Pomoc oko izbora E39 520i


Recommended Posts

Pozdrav svima!

Pratio sam ovaj forum dok sam bio ponosni vlasnik 2 bmw-a posle udesa kupio novi pug 308. E sad pocinje zavrzlama. Jeste da sam zadovoljan Pugom,sve radi,nema problema, mala potrosnja novo auto i sve stoji,cak ima i bmw motor 1.6vti 120ks. Ali,VELIKO ALI gledam vec godinu dana oglase ne bi li nasao dobru e39 da je od prvog vlasnika,da ima dokumentaciju kao sad sto ja imam od pezoa,znaci sve po redu od profakture,fiskalnog racuna,servisne knjige,sve sve. I za malo da odustanem,kad se pojavi jedna vrlo primamljiva ponuda.

Sad ce mnogi reci da sam lud da imam nov auto da nema potrebe da menjam ali ja jednostavno ne mogu da se oduprem. Volim tu e39-ku vise nego i jedan drugi auto i ko moze neka razume a ko ne moze da me shvati molio bih samo da me ne ubedjuje mnogo. Evo sad cekam prinovu, tako da ce mi dete dobro doci da se vadim kako nam je mali pezo :-) Ja sam lud cak sam i kolica za bebu kupio najveca moguca samo da bi mogao sebe da nagovorim da je bmw najbolji potez :-)

Vozio sam e39 528i tako da nisam bez iskustva sa ovim modelom.

Zanima me kako taj 2.2 motor iz 2003 godine podnosi sekvent plin? Kad se radi veliki servis? Sta se sve menja iz predostroznosti i na kraju da li je moguce da se ovakav primerak prodaje.

Pozdrav svima i hvala unapred na savetima

Ovo je doticni primerak http://www.polovniautomobili.com/oglas1054139/bmw_520_la_exclusive/

Link to post
Share on other sites

Ako je sve kao sto kaze u Oglasu onda je to vise nego dobra kupovina.....Mozda malo preslab motor za tu karoseriju ali ako nisi nikakav trkac auto ce sluziti sasvim dobro.Za plin ne znam nista da ti kazem jel se ne razumem a i uostalom sta ce ti to?Ja bi sad obratio paznju pri kupovini na stanje trapova jel ako je auto vozen u Srbiji na ovoj kilometrazi obicno dolazi do skupih popravki na alu ogibljenju...Kod Bmw-a se koriste termini Inspekcija I i Inspekcija II.Ovo drugo je valjda zamena za veliki servis i na njemu se menjaju sve tecnosti,svi filteri,svecice i vodena pumpa.Vrsi ce kompletna vizuelna kontrola vozila pa se zamni jos sve sto je potrebno.....

Predpostavljam da u servisnoj knjizici postoji unos od dve ili tri Inspekcije I pa je na 85.000km vreme za Inspekciju II.

Sto se tice zadnjeg pitanja ja cu ostati skeptik....ja bi sve dobro proverio pre kupovine.

Link to post
Share on other sites

Sad ce mnogi reci da sam lud da imam nov auto da nema potrebe da menjam ali ja jednostavno ne mogu da se oduprem.

Lud si jer imaš nov auto i nema potrebe da rizikuješ i menjaš ga za polovan pa neka je i dobar pa neka je i BMW :P

To sam morao formalno da ti saopštim ali zato te razumem kao što si napisao u nastavku tako da te neću ubedjivati ne mnogo nego ni malo da ne radiš to :)

Ovu peticu sam video u oglasima još pre par meseci i nisam mogao da ga se "nagledam". Sad si me začudio činjenicom da takav jedan automobil i dalje čami po oglasima i da ga niko nije kupio do sad, što samo pokazuje kako je velika i duboka kriza zavladala našim tržištem i društvom uopšte. Ako se zaista radi o autu koji je kupljen ovde, koji je prešao toliko koliko vlasnik tvrdi, ako je taj vlasnik prvi i jedini, i ako ima sve te papire i urednu servisnu dokumentaciju, ovo je bomba od auta.

Kad to kažem ne mislim da je racionalno dobar izbor, najpametnija kupovina, ne poredim ga ni sa 308-icom niti sa bilo kojim drugim autom. Samo kažem da je jedan auto koji je u pravom smislu te reči ikona BMW-a, a serija E39 to sigurno jeste, u ovakvom stanju, od prvog vlasnika i sa svom dokumentacijom, za svakog zaljubljenika u bavarske automobile prilika koja se ukazuje jednom, utoliko pre što se E39 ne proizvodi bezmalo celu deceniju i što ovakve primerke je jednostavno nemoguće naći u prodaji. Cena jeste jača malo od sličnih modela tog godišta, ali sa svakim razlogom. Za te pare, obzirom na pre svega tu simboličnu i nematerijalnu vrednost ali i sve ono što pruža (od opreme preko stanja do kvaliteta i klase), ovaj auto ne da vredi nego je prava bagatela. ;)

Zanima me kako taj 2.2 motor iz 2003 godine podnosi sekvent plin? Kad se radi veliki servis? Sta se sve menja iz predostroznosti i na kraju da li je moguce da se ovakav primerak prodaje.

Taj motor, kao i svaki BMW-ov sa indirektnim ubrizgavanjem goriva, odlično podnosi plin ali naravno samo kvalitetan sekvent uredjaj ugradjen na pravom mestu, i nema da brineš. Ako uzmeš auto i budeš zainteresovan za ugradnju, obrati mi se na PM da ti napišem kome da se obratiš da ti odradi taj posao, da ne reklamiram servis na otvorenom delu foruma.

Sa tim motorom ti je najveća briga da je rashladni sistem ispravan i da ne gubi ni kap rashladne i mora da se reaguje odmah na prve znake slabosti, jer ako danas gubi kap za mesec dana to će biti 1 dl, a za dva meseca jednog dana iznenada iskrivljena glava... Sa tako niskom kilometražom ti problemi kod ovog auta nisu ni blizu tako da ne bi trebalo da bude problema u narednih 4-5 godina sigurno, verovatno i nešto duže, zavisno od predjene kilometraže.

Motor kao motor je niskofrikcioni Euro 4, dosta skroman potrošač za svoju radnu zapreminu i 170 KS (negde je podatak da se radi o 172 KS, kako god...), isti takav imam u E46 i za trojku je baš "po meri", taman da nabijam komplekse ovima sa TDI TDI CDTI CDI i otalim naftaricama koji misle da su najbrži :driv_ing: Petica je prilično teža od trojke tako da naravno performanse neće biti takve, ali nimalo ne sumnjaj da će ti auto biti trom. Čak i sa onim starim šestakom (M52, 150 KS, 190 Nm) model 520i je išao solidno, tako da sa 20 KS i 10 Nm više ali i boljom krivom obrtnog momenta može da ide samo bolje, i to primetno bolje. Dobar je to motor, samo ga čuvaj pregrevanja i nema da brineš. Inače, baš zato što je niskofrikcioni sasvim je normalno da "pije" ulje, oko 0,5-0,8 dl na 10000 km je sasvim normalno i očekivano, do 1-1,2 litara na 10000 km je prihvatljivo ali naznaka da motor nije kako treba, kad "prosvira" na karikama troši k`o Volga... :lol: A to se dešava kad pregreje, a pregreje kad nešta od rashladnog sistema koji je i inače poznat kao slaba tačka zajebe stvar, a to se uglavnom desi tokom nekog vremena, simptomi postoje ali vlasnici retko reaguju, tako da se opet vraćam na početak - samo treba "držati na oku" rashladni sistem, redovno proveravati ekspanzionu posudu, hladnjak, termostat sa kućištem, creva, naravno pumpu, menjati čim nešto krene da "popušta" i time se cela stvar sa motorom svodi na redovno održavanje. Motor ima lanac koji se nikad ne menja, nadživi i sam motor, zatezači isto tako, svećice su iridijumske i menjaju se na neverovatnih 100 000 km, doduše ako staviš plin to ćeš morati da skratiš makar na pola, jer plin daleko slabije toleriše prljave svećice, a redovni servisi se rade na 25000 preporučeno od strane BMW-a što u našim okolnostima naravno ne treba raditi iz više razloga, ali nema potrebe ni raditi male servise na 10000 km jer bi to bilo bacanje novca. U motor se sipa kvalitetno Longlife ulje koje bez problema može da radi 15-20 hiljada km sa sasvim dovoljnom "sigurnosnom barijerom". U karter sa filterom staje 6,5 litara ulja, što znači da izmedju malih servisa motor "popije" još minimum jedan litar, ako je mehanički ispravan tj. nepohaban.

Otprilike to je to... Za ovo drugo neću da ti pričam ništa jer si već vozio "petardu" tako da si upoznat sa materijom.

Sve u svemu puno sreće šta god odlučio, imaš dobar, nov auto, "bacio" si oko na isto tako dobar auto, ko je tu pametan ko će ga znati ;)

Pozz

Link to post
Share on other sites

I ja sam razmilsljao o uvozu ali istina je da nemam pojma oko uvoza ni trunku. Imam neke rodjake po nemackoj tako da bih imao gde da boravim ako se odlucim da trazim kola preko negde.

Za sada ostaje da sutra popodne odem da pogledam ovaj auto sa pocetka price.

Iskreno,dopada mi se ideja o uvozu ali ne znam ni troskovi uvoza koliki su i do koliko para bi trebao da trazim auto a da mi ostane bar 1000 novaca rezerve za servise. Cifra kojom raspolazem je 11000 novaca minus 1000 znaci desetka.

Link to post
Share on other sites

Kakav god da je, ovaj auto ne vredi ove pare. To bi ti bio veliki gubitak u novcanom smislu. Za godinu-dve ce vredeti oko 5k eur i to u najboljem slucaju. A inace kao sto su rekli, odlican motor i podnosi plin jako dobro.

Link to post
Share on other sites

Ljudi malo cemo napraviti pauzu oko ovog auta jer mi je zena danas dobila kontrakcije tako da sam ja na odmoru i dezuramo...beeeeba stizeee :-) :preved:

Link to post
Share on other sites

slazem se sa tobom...ali nije tesko izracunati...koliko ostaje od kusura za resavanje problema...ali ako covek ima kes...nece mu biti problem da pazari auto jer se tako najlakse kupuje....hoces neces...i zelim mu pravi pogodak !

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Koliki je skok gledano u globalu sa E34 na E39? Slican motor, hipoteticki gledano.

Ogroman. Nije samo nova generacija u pitanju, nego je činjenica da je E39 jedan od najboljih automobila koje je BMW ikada napravio. Samo par podataka daju malu naznaku o kakvom se napretku radi: torziona čvrstoća šasije je kod E39 bolja za 70 %, bilo je preko 30 % više kontrole kvaliteta u proizvodnji (što znači da je manja mogućnost da se automobili sa bilo kakvom greškom u proizvodnji "iskradu" i napuste proizvodnu liniju tj. odu u prodaju), kvalitet upotrebljenih materijala u unutrašnjosti i završne obrade je daleko bolji, da ne pominjem unapredjenu ergonomiju, elektronske bezbednosne sisteme, bolje ležanje, upravljivost, performanse, komfor... jednom rečju sve.

Po meni, E39 je najbolji velikoserijski automobil BMW-a do sada. Možda preterujem, ali to je moje subjektivno mišljenje. Da budem malo melodramatičan, pitaš koliki je skok od E34 na E39, odgovoriću da je to skok - od sedam milja. Minimum... :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

ljudi imam opciju da uzmem 520i e60, isti ovaj motor, samo me brine da nije spor i lenj? nisam neki trjac, ali s vremena ne vreme volim da se poigram tj malo vise :)

Sve zavisi od tvojih očekivanja... nekom i 525i može biti lenj ako je pre toga vozio 330i. :)

Elem, E60 520i ima ubrzanje 0-100km/h oko 9s (manuelni menjač) ili 9.9s (automatski), pa proceni sam. A spor nikako nije, max mu je 230km/h.

Bolje brini u kakvom je zaista stanju, da ne kupiš "mačku u džaku" pa da se posle kaješ natanane.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ovaj auto je jos uvek na prodaju, da li ga je neko gledao? Prvenstveno me zanima da li je, ono sto je navedeno u oglasu - tacno? Auto sa kompletnom istorijom, kupljen nov kod nas, prvi vlasnik, navedeno stanje i slicno....

Link to post
Share on other sites