Trzanje, slaba vuča i pucanje iz auspuha


Recommended Posts

Problem je sledeći, vraćao sam se sa puta, prešao oko 500 km i na samom ulazu u Beograd upali mi se check engine lampica i auto počne dosta slabije da vuče. Tako par kilometara, da bi se lampica ugasila i sve se vratilo u normalu. I onda opet nakon nekoliko km isti problem. Uspeo sam nekako doći do Arene na NBGD-u da bi tu auto stao i ugasio se. Ono što je zanimljivo je da je vukao sve slabije i slabije dok se nije ugasio. I pred samo gašenje sa punim gasom nije prelazio 1000-1500 obrtaja i pucalo je iz auspuha. Tu sam napravio pauzu od nekoliko minuta razmišljajući šta da radim pošto je bilo 2 sata posle ponoći, i nakon tih nekoliko minuta, pokušam da upalim, auto normalno upali, lampica je i dalje gorila, ali je vukao normalno. E sad pošto nisam imao vremena da odem kod majstora, sledeće veče dodjem kući upalim ga, malo provozam i sve je normalno. Vozio sam ga par dana i auto se skroz normalno ponašao samo što je gorio check engine. Odem u subotu kod majstora i kao za inat baš tada njihov elektroničar nije radio. Ja dospem još 20 litara goriva i lampica je i dalje gorila, da bi se nakon dva dana tj. juče ugasila i kao da ništa nije bilo. Od juče sam prešao stotinjak kilometara i sve je savršeno normalno. Da li je moguće da je samo bilo do lošeg goriva jer sam poslednji put pre problema sipao gorivo u Bosni, ili može da bude nešto drugo u pitanju? Kad stignem otići ću na dijagnostiku iako check engine više ne gori, ali eto čisto pre toga me zanima u čemu bi mogao biti ili je bio problem. Pozdrav!

Link to post
Share on other sites

mogu puno stvari da budu.............negde je imao problem, mozda sa gorivom, mozda sa vazduhom, ako je pucao onda je do do smese..........e sad..........mozda neka svecica...................

Link to post
Share on other sites

Majstor mi kaze da je verovatno gorivo bilo u pitanju. Valjda ce dijagnostika pokazati u cemu je problem ako je nesto drugo, mada lampica vise ne gori. Jer evo danas sam presao jos dvadesetak km i sve je OK!

Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da si ga pred "kolaps" :lol: malo jače gazio, ili da si sa gorivom bio na minimumu, ili možda oboje :rolleyes: Ako je bilo šta od toga bilo u pitanju, loše gorivo je moglo lako da prouzrukuje te simptome, pa čak i do te mere da kontrolna jedinica preventive radi prekine dovod na odredjeni cilindar/cilindre kako bi se izbegle mikro detonacije prouzrokovane lošom smešom.

Da se situacija nije popravila i da check engine i dalje svetli, imao bi razloga za strah. Ovako, pošto je elektronska upravljačka jedinica registrovala da opasnost više ne postoji, svi cilindri rade i nemaš više upozorenje na problem, jer on više ne postoji. Osim ako se lampica ponovo ne vrati, mada ne bi trebalo.

Sledeći put samo izbegavaj tu benzinsku pumpu gde si zadnji put sipao. To gorivo je imalo manje od 90 oktana i kao takvo nije predvidjeno za upotrebu u tom motoru.

Pozz

Link to post
Share on other sites

Pa jesam ga malo jače gazio pre toga, a goriva je bilo 15-ak litara. Trenutno je sve u redu, ali videću da li će se problem ponoviti. Hvala za odgovore! Pozzz :)

Baš kao što sam pretpostavio u komentaru ranije... Visoki obrtaji u kombinaciji sa lošim gorivom vrlo lako dovedu do "gašenja" pojedinih cilindara od strane ECU što dovodi do paljenja check engine lampice. Najbolje je tad napuniti rezervoar do vrha ali kvalitetnim gorivom kako bi se preostali škart od goriva u rezervoaru "neutralisao" što efikasnije. Bez brige i samo izbegavaj tu pumpu u budućnosti a oni koji često ili povremeno prolaze tim putem neka zapamte o kojoj pumpi se radi da ne ponove istu grešku.

Pozz

Link to post
Share on other sites

brate,druze,prijatelju @m54 ti si bre pokretna enciklopedija BMW-a.

Kad god naidjem na tvoje postove,uvek nesto interesantno procitam. :preved:

Link to post
Share on other sites

Baš kao što sam pretpostavio u komentaru ranije... Visoki obrtaji u kombinaciji sa lošim gorivom vrlo lako dovedu do "gašenja" pojedinih cilindara od strane ECU što dovodi do paljenja check engine lampice. Najbolje je tad napuniti rezervoar do vrha ali kvalitetnim gorivom kako bi se preostali škart od goriva u rezervoaru "neutralisao" što efikasnije. Bez brige i samo izbegavaj tu pumpu u budućnosti a oni koji često ili povremeno prolaze tim putem neka zapamte o kojoj pumpi se radi da ne ponove istu grešku.

Pozz

Hvala puno na iscrpnom odgovoru. Napunio sam rezervoar tako da se nadam da više neće biti problema sa tim lošim gorivom koje je još ostalo! Pozdrav!!!

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Jeste da je tema malo zastarila ali ne znam gde drugo da se obratim,jbg.takvi smo ljudi da u koji god servis odes niko nece da ti kaze sta je i ako zna nesto o tome problemu nego samo gleda da te klepi po dzepu tako isto i preko e-maila se ne mozes nikome obratiti,mozda mi ovde neko da odgovor :) Ovako,nije problem sa mojim BMW-om :) Cale mi vozi mercedes E270,2003 godiste,130kw,slican problem ovom gore,kada se motor zagreje upali se check engine lampica i auto izgubi snagu,vuce veoma slabo,ne gasi se,jednostavno samo izgubi snagu i to je to,od 60 do 100km/h mu treba jedno 30 sekundi,onda on stane ugasi auto i odma ga upali i lampica vise ne gori,auto onda vuce dobro,ali se opet posle nekog vremena upali,to se najcesce desava kada mu da malo jaci gas ili kada mu stisne kick down posto je automatik,e sad ne verujem da je do goriva,posto je on cesto u Italiji i tamo sipa gorivo koje je mnogo kvalitetnije nego ovde a pali mu se i dalje,auto jeste preslo 295 000km tako da mogu biti mnogi problemi,on ga je uzeo sa 125000km i redovno je servisiran,ako je neko imao slican problem neka podeli iskustvo sa mnom :) Neke preporuke,sta bi prvo trebalo ocistiti itd,svaki savet je dobro dosao,filter od goriva je menjan ali se opet pali.Skoro je isao u Uzice u onaj neki servis za turbine da proveri da nije nesto oko toga,skinuli su turbinu i rekli su da je sve ok oko nje i uzeli 80 evra za skidanje :D Pozdrav

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Je li ti se više dešavalo da ti se pali lapmica bobane?

Ja sam pre nekoliko dana imao isti problem. Kod mene ima i sekvent plin Zavoli.

Nedavno sam kupio E39. Prvo hladnije jutro, upalim ga sve radi normalno. Vozio par kilometara, automatski prebacio na plin, sve radilo normalno i kada je krenuo uz neku manju uzbrdicu samo je izgubio snagu i upalila se check engine.

Vozio sam tako do kuće nekih kilometar i ugasio. Posle kada sam ga upalio sve radi normalno i tako već 4-5 dana.

Pretpostavljam da ga vozim na dijagnostiku ne bi ništa ni pokazalo ako se check engine lampica sama ugasila.

Dosad nisam imao problema ni sa plinom ni sa benzinom, a stalno sipam na istoj pumpi.

Link to post
Share on other sites

@Radisa

Sto se tice mecke,predpostavljam da je dizel u pitanju jer si spomenuo turbinu.Kod njega moze da bude svasta od egr ventila do zaprljanosti dizni,filtera,usisa.....

Treba premeriti kompresiju i eliminisati prvo to,a posle krenuti od ciscenja egr ventila,provere dizni......U principu moze svasta da bude,ali mozda se javi neko strucniji sa dizelima i kaze nesto konkretnije.

@Doktor

A sto se tice e39-ke,napisi koji je motor u pitanju.

Ako kazes da problem nestaje kad ugasis i ponovo upalis auto moze da bude do bobina ili lambda sondi,verovatno komp registruje promasene varnice i baca se u neki tzv safe mode kada se desava da pogasi poneki cilindar i automatski auto slabije vuce.

U mom slucaju je bio m52tub25 i isto to se desavalo,zamenio sam svecice i bobine i nemam taj problem vise,mada i plin hoce da ga zbuni tako da je to jedna od losih strana plina u tom autu.

Probaj ga na benzinnu par dana i prati da li ce to da se desava.

Link to post
Share on other sites

Motor je 2,2. Taj problem mi se javio samo jednom i do sada više nije. Ono što se još da primetiti je da malo slabije vuče na plinu,troši više plina nego benzina, a neki dan sam na uzbrdici preticao jedan kamion i sam je prebacio na benzin sa plina.

Pre mesec dana sam radio servis plinske instalacije i promenio membranu i filtere plina.

Takođe,nedavno sam radio dijagnostiku i rečeno mi je da su lambda sonde u odličnom stanju.

Link to post
Share on other sites

To sto slabije vuce na plinu je normalno,to sto ti je prebacio na benzin je zato sto si ga uterao u 5000 ili 5500 obrtaja,on je softwerski nastelovan tako i to tako mora jer na plinu nema blokadu,da ga ne prevrtis.

Link to post
Share on other sites