Recommended Posts

Pozdrav svima.

Kupio sam BMW 320d pre par meseci,I auto je za sada odlican,nemam zamerki.Vuce odlicno I u malim obrtajima,do stotke dok trepnes.

Presao pravih 180000 ustanovljeno na dijagnostici.

Pre mesec dana sam radio servis menjaca I majstor je pogledao turbinu,kaze nije losa,moze jos da ide,ali nebi bilo lose da se uradi neki servis.

Problem koji mi se javlja jeste da auto pri malo jacem startovanju iz mesta ili iz nizis obrtaja u samoj voznji,izbacuje poprilican oblak crnog dima I to me da kazem malo nervira.

Ulje nije potrosio ni kapi od kako sam uradio servis,to je bilo pre 4000 km.

Da li je neko imao slicnih problema,kako ih je resio,na cega da sumnjam ?

Znam da me ceka ove godine servis turbine,nadam da nije neka veca katastrofa.

Link to post
Share on other sites

Dizne sam proveravao kod StunterSM pre 2-3 meseca,bile su dobre,moda malo zaprljane.

Protokomer nisam proveravao.

Jel mogu to sam nekako da proverim ili mroam kod majstora ?

Link to post
Share on other sites

Mozda ti nije dobro uradjen cip, ako bas puno dimi.

Ima dosta ljudi na forumu koji su cipovali 320d i koji i rade cip, pa se raspitaj malo. (clan Torque radi cip, najbolje njega pitaj)

Moj drugar ima 320d 150ks cipovan na oko 190ks i ne dimi jako u opste, jako malo izbaci dima.

Link to post
Share on other sites

Слућајно уђох,који ме ђаво терао али кад видим да се чипује са 150 на 190 запитам се па верује ли још ко у то

Link to post
Share on other sites

Ovo mi je radi ProTunning,odnosno neki link koji to radi za njih,predpostavljam.

Normalno mi je da baci malo dima,kao i svaki sto baci.

Ja mog kad patosiram,bukvalno bude dimna zavesa iza.Nije bilo tako pre cipa.

Da li moze daj cip da se ukloni i vrati na fabricki ? Kako d aresim taj problem ?

Link to post
Share on other sites

Ovo mi je radi ProTunning,odnosno neki link koji to radi za njih,predpostavljam.

Normalno mi je da baci malo dima,kao i svaki sto baci.

Ja mog kad patosiram,bukvalno bude dimna zavesa iza.Nije bilo tako pre cipa.

Da li moze daj cip da se ukloni i vrati na fabricki ? Kako d aresim taj problem ?

Link to post
Share on other sites

Ma meni nije bitno da li je 150 ili 190...Bitno mi da utvrdim zasto toliko dima izbacuje,pa ako je i los cip da ga onda sklanjam,ako moze...

Da sam bio pametniji nisam trebao ni da ga radim,on sa 150 ks ide sasvim lepo,mozda ima male razlike u startu sa cipom.

Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima.

Kupio sam BMW 320d pre par meseci,I auto je za sada odlican,nemam zamerki.Vuce odlicno I u malim obrtajima,do stotke dok trepnes.

Presao pravih 180000 ustanovljeno na dijagnostici.

Pre mesec dana sam radio servis menjaca I majstor je pogledao turbinu,kaze nije losa,moze jos da ide,ali nebi bilo lose da se uradi neki servis.

Problem koji mi se javlja jeste da auto pri malo jacem startovanju iz mesta ili iz nizis obrtaja u samoj voznji,izbacuje poprilican oblak crnog dima I to me da kazem malo nervira.

Ulje nije potrosio ni kapi od kako sam uradio servis,to je bilo pre 4000 km.

Da li je neko imao slicnih problema,kako ih je resio,na cega da sumnjam ?

Znam da me ceka ove godine servis turbine,nadam da nije neka veca katastrofa.

Cipovan auto mora da baci dima na nagli gas , jer u trenutku daje vecu kolicinu goriva da bi zadovoljio zadate vrednosti vozaca , sada moze da dimi jace ako je odnos ispod 17,5 mg vazduha na 1mg goriva , ali niko od tunera ne spusta ispod te vrednosti jer je moguc blagi dim , sada da sam na tvom mestu proverio bih dizne ako su okej , onda se da uradi live data , da se prati zadata vrednost goriva i koliko vazduha dobija , pritisak ako je cipovan negde ce biti oko 2500mbar , ako daje sa malih obrtaja puno dima , provjeri na diagnostici nekoj zadatu vrednost goriva na 1500 , 1750 , 1900 i 2000 obrataja motora pa proveri stvarnu vrednost koju je dobio.

ako imas mapu pusti fajl pa da pogledam :)

2000/4 = 500/17,5 = 28mg po cilindru da nema dima

4 x 28 = zadata max vrednost 112 mg da nema dima :)

na 190 konja moras da imas , decat , egr off , obrtni pomjeren do 4500hiljade sa gorivom u padu posle 4500 , promijenjeno vreme ubrizgavanja itd itd itd

Tuneri koji rade mape racunaju dobitke na osnovu goriva koje su iskoristili , fabrika koristi odnos oko 20 , 21 . odnos se spusta na 17 , turbina radi do 2400mbar , krajna fabricka vrednost SVBL je na 2500 itd itd da ne zalazim sada u krajnost mnogo prostora ima za razne prepravke :)

Link to post
Share on other sites

Imas par ljudi kojima sam radio sa foruma pa pitaj njih za iskustva nije samo razlika u startu ;)

Link to post
Share on other sites

Evo formula za fabricku kalkulaciju snage

4000 * 265 / 7022 = 150

4000 broj obrtaja u kojima je max snaga

265 broj nm u obrtajima max snage

7022 faktor

Link to post
Share on other sites

Odradicu dijagnostiku koliko vec ove nedelje pa cemo videti.

Auto u svakom slucaju moze da dimi,ali nebi smeo preterano ?

Da , ne nesto katastrofa da dimi , ali mora malo na nagli gas

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Druze iz iskustva ti predlazem da posaljes nemanji (torque) mapu. Meni je par mapa radio taj tjuner koji je tebi cipovao auto i nisam nesto bio zadovoljan, ako mogu tako da kazem uradjene su na brzinu. Nemanja mi je prepravljao i odradio mnogo bolje. 

Link to post
Share on other sites
On 8/8/2016 at 8:13 PM, aritonce said:

Druze iz iskustva ti predlazem da posaljes nemanji (torque) mapu. Meni je par mapa radio taj tjuner koji je tebi cipovao auto i nisam nesto bio zadovoljan, ako mogu tako da kazem uradjene su na brzinu. Nemanja mi je prepravljao i odradio mnogo bolje. 

Cuo sam i ja od njih par da nisu bas nesto zadovoljni.Potrosnja na otvorenom jeste mala,to nema sta.Po gradu zabija i do 10l zavisno od stila voznje,a cesto ga drzim samo u sportu.

Objasnite mi,posto neznam,kako da dodjem do mape,kakav je to file,kako kasnije da ga ubacim itd itd.

Meni je bukvalno izvadio komp napolje i za 20 min ga vratio i kao evo chipovana bembara,pici...Ja posle toga od promena vidim samo dim kada ga stisnem.

Link to post
Share on other sites
15 hours ago, vandalizam said:

Cuo sam i ja od njih par da nisu bas nesto zadovoljni.Potrosnja na otvorenom jeste mala,to nema sta.Po gradu zabija i do 10l zavisno od stila voznje,a cesto ga drzim samo u sportu.

Objasnite mi,posto neznam,kako da dodjem do mape,kakav je to file,kako kasnije da ga ubacim itd itd.

Meni je bukvalno izvadio komp napolje i za 20 min ga vratio i kao evo chipovana bembara,pici...Ja posle toga od promena vidim samo dim kada ga stisnem.

E ovako

Za citanje ECU-a potrebni su posebni alati koji rade tu funkciju npr : Galleto v54 , v53 ,1260 , Kess v2  xx v ..... itd itd
Ne vidim razlog da vadi ecu kad sve moze preko obd protokola , ti vjerovatno imas gotovu mapu koja je radjena za drugi auto ( isti bmw ) ja ne radim tako jer ni jedan auto nije isti niti iste karakteristike ima .... Pravi remap se radi oko 2 do 3 sata , toliko traja prepravka mape u odnosu na stanje auta i zelja musterija.

Mapu mozes da iscitas kod kolega sa foruma par momaka ima svoj alat kojima sam ja radio pa pitaj njih mozda ti izadju u susret a hoce sigurno :)

Potrebno je da se iscita mapa iz ECU-a i da se posalju sa njom u tekstualnoj formi brojevi software-a i hardware-a da bih pronasao original mapu ( fabricku) pa da uporedim da vidim sta je radjeno i kakva je mapa

Fajl nema svoj extension tako da sami birate da li ce biti .ori .bin .mod ili nesto slicno cak  moze i bez extenzije svejedno je :)

Uglavnom je najbitnije da imas software i hardware brojeve da bih nasao original mapu

Uopste mi nije jasno zasto je vadio ecu kad sve moze preko obd protokola mnogo lakse i jednostavnije :)

Da li primetio razliku u vuci posle remapa? osim veceg dima? da li auto brze ide boljepovlaci iz manjih obrtaja itd itd ?

 

Link to post
Share on other sites