosti Bavaraca B)

118hocl.jpg

2jd2oow.jpg

2u6gq6c.jpg

2ag5kqu.jpg

14jnptx.jpg

5kred0.jpg

Link to post
Share on other sites

I stizem do trenutnog stanja auta... U odnosu na poslednje okacene slike, sa rdjavog je skinut ceo izduvni sistem, kocione cevi, razmontirana prednja balans stangla, i poneke sitnice jos koje su se mogle skinuti... ostala su stakla - prednje i zadnje, motor, menjac i sve oko oslanjanja. Motor i ceo pogonski aparat je u vozilu pored par neuspesnih pokusaja skidanja kardana sa menjaca - nisam bio u mogucnosti da podignem dovoljno auto da mogu neku iole ozbiljnu silu da postignem na kljucevima u onom malom prostoru tunela kako bih bar razlabavio ona 3 srafa - probacu rasklapanjem kardana na 2 dela, pa izvlacenje motora, menjaca i tog prednjeg dela kardana u komadu...

Medjutim, imam prvo pitanje:

Korozija izmedju krova i tzv kasete sibera, na bocnim stranama kasete, uz kanale kojima otice voda koja probije siber. Na netu sam nasao diy uputstvo kako da se skine cela ta "kaseta", sa busenjem 10ak tackastih varova i secenjem par manjih nosaca, kada kaseta ispada napolje; ali da li postoji mozda neko bolje resenje kako srediti ovu groznu rdju?

(EDIT: Okacio bih link na kome sam nasao DIY uputstvo al nisam siguran da li spada to u reklamiranje drugih foruma - iako je naravno u pitanju strani)

8x1rva.jpg

24g7edy.jpg

17" felne nadjene - zanemarite odvratnu zlatnu boju, ima posla oko njih, treba i napraviti distancere sa razlicitim centralnim rupama, posto ove felne imaju za nijansu vecu centralnu rupu... malo Solid crtkanja i CNC aluminijum i milina! :)

148gi0j.jpg

Link to post
Share on other sites

Lepo lepo.. Ne moze kocka da ne pusti na tim mestima pa to ti je...

Hvala druze! Pa... bice posla, al valjda ce na kraju da se kaze ono - pa vredelo je majku mu!

To sam se ja bas zacudio - svi slucajevi rdje koje sam uspeo da iskopam na netu su iskljucivo na mestima gde je i ovo moje cudo ima.

Valjda cu uspeti to da sredim jednom za svagda...

Limar mi je preporucio peskiranje poda kako bi se skinula zastita i videlo sta je sve trulo, pa polako seckanje i krpljenje.

Link to post
Share on other sites

Razumeo! :lol:

Dakle, po ovom principu se skida taj ram sibera, ali ne znam koliko bi bilo maltretiranje vratiti to nazad, i da li je vredno raditi to ovako. savet koji sam dobio je da se to ispeskira takvo kakvo je i naprska zastita unutra ali nisam bas nesto siguran koliko je to dobra ideja... nekako mi dodje kao polovicno odradjen posao.

http://www.r3vlimited.com/board/showpost.php?p=1476374&postcount=1

Link to post
Share on other sites

Pa iskren da budem, pojma nemam koliko je zahvatilo, ovako na prvi pogled deluje kao povrsinska rdja... Nije probilo na drugu stranu lima tog rama, to je sigurno...

Link to post
Share on other sites

Samo je problem kako prici toj rdji… najgori deo je izmedju B i C stubova, blize C stubu, jedino zbog toga… A realno jeste lakse ne skidati ceo panel.

Link to post
Share on other sites

bice ovo dobar projekat ako istrajes do kraja...puno srece i zivaca ti zelim,trebace ti ;)

sto se tice rdje u krovu i ja mislim da nema potrebe da burgijas to..odradi sta ti je rekao ix i teraj dalje..

koji ce se motor pakovati?

Link to post
Share on other sites

Ufff… motor… Nadam se da cu da naletim na neki S50, pa makar i generalnu morao da radim… Razmisljao sam o raznim varijantama - od budzenja M20, stroker na 2.8, H beam klipnjace, kovani klipovi, supertech ventili, lagane opruge, schrick 288 bregasta, nove klackalice i to, ali mnooogoo para za ne mnogo preko 200ks, ista prica i sa M50 motorom - sredjivanje jos skuplje, dok sa S50 i generalkom dobijem mnogo vise snage za otprilike iste pare kao i za ova dva… Ali jos se nisam odlucio skroz, mozda poludim pa metnem S38 ako naleti ili V8 :D

Bio bih zahvalan za bilo koju informaciju oko nabavke S50/S38 motora kod nas.

Najradije bih izbegao nepotrebne zahvate, ukoliko se to moze efikasno ocistiti peskiranjem i zastititi, da kazem daljinskim putem, to je to onda!

Hteo bih da limaru odnesem bukvalno samo skoljku, jer mi je na mestu broj 1 da sve na sta se kaci oslanjanje - most, ramena, amortizeri… bude 1000% cisto… samo jos da smislim neki nacin da oteram auto u takvom stanju do njega. - neki nosaci sa tockicima, pojma nemam…svaki savet dobrodosao!

Link to post
Share on other sites

ja sam sad u moj auto pakovao h beam,schrick itd jer sam nesto nastojao da auto ostane sto vise u fabrickom stanju pa sam se drzao m20 motora,ali u sledeci definitivno pakujem v8,po meni je to najbolji odnos cena/snaga za e30..

Link to post
Share on other sites

Gledajuci po netu mnogo tih M20 strokera, jedva sam bale zadrzavao… ono se cuje nenormalno, i nekako ima neku draz - iskren matori motor :) - ali tu nema matematike… u odnosu na ostale motore cena po konjskoj snazi dobijenoj budzenjem je visoka. Sa druge strane ne zelim drift auto. Vise naginjem trkackom fazonu da moras da ga vrtis posteno da bi izvukao maksimum, pa i turbo otpada. Ono sto me odbija od vecih motora jeste tezina na prednjoj osovini, ali ne moze i jedno i drugo - i sestak, i snaga na visokim obrtajima i da sedi iza prednje osovine i da ima 100kg… V8 mi se svidja jer sedi kao redni 4 cilindra, ali me odbija obrtni moment i cena sredjivanja motora - ti monstrumi imaju istu snagu kao S50 a obrtni moment da pokrene planetu ako ikad stane, pa se plasim da mi se ne bi preterano svidela ta kombinacija - ali ako cemo realno ovo je samo kenjanje u prazno s moje strane… ali da bih najradije stavio S50, to je cinjenica. Videcemo jos, ima dotle onoliko posla

Link to post
Share on other sites

Hteo bih da limaru odnesem bukvalno samo skoljku, jer mi je na mestu broj 1 da sve na sta se kaci oslanjanje - most, ramena, amortizeri… bude 1000% cisto… samo jos da smislim neki nacin da oteram auto u takvom stanju do njega. - neki nosaci sa tockicima, pojma nemam…svaki savet dobrodosao!

Pa navuces skoljku na slep i oteras, to nije nikakav problem :)

Link to post
Share on other sites