Recommended Posts

uvek ...... makar si resio jedan od kvarova

Link to post
Share on other sites
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Danas sam opet zevao u motor i provalio sam da je jedno crevo koje polazi ispod onog dela za gas iseceno i zatvoreno srafom. Nasao sam neku sliku na internetu i napisao "crevo" pored strelice koja pokazuje na njega.

Jel to nesto bitno i mopze li da utice na rad motora? Evo i slike. E da gde se kod mene nalazi taj famozni ler lauf ventil?

http://i35.photobucket.com/albums/d174/drVelinov/2.jpg

Link to post
Share on other sites

Evo dok sam cekao vas odgovor, utvrdio sam sledece-to crevo vodi vazduh i kad se skroz zapusi, motor se gusi, a kad je skroz otvoreno ponasa se kao da sam dao mali gas, pa sam ga delimicno zatvorio, tako sto sam stavio na crevo plasticnu kapicu na kojoj sam probusio malu rupu. Sad mi motor mnogo mirnije radi, a kako se ponasa u voznji utvrdicu veceras. Gledao sam slike na netu i uglavnom sam ukapirao da to crevo ili ide do protokomera (na mom protokomeru nema to mesto gde se srafi to crevo) ili ide do nekog okruglog dela koji ja takodje nemam.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Danas sam video jedan bmw koji ima identican motor kao moj i na njemu postoji taj ventil, koji kod mene hvali. E sad utvrdio sam da je se na njega kaci ono crevo koje je kod mene iseceno, a s druge strane se kaci crevo koje ide do rezervoara. Interesuje me jel to uradjeno tako da se izvlaci vazduh iz rezervoara, da bi pumpa lakse pumpala ili je nesto drugo u pitanju?

Pozdrav i izvinite na ovolikim pitanjima

Link to post
Share on other sites

samo ti pitaj...ovo je rubrika pod nazivom VI PITATIE NIKO NEODGOVARA... hahahahah....

shalim se...dakle ko bude znao odgovor napisace, u suprotnom bicesh sam svoj majstor , ali pazi da neukakish neshto ...

Link to post
Share on other sites

ja nikako da shvatim gde i po kojoj ceni do kablova (e30, 318)

Sve necu da davim DRAGANCE, ali ne gine cimanje na mobilni ;)))

pozdrav svima ;)

Ma slobodno ga UDAVI voli on da piskara :big_boss:

Link to post
Share on other sites

Ajde, da nastavim sa pitanjima i da iznesem jos neka iskustva. Jedini problem koji mi je ostao neresen je sto auto nece da ukljuci elektronski sauh, odnosno kad je hladan i napolju je ispod 20 stepeni, odmah nakon paljenja, ako mu ne dajem gas, on se ugasi. Da bi poceo da radi normalno na leru, dovoljno je da krenem i predjem 200-300 metara, nakon toga sve je u najboljem redu. Dobro vuce, ne gasi se itd. Kupio sam polovan ler lauf i zamenio ga ali to nije dovelo do poboljsanja, inace proverio sam ga, svaki put kad dam kontakt, on se ukljuci,tj pomeri se onaj leptir unutra, a kad ugasim kontakt, vrati se u pocetni polozaj. Proverio sam i kabl koji vodi do ler laufa, kad dam kontakt unimerom izmerim 12 volti. E sad ono sto je jako interesantno-kad upalim motor dajem mu malo gas i on krene da kaslje i da se gusi, onda skinem konektor sa ler laufa i motor digne obrtaje i radi kao da sam mu dao jaci gas.

Proverio sam i "coolent sensor"-odnosno senzor za hladan start kako ga neki zovu i on je ispravan.

Jel moguce da mi protokomer ne valja, ili da je onaj plavi trimer u njemu crkao? Imate li neku ideju ili neki savet?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

ler lauf ventil sluzi za regulisanje ler gasa i cim ga otkacis pojaca ti se gas, sto se tice sauha i kod mene je isti slucaj sto se obrtaja tice samo sto se ne gasi kako upalim auto tako radi na nekih 800 obrtaja. Menjao sam protokomer jer nikako nisam mogao da smirim ler gas, stucao je i gasio se na leru i kada sam ga zamenio sve se sredilo, zato ti je moj savet stavi drugi protokomer provozaj auto pa vidi meni je resilo problem i NIKAKO nemoj da dajes nekome da ti otvara protokomer jer u protivnom isti mozes odmah da bacis. Fabricki je nastelovan i to je to samo sto moze da se steluje je broj obrtaja na leru i to samo preko kompjutera. Najbezbolnije bi bilo da skines od nekog drugara protokomer i stavis na svoju masinu pa probas bitno je da je za m40 motor. Nadam se da te nisam zbunio i da sam ti bar malo pomogao

Link to post
Share on other sites

ler lauf ventil sluzi za regulisanje ler gasa i cim ga otkacis pojaca ti se gas, sto se tice sauha i kod mene je isti slucaj sto se obrtaja tice samo sto se ne gasi kako upalim auto tako radi na nekih 800 obrtaja. Menjao sam protokomer jer nikako nisam mogao da smirim ler gas, stucao je i gasio se na leru i kada sam ga zamenio sve se sredilo, zato ti je moj savet stavi drugi protokomer provozaj auto pa vidi meni je resilo problem i NIKAKO nemoj da dajes nekome da ti otvara protokomer jer u protivnom isti mozes odmah da bacis. Fabricki je nastelovan i to je to samo sto moze da se steluje je broj obrtaja na leru i to samo preko kompjutera. Najbezbolnije bi bilo da skines od nekog drugara protokomer i stavis na svoju masinu pa probas bitno je da je za m40 motor. Nadam se da te nisam zbunio i da sam ti bar malo pomogao

Moj protokomer je toliko cackan da je zupcanik skroz izgreban, i ja sam ga podesavao, ali sam obelezio odakle sam poceo. Nisi me uopste zbunio, planiram prvo da ocistim lerlauf u benzinu, a onda i da menjam protokomer, jel zna neko gde mogu da kupim polovan neotvaran protokomer i koliko kosta?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

za beograd znam i kosta 50e, nemoj da potapas ler skroz zbog elektronike u njemu o tome vodi racuna i dobro ga osusi pre nego ga stavis nazad i vodi racuna kada skidas konektor sa ventila hoce da se pokidaju kontakti, S obzirom da je toliko cackan protokomer nista ti drugo ne preostaje nego da ga menjas i primetices razliku to je sigurno

Link to post
Share on other sites

kod mene je bio, i kazem ti kako sam ga zamenio tako se sve sredilo. To je bio slucaj kod mene ali ja sam stavio protokomer probao auto pa tek onda kupio. Probaj i ti tako ako imas uslova da nebacis pare bezveze.

Link to post
Share on other sites

kod mene je bio, i kazem ti kako sam ga zamenio tako se sve sredilo. To je bio slucaj kod mene ali ja sam stavio protokomer probao auto pa tek onda kupio. Probaj i ti tako ako imas uslova da nebacis pare bezveze.

Pa narucio sam da mi ga posalju iz Nisa, pa kad probam, ako mi resi probleme da ga platim ako ne, da ga vratim, mada skoro sam sasvim siguran da ce biti bolje nego sa mojim.

Pozdrav i hvala na pomoci :preved:

Link to post
Share on other sites

Jos nisam dobio protokomer, ali sam u medjuvremenu ocistio ler lauf naftom, i desava se sledece, kad ga upalim dize i spusta obrtaje i cim dam gas pocne da radi normalno. Izgleda da sam pomerio prljavstinu pa ga zaglavi a kad dam gas onaj leptir unutra se pomeri i radi normalno. Valjda ce vremenom da se sredi posto je jako tesko da se skida.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

kako ti sada radi tako ti je, idi u radnju i kupi famin nemoj eko klin, sipaj ga u ler ventil pusti malo da odstoji i onda ga promuckaj lepo, prstima zapusi oba kraja i tresi i taj postupak ponovi nekoliko puta sve dok nebude cisto iznutra. Kada ga otreses mora da ima ostar zvuk to jes kada onaj ventil unutra udari u granicnik to ti znaci da radi kako treba osim ako ti nevuce fals vazduh e onda ti tu treba drugi ventil. Sto se tice pranja ventila samo mu ti to sipaj i pro tome ga dobro isper uradi to nekoliko puta i bice sve kako treba.Ako hoces ostavicu ti broj na pm pa me pozovi da popricamo i da probamo da resimo taj problem.

Link to post
Share on other sites

kako ti sada radi tako ti je, idi u radnju i kupi famin nemoj eko klin, sipaj ga u ler ventil pusti malo da odstoji i onda ga promuckaj lepo, prstima zapusi oba kraja i tresi i taj postupak ponovi nekoliko puta sve dok nebude cisto iznutra. Kada ga otreses mora da ima ostar zvuk to jes kada onaj ventil unutra udari u granicnik to ti znaci da radi kako treba osim ako ti nevuce fals vazduh e onda ti tu treba drugi ventil. Sto se tice pranja ventila samo mu ti to sipaj i pro tome ga dobro isper uradi to nekoliko puta i bice sve kako treba.Ako hoces ostavicu ti broj na pm pa me pozovi da popricamo i da probamo da resimo taj problem.

Nakon sto sam upalio i ugasio motor nekoliko puta, prestao je da radi nepravilno, kao sto sam i ocekivao. Nego ako hoces da mi pomognes oko automatskog sauha, to bi bilo divno. Jel ima jos nesto odgovorno za sauh osim protokomera?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

ako je ler ventil proradio i sve ostalo u redu nema nista drugo osim protokomera, promeni pa ces videti. Mada bi trebalo da sauh regulise ler ventil. Probaj da skines sa nekog drugog auta ventil pa probaj ali mislim da ces resiti sve sa zamenom protokomera. Javi sta si uradio. Pozz

Link to post
Share on other sites

ako je ler ventil proradio i sve ostalo u redu nema nista drugo osim protokomera, promeni pa ces videti. Mada bi trebalo da sauh regulise ler ventil. Probaj da skines sa nekog drugog auta ventil pa probaj ali mislim da ces resiti sve sa zamenom protokomera. Javi sta si uradio. Pozz

Pa i ja mislim da sauh treba da regulise ler lauf, ali bi i protokomer trebalo da se otvori vise da bi vise vazduha moglo da prodje kroz ler lauf, a kod mene se to ne desava, odnosno bio hladan ili ne iglica protokomera, je uvek na istom mestu kad ga upalim. Valjda ce sutra da mi stigne protokomewr, pa cu da probam. A ler lauf sam menjao i isto je, mada je skinut sa nekog stranca, za kog ne znam dal mu je radio sauh.

Pozdrav i hvala na pomoci

Link to post
Share on other sites

Ej momcadijo, M40 motor nema sauh ( kao i svi BMWovi agregati sa Motronikom ).

Za rad na leru kad je motor hladan zaduzeni su konkretno temperaturni davac, kompijuter i dizne.

Nemoj da vas buni sto ne radi na znatno visim obrtajima kad se upali kao masa drugih vozila, pa vremenom spusta obrtaje.

Kompijuter prema informaciji temperaturnog davaca u uslovima hladnog starta preko dizni pravi jacu smesu goriva u cilindrima i grejanjem agregata je spusta na zadatu vrednost agregata na radnoj temperaturi.

Nisam detaljno procitao sve prethodne postove jer ih ima jako puno, ali sam shvatio da ima vise problema vezanih za rad tog agregata.

Mislim da je maltene nemoguce resiti takav problem na nacin na koji ste krenuli, moj savet je da oteras auto na dijagnostiku, jer je jako tesko resiti kvar koji se po meni iz vasih postova sastoji od vise neispravnih delova ili ti kvarova.

Odredjeni simptomi kvara mogu biti i cesto su isti za vise delova na vozilu, to cesto moze i dovodi do zabune i najgore je kad promenis neki ispravan parametar ili deo motora neispravnim, to ti trenutno da neki rezultat ( desi se da u sprezi sa drugim kvarom dovede do toga : Nije idealno, al je bolje nego sto je bilo ) i dovede do multipliciranja problema.

Nikad neces biti siguran da je sve sto si menjao ili sve sto si uradio na vozilu ispravno, pa se moze lako desiti da dodje do toga SVE SAM IZMENJAO I OPET NE RADI!

Savet : Autodijagnostika ili ti kompijuter!

Sad znam da ce mnogi reci bio sam i nisu mi otklonili kvar,nemaju pojma, ali to je definitivno bila losa dijagnostika i jos losiji majstori, ne moze se sa lap topom i programom od 30eura ozbiljno popravljati nijedan auto, a nikako BMW!

Link to post
Share on other sites

Ej momcadijo, M40 motor nema sauh ( kao i svi BMWovi agregati sa Motronikom ).

Za rad na leru kad je motor hladan zaduzeni su konkretno temperaturni davac, kompijuter i dizne.

Nemoj da vas buni sto ne radi na znatno visim obrtajima kad se upali kao masa drugih vozila, pa vremenom spusta obrtaje.

Kompijuter prema informaciji temperaturnog davaca u uslovima hladnog starta preko dizni pravi jacu smesu goriva u cilindrima i grejanjem agregata je spusta na zadatu vrednost agregata na radnoj temperaturi.

Nisam detaljno procitao sve prethodne postove jer ih ima jako puno, ali sam shvatio da ima vise problema vezanih za rad tog agregata.

Mislim da je maltene nemoguce resiti takav problem na nacin na koji ste krenuli, moj savet je da oteras auto na dijagnostiku, jer je jako tesko resiti kvar koji se po meni iz vasih postova sastoji od vise neispravnih delova ili ti kvarova.

Odredjeni simptomi kvara mogu biti i cesto su isti za vise delova na vozilu, to cesto moze i dovodi do zabune i najgore je kad promenis neki ispravan parametar ili deo motora neispravnim, to ti trenutno da neki rezultat ( desi se da u sprezi sa drugim kvarom dovede do toga : Nije idealno, al je bolje nego sto je bilo ) i dovede do multipliciranja problema.

Nikad neces biti siguran da je sve sto si menjao ili sve sto si uradio na vozilu ispravno, pa se moze lako desiti da dodje do toga SVE SAM IZMENJAO I OPET NE RADI!

Savet : Autodijagnostika ili ti kompijuter!

Sad znam da ce mnogi reci bio sam i nisu mi otklonili kvar,nemaju pojma, ali to je definitivno bila losa dijagnostika i jos losiji majstori, ne moze se sa lap topom i programom od 30eura ozbiljno popravljati nijedan auto, a nikako BMW!

Hvala na iscrpnom postu i objasnjenju. Ja sam bio na kompjuterskoj dijagnostici i rekli su mi da mi dizne nisu dobre, ali su mi preporucili da mi ih zamene polovnim za 80 evra, a ja sam kasnije od ljudi sa foruma saznao, da se dizne ili ciste ili kupuju nove, a ne da kupujem polovne. Probacu sutra sa zamenom protokomera, a verovatno cu i toku naredne nedelje da idem da ocistim dizne, pa cu videti.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

To sto kazes za sauh si potpuna upravi, nije klasican sauh ali kada je hladan ima jaci ler dok se ne zagrej. Kod mene dok je hladan motor od kako je krenulo ovo hladnije vreme kada ga upalim obrtaji stoje na oko 1000 rpm na benzinu isto se desava i kada prebacim na plin idrzi tako obrtaje sve dok se ne zagreje a onda spusti obrtaje kako treba. zamolio bih te da mi to pojasnis jer se nerazumem mnogo u tu elektroniku, da je Zastava to bih znao alio ovo ne bas. imao sam slican problem drVelinov i kada sam zamenio protokomer resio sam stvar prestao da se gasi da stuca radi neravnomerno i tome slicno. Pozz

A sto se tice dizni nemoj da te cudi sto su ti majstori rekli da su lose. Par hiljada sa nasim gorivom i odose dizne u K....... Imam drugara koji cisti dizne na svakom servisu i kaze da oseti ogromnu razliku posle ciscenja a predje samo oko 8000km. Eto koliko je nas benzin dobar pa cak i po stranim pumpama.

Link to post
Share on other sites

Promenio sam protokomer i to nije dovelo do poboljsanja kad je motor hladan. Onda sam vratio svoj protokomer i isao na masinsko ciscenje dizni (zakaci masinu na dovod i odvod goriva u motoru, a creva koja skine premosti da bi pumpa mogla da radi). Nakon toga su mi nastelovali protokomer sa sondom u auspuhu i auto mnogo bolje ide, bolje prima gas i bolje ubrzava. Kako se ponasa kad je hladan videcu sutra ujutru ili nocas ;) . Predlozili su mi i da stavim protokomer koji sam dobio, da vidim kako ce da ide. Sve u svemu imam s cim da se igram :pilot: .

Pozdrav

Link to post
Share on other sites