E30 dilema


Recommended Posts

Pozdrav svima,planiram da kupim e30 karavan dvoumim se izmedju 316 i 318,zbog odrzavanja,potrosnje,delova i ostalih standardnih stvari koje mogu da predstavljaju problem ili ne.Ako imate bilo kakav savet ili predlog mozda i 320 eventualno recite mi.

Link to post
Share on other sites

izmedju 316 i 318 biraj 318.Dva potpuno ista motora,isto odrzavanje,isti delovi,ista potrosnja,isto sve,cak i registracija je skoro ista, samo 318 ide nijansu bolje.

ako uzimas u obzir 320,u odnosu na ova dva iznad,skuplje je odrzavanje,registracija skuplja,trosi malo vise,ali ide dosta bolje od cetvrtaka.

Link to post
Share on other sites

Imao sam 318i iz 86te godine sa m10 motorom i raspao se nacisto,ostao mi motor koji je sada u sasiji 90to godiste, taj motor je kod mene presao 120 000 km i za to vreme zamenjen dihtung glave i dekle,klackalice klepecu od prvog dana kada je kupljen.Potrosnja ulja od 2-4 dl na 9 000km zavisno od stila voznje,lamelu jos nisam menjao.

To je slucaj kod mene sto se tice m10 motora a sa m40 nisam hteo da petljam mada koji sam rashodovao imao je 400 000 na satu i jos bi isao da nije slupan auto

Link to post
Share on other sites

ja sam gore pisajuci mislio na m40 motore(za 316 i 318)

vozio sam 5 godina u e36 318 m40,presao oko 60.000km sa njim,bez i jednog jedinog kvara na motoru,ulje nije trosio ni trunku na 10.000km od zamene do zamene.Ja imam jako lepo iskustvo sa m40 motorom.

Link to post
Share on other sites

316i, onaj od 100ks, 240.000km, ulje nije trosio, prodao sam ga sa fabrickom lamelom. Od kvarova sam imao hidropodizace i nista drugo. To mi je bio prvi auto, akao sam ga dosta, jako dobri motori, svaka preporuka.

Samo sto je to bilo pre 10 godina, ne znam sad kakvi su, ali vidim da se ljudi sa foruma i dalje fino vozaju sa njima. Ima Ivan lep karavan, 318i, vidi s njim, mozda bi ga prodao.

A video sam skoro i 325 karavana na oglasima, taj karavan je bio u Zrenjaninu ranije, i bio je u odlicnom stanju. Na slikama i sad ne izgleda lose...

Link to post
Share on other sites

Nisam nikad imao m40 motor ali po komentarima ljudi sa foruma zakljucujem da su sasvim izdrzljivi i nisu skupi za odrzavanje. Naravno, sve zavisi od toga kako je motor odrzavan do sada i zavisi kakva su ti ocekivanja. Izmedju 316i i 318i ja bih se uvek opredelio za 318i, jer, sto neko rece, isto odrzavanje, ista potrosnja a bolja voznja sa 318i. I kad kupujes auto dobro pogledaj u kakvom je stanju limarija. Bolje je malo slabiji motor a dobra limarija nego obratno (moje licno misljenje). :)

Link to post
Share on other sites

Uglavnom sam gledao da bude m40,jer je generalno svugde opisan i okarakterisan kao bolji motor doduse zavisi i od godista proizvodnje...=),u svakom slucaju gledam najvise 318i,a za 320 se premisljam samo zato sto je sestak i ima fantastican zvuk.

Link to post
Share on other sites

To sto ima dobar zvuk ti jednim delom zavisi i od auspuha. U 320i ti je motor m20b20 od 129ks, sto je definitivno bolje od 100ks koliko ima 316i ili 115ks koliko ima 318i. Ali ti je odrzavanje za 320 skuplje. Elementarna razlika ti je 4 svecice kod m40 i 6 svecica kod m20,sto ti je oko 1000 dinara vise (primera radi), isto je i sa kablovima, itd. A ne zboravi da ti je odrzavanje velika stavka, narocito kod starijih automobila (govorim ti to iz licnog iskustva). Kod kupovine auta pogledaj dobro i limariju, trapove, enterijer... Nemoj ovaj komentar da shvatis kao osporavanje bilo kog motora, samo pokusavam da ti ukazem na eventualne buduce troskove. Uostalom, ti sam znas sta ti je prioritet pa na osnovu toga sam odluci. Pozdrav i zelim ti puno srece prilikom kupovine auta!

Link to post
Share on other sites

Sve je to ok. Ali za savrsen auto, treba da se plati. A za auto u solidnom stanju, logicno je da neces sve i poslednji evro dati da bilo sta kupis. Naravno da mora ostaviti neki deo novca, za izmenu kojekakvih nedostataka i istrosenih materijala. srecno :)

Link to post
Share on other sites

Ja bi ti preporucio da juris 320 bez puno razmisljanja. Ja sa mojim hvala bogu nisam imao kvar,vozio sam ga uglavnom u 7ooorpm,neki drugi motor bi odaavno okrenuo lezajeve. Znaci neunistiv motor,ide mnoogo bolje od m40,mnogo bolji zvuk,potrosnja je meni bila 11-12l gasa mesovito,a drugaru m40 isto toliko trosi. Moj motor je preso 232000 i po stanju i kompresiji bi reko da ce jos mnoogo... Jedino sto je nesto skuplje u odrzavanju su kapa i kablovi u odnosu na m40.... Nemam sta lose da kazem ni za m40 osim sto ide jako tuzno...

Link to post
Share on other sites

vozio sam i m20b20 i m40b18 u kockici, i veruj mi da idu potpuno isto, m20 ima lepsi zvuk jer je redni sestak, ali nikakve velike razlike nema. Ruku i kablove, koje navode, ces mozda zameniti jednom, sto i nije neko veliko ulaganje. Ako ti 2 svecice vise prave veliku razliku onda ... :D Poslusaj pepsy-ja i obrati paznju na ostatak auta, neka ti to bude glavno a ne 10 konja na umoru od starosti :D

Link to post
Share on other sites

Druze ja vozim kocku 323 samo sipam gorivo i teram ne kvari se dao bog :) potrosnja sa normalnom voznjom na otvoreno je 8.5-9l a gradska oko 10-11l. Ali naravno treba da najdes i odgovarajuc primerak neznam sa kojim novcem raspolazes,ali kao sto vecina kaze gledaj limariju to ti je po meni najbitnije

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

pravi bmw je sestak...minimum!

Ne bih se bas slozio sa tom konstatacijom. Poredjenja radi: M20 sa 129ks (320i sa 6 cilindara) i M42 sa 136ks (318is sa 4 cilindra). Ili M20 sa 170ks (325i sa 6 cilindara) i S14 sa 192ks (320is sa 4 cilindra). Doduse 320is je vrlo redak, ali ipak ima bolje performanse od nekih sestaka!

Link to post
Share on other sites

ja vozim 318i m40 vec 4 godine i mogu ti reci da je motor babaroga ,ovaj moj ulje ne trosi ni gram od zamene do zamene a ima 250k na satu, nisam imao nikakve kvarove motora do sad cak i podizaci sljakaju ekstra , lepo ide i nije toliko kilav kolko ljudi pricaju samo treba da ga zavrtis u visoke obrtaje ali ako ti nije bitno da ides na trke onda ces da se navozas ko covek ako nadjes dobru masinu,registracija ti je oko 21000 ako imas 83KW ,odrzavanje relativno jeftino s obzirom da je star auto , kao sto ti mnogi rekose obrati paznju i na limariju jer ce to mnogo vise da te kosta da sredjujes nego recimo neke sitnice oko motora, evo ti primer termostat kosta 900 kinti ja ih izmenio vec tri komada jer su tuga kvalitet,razvodna ruka 1000 nova u radnji i tako jos neke sitnice plus sto uglavnom mozes sve sam da cackas oko njega ako volis da se mlatis sa time i imas neko osnovno znanje , uglavnom neces se pokajati BMW je to ;)

Link to post
Share on other sites