Recommended Posts

Dragi moji fanovi,zanima me da mi kazete kakva su iskustva sa e60 benzincima do 3000 cm3. Znam da kod dizela crkavaju zamajci,usisne grane,izduvne,remenice radilice,partikularni filteri itd... Planirao sam da uzmem neki e60 pa vam se obracam da mi kazete koju rijec vezano za benzinca posto nemam iskustva sa njma tj. u CG se ne voze u tolikom broju kao dizeli. Vazi li i za e60 isto sto i za e39(benzice) da im crkavaju senzori radilice i senzori bregaste,vanosi,ccv,potrosnja ulja...??? Ne trazim vam sada neke egzaktne odgovore ali bi svaki komentar dobro dosao i unaprijed vam hvala!

Link to post
Share on other sites

Za dizele si dobro čuo, ali te probleme su uglavnom imali modeli do kraja 2004. godine, jer je zbog velikog broja simptomatičnih kvarova BMW od te godine izmenio usisnu granu kod tih dizela, ispravio je problem sa lomljenjem klapnica u rezonantnoj kutiji u usisnoj, ali i popravio kvalitet turbo punjača tako da je uglavnom taj problem koji je mučio prethodne M47 i M57 dizele rešen. Ima slučajeva sličnih kvarova i kod modela posle 2004. godine ali su oni neuporedivo redji i sa ne toliko ozbiljnim posledicama kao što je to bio slučaj na dizelašima do 2004. godine. Dakle, petice dizeli posle novembra 2004. godine, dakle sa verzijom motora koja nosi oznaku M47TU2D20 (520d) odnosno M57TUD25 (525d) i M57TUD30 (530d) su daleko pouzdaniji što se konkretno motora tiče od automobila koji su imali dizel motore a napravljeni su do novembra 2004. godine. Generalno, petica E60 ima mnogo manje problema sa motorom i turbinom nego što je to bio slučaj sa E39-kom, ali naravno uvek treba biti oprezan pri kupovini, proveriti sve i ništa ne prepuštati slučaju.

Što se benzinaca tiče, nisi napisao za koje si konkretno godište zainteresovan, odnosno koji motor te interesuje? U E60 su se ugradjivali nekoliko benzinskih motora, počev od M54B22 (2,2 170 KS) u 520i, pa kasnije N42B20 (2,0 156 KS) isto u 520i, zatim N52B25 (2,5 177 KS) u 523i, pa M54B25 (2,5 190 KS) u 525i/525xi, pa N52B25 (2,5 177 KS) u 525i/525xi, N53B25 (2,5 190 KS) u 523i, N53B30 (3,0 218/272 KS) u 525i/525xi, i tu je konačno N54B30 (3,0 306 KS) iz 535i. Dakle, to je 5 različitih motora, tj. različitih generacija motora, sa različitim tehnologijama, neki sa Valvetronicom, neki bez njega, neki sa prvom generacijom istog, neki sa drugom generacijom, neki su atmosferski, neki turbaci, neki imaju aluminijumski blok, neki blog od legure magnezijuma i aluminijum, tako da svaki od njih ima svoje specifične "za i protiv" razloge. Budi malo odredjeniji, šta te konkretno interesuje, koji model ti je favorit, ili bar koja snaga te interesuje, pa da pišem dalje.

Pozz :wub:

Link to post
Share on other sites

Pa o tome ja i govorim, "do 3 litra" je poprilično širok pojam, i kao što rekoh u pitanju je 5 generacija motora pa bi pomoglo ako bi malo suzio izbor ili bar odlučio se hoće li turbaka ili ne, i treba li mu Valvetronic ili ne treba, koliko konja pod haubom će ga zadovoljiti, da li zbog registracije ipak preferira do 2500 ccm ili mu je svejedno i slično... Dakle čekam info šta ulazi u najuži krug izbora jer ako krenem da pišem redom smoriću na par strana :wub: Nadam se da me shvata čovek na pravi način. Ja sam njega shvatio odlično i zato i nisam pominjao motorizaciju iznad 3 litra niti modele 540i, 545i, 550i ili M5 :preved:

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Jeste stara tema ali i nedovrsena :) Mene zanima ako neko ima iskustva kako se pokazao motor 3.0i sa 272KS u modelu E60(motor-N53B30)? Procitao sam negde da je za snagu koju ima cak i stedljiv,ne pije mnogo u normalnoj voznji,oko 8,5-9 litara prosecna i da je ubrizgavanje direktno? I kako se generalno pokazao? Kapiram da je pouzdaniji od 3.0D jer ima manji mehanicki sklop,t.j atmosverac je, nema turbinu i sta ti ja znam... dakle generalno neki malo opsirniji info ako neko zna da napise o ovom motoru bio bih mu zahvalan. ;)

Link to post
Share on other sites

10ak umerene voznje trosi tek f10 benzinac. Ja sam letos vozao (par dana) 530i E60 2006-o steptronik i nema sanse da trosi ispod 15l po gradu, ali vredi svake pare. Ko moze da priusti nece pogresiti.

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

kako se pokazli e60 karavani 523i, 525i i 530i pre facelifta? U nemackoj stariji dizel ne vredi da se kupuje pa cu zato morati benzinca da uzmem. Uzecu neki sa  200-230k predjenih, jel imaju ti motori problema, koliko su izdrzljivi? Najradije bih kupio 525i  automatik sa 218 konja, da li mu smetaju kratke relacije jer do posla imam oko 1,5km?  Uglavnom bih ga vozio po gradu, 2-3 puta godisnje do Sbije, more i sl.

Link to post
Share on other sites