Neko za savet za ulje


Recommended Posts

Koje ulje izabrati za bmw 318ci 143hp 2003 godine preko 250 000km

pitao sam nekoliko rekli su mi castrol e sad neznam sta kako ima neko za pomoc ?

hvala pozdrav iz skoplje

Vozim isti agregat 4 godine i sa ovim sam najzadovoljniji :

595054.jpg

Link to post
Share on other sites

Primetio sam da je neko pominjao Modricina ulja. Posle je post I obrisan, posle podsmeha predpostavljam.

Citiracu deo texta iz jednog bloga :

BMW E30, 1.8 benzinac (sa TNG)

Za 11 godina pređeno 350k km (taman “u jednom pravcu”). Slično kao prethodno iako malo manje izraženo.

Ovo je cca. 30k km godišnje, minimum za “do Meseca i nazad” i eventualno milionče.

Ukupno je na satu 680k km. Verovatno će bar do 750 ili (čak) 800k km da dogura.

Uticaj TNG (LPG) je sigurno bio pozitivan. Osim već (u tekstu o tome) u praksi potvrđenog dužeg trajanja motora (20-50%) zbog “čistijeg” goriva tu je i indirektan uticaj češće i duže vožnje (zbog jeftinijeg goriva).

Modriča (Optima) Sint Turbo 2002 pa svih 350k km za 11 godina.

Nesumnjivo kvalitetno (PS) ulje. Zapravo jedno od najboljih na svetu u 15W-40 viskoznosti i retkih polu-sintetičkih (HC) ulja u ovoj klasi.

Link to post
Share on other sites

Obrisan je post o modrici i to dva puta. Nemam iskustva sa modricom, verujem da je solidno, u rangu nis-ovih ulja. Ja sam pristalica kracih servisnih intervala. Npr trosim seleniu gold 10 40 i ne menjam je na 10000km nego na 6-7. Pogotovo sto ko zna iz kog je bureta ta selenia natocena. Vozim auto star 15 god sa pozamasnom kilometrazom kao i vecina ljudi na forumu. da su to nova vozila, pa ajde, ali na starim kolima samo cesce menjanje ulja i pobedio si.

Link to post
Share on other sites

modrica je izuzetno kvalitetno ulje, ali gradacija nema veze sa zivotom. Ne znam koja je poenta savetovati ljude pogresno.

takodje mora da bude LL01, ACEA A3,B3...

Link to post
Share on other sites

Ma sta fabrika zna oko preporucenih gradacija i normi za odredjeni motor :D I posle kupis polovan auto i ne valja mu motor, a svako sipa sta mu padne na pamet, pogotovo majstori koji garantuju da moze bilo sta :D

Neka administratori malo kontrolisu ko sta preporucuje i pise, dosta ljudi stvarno veruje u svacije pisanje, zeznuce neko motor..

Link to post
Share on other sites

Ma sta fabrika zna oko preporucenih gradacija i normi za odredjeni motor :D I posle kupis polovan auto i ne valja mu motor, a svako sipa sta mu padne na pamet, pogotovo majstori koji garantuju da moze bilo sta :D

Neka administratori malo kontrolisu ko sta preporucuje i pise, dosta ljudi stvarno veruje u svacije pisanje, zeznuce neko motor..

Kada fabrika preporuci gradaciju, to se odnosi na svez motor sa malo kilometara, odnosno motor koji je u odredjenom periodu bio aktuelan u nekom modelu vozila. Recimo da je dotican E46 u topicu, nosio fabricku preporuku pune sintetike 5w40, 5w30... E sad, u medjuvremenu taj motor je nakupio mnogo kilometara i godina i da li ta ista gradacija ima isti smisao kao u momentu kada je vozilo tek kupljeno ?

Link to post
Share on other sites

Recimo za dotican motor po fabrici ide 0w 30 ili 5w 30, i recimo minimum LL01 . Recimo da moj na satu ima 245000km, i recimo da mu ja jos sipam Motul 5w 40 sa LL04 normom, i recimo da potrosi od zamene do zamene max 1l, i recimo da je to sasvim krektno za dati motor. I batalite vise raspravu oko gluposti, ako neko ima iskustva neka pise. To rekla kazala, ja bih, cuo sam, ne vredi ni uzimati za ozbiljno.

Dok sam vozio E36 sa motorom ko tvojim (m40) isla je 10w40 polusintetika iskljucivo, dok znam neke koji su sipali 15w40, zbog potrosnje, pa su im hidropodizaci klaparali ko ludi dok ne razbije pumpa ulje. Ali ide i tako, kotrlja se. Mada dobro je dok se ulje i menja, drugar ima golfa 1, vec 5g mu ne menja ulje, samo doliva, posto mu trosi..i gle cuda ide jos :) A koliko je takvih..

Link to post
Share on other sites

Sto se LL01 ulja tice, njega je skoro nemoguce kupiti u Srbiji u pakovanjima od 1L. Do skoro sam kupovao u Delti original BMW LL01 ulje i placao ga preko 2200 dinara po litri (u to vreme skoro 25e/L).

1186779883.jpg

Posto je to ulje bilo bar duplo skuplje u odnosu na konkurenciju, resio sam da nadjem alternativu.

Zvao sam generalnog uvoznika Castrola i pricao sa jednim od, kako rece, direktora ili menadzera prodaje, ne secam se tacno. Posle nekoliko razgovora sa doticnim gospodinom, koji je, moram da kazem, bio vise nego raspolozen da pomogne, dosli smo do zakljucka da u Srbiji ne postoji prodavnica, sem Delte, gde se moze kupiti Castrol ili neko drugo ulje a da je LL01. Po njegovim recima, u prodaji su vecinom LL04 ulja. Pored maloprodaja koje snabdevaju, kontaktirao je i Porsche Beograd i pitao da li ga oni prodaju na 1L ali je dobio negativan odgovor. Navodno ga imaju u buradima i sipaju ga u vozila koja se kod njih servisiraju.

Kako bi mi izasao u susret, predlozio mi je da on naruci a ja da kupim celu paletu LL01 Castrola i da je podelim sa jos nekim. Naravno, to sam glat odbio i zahvalio sam mu se na ponudi, vremenu i trudu koji je ulozio zbog mene.

Posle toga sam malo elsperimentisao sa uljima. Neke sam izbacivao iz agreata posle samo 2-3000km. Konsultacijom sa momkom koji je vozio N42 agregat nekoliko godina i koji je pre mene koristio Mobil koji sam preporucio, citajuci komentare o njemu na stranim forumima, odlucio sam da ga i ja probam.

Motor mirno i tiho radi, potrosnja ulja je vise od duplo smanjena. Sto se mene tice, ja ulje vise ne menjam. Bar ne dok vozim N42.

Link to post
Share on other sites

Imas dosta LL01 ulja, Motul bas ima Specific 5w30 sa LL01 bas za BMW. Ali ne skodi LL04, jer zadovoljava sve predhodne BMW LL norme(bmw98,LL1) . Isto kao i ATF, kociona ulja. Mozes DOT4 da sipas ako ti je preporucen DOT3, a ne bi smeo DOT2, primer.

Link to post
Share on other sites

Zvao sam Mass, kao i jos nekoliko prodavaca i uvoznika, ali je glas sa druge strane zice uvek imao negativan odgovor.

Link to post
Share on other sites

http://e-mass.rs/proizvod.php?idA=13683&LID=ho0i4bc041l7xil

http://www.shell.com/motorist/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-5w-30.html

I tako dalje. Ima ulja da se bira, sa razlicitim normama :) . Ali kazem , ne smeta mu ni LL04, moze samo bolje da bude, gore nikako, jer zadovoljama sve predhodne BMW norme. A gradacija ulja je vec nesto sasvim trece od norme :)

Link to post
Share on other sites

Za motor N42 ja koristim Motul LL-01 5w40 full sintetic..prezadovoljan sam, mislim da se kod nas kvalitetnije ulje ne moze naci, a da je original..naravno u mass-u.

Link to post
Share on other sites

@ Pimp

Link ka Mass-u ne radi, no nema veze. Jesi li mislio na 8100 X-cess 5W40 ?

Meni je bilo jednostavnije da pozovem Mass nego da svrljam po njihovom sajtu. Ocigledno je da sam iz nekog razloga dobio pogresnu informaciju. Sto se Shell-a tice, moram biti iskren i reci da njega nisam ni proveravao.

Uskoro treba da uradim servis pa cu mozda dati sansu tom Motulu. :)

Link to post
Share on other sites

Ne, ima 5w 30 LL01 bas za BMW. Probao sam jednom, i prebacio se na ovo drugo zbog ugradjenog plina. Ja sipam Motul 5w 40 LPG/CNG, isto nosi BMW LL04 normu, i pokazao mi se dobro. A imas i Specific 5w 40 LL04 bas za BMW u Mass-u.

A sto kaze 325ix, od sada Shell pakuje BMW ulja, nije vise Castrol. Imas u BMW Line-u.

Link to post
Share on other sites