Recommended Posts

Evo sad sam popricao sa jos par majstora. Ono sto je cudno sto mi je gornje crevo mekano kao sundjer I posle spic voznje! nesto zeza oko pritiska a moze biti I usled defektnog cepa, koji regulise taj neki pritisak 1,4 bara. Jbg icicu sistemom eliminiacije pa cu videti sta dalje...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tebi je visko zavario verovatno. A za ovo dizanje moze biti ili opet visko ako se u gradu greje a na otvorenom nikad, termostat ili sama vodena. Termostat proveris tako sto pipnes rukom crevo donje na hladnjaku ili suvozacevu stranu samog hladnjaka

Svejedno da li vozim u gradu, u spicu, otvoreno, autoput, uvek stoji tako i ne mrda. Visko je relativno nov, vrti lepo, cuje se, ima dovoljno topora, rekao bih da nije on u pitanju. Creva su dobra, gledao sam, donje je ok, pa mislim da nije termostat. Bez obzira na grejanje, jaci ili slabiji gas, kazaljka ne mrda. :) Na cepu od motora nema niakkvog "majoneza", sama tecnost kad je izvadim iz prelivnog suda deluje normalno, nema nigde mrlja od ulja i sl, ne verujem da je glava, dos ad bi se to pogorsalo, od jula sam presao 10.000 km sigurno. Kad skinem cep na hladnjaku, i stisnem gornje crevo, preliva tecnost. Jedino sto sam primetio da mi uvek malko opadne nivo tecnosti kad se ohladi motor psoel voznje. Uvek je na crti (KALT) na prelivnom, pa kad proverim dan-dva psoel voznje dok je hladan, nivo tecnosti je nizi (mozda bas pusta na cepu, ali nema bele fleke od antifriza oko cepa :scratch_one-s_head:). Dolivao sam jednom, jednom ne i isto se ponasa. E sad, jedino ako i mene ne zeza čep. Videcu da ga zamenim pa da vidim sta se desava.

Link to post
Share on other sites

zajebavas da je cep resio problem?! extra

Pa da. Jer usled defektnog cepa, motor radi pod nestabilnom temperaturom hladjenja posle podizanja radne temperature. Cep na hladnjaku je vrsta ventila, koji se pod pritiskom otvara/zatvara i tako omogucujje odušak u sistemu hladjenja.

Link to post
Share on other sites

Ne razumes, visko da ti vrti stalno

??? ne kapiram, sta da vrti stalno? Kad ga zavrtim ima otpora, kad dam gas, cujem ga. Znam kako reaguje kad crkne visko, skocila bi temperatura vise da je do njega. Neki dan sam cepao 160 na autoputu dobrih 20 min po toplom vremenu, da nije ok, podigao bi je sigurno, tako da ne verujem da je visko.

Link to post
Share on other sites

@Cokanovic,

Ja sam ranije imao slican problem, da je kazaljka uvek pre polovine u bilo kom rezimu voznje. Visko je bio skoro nov. Zamenio sam termostat (88c) i bilo je ok. Ali onda je nastupio drugi problem koji sam opisao, a koji je nastao zbog cepa.

Link to post
Share on other sites

Da, kada je hladan, onda je termostat. Ali kod mene je kazaljka preko pola, kao i stos e tebi desilo, pa se sada i ja nosim mislju da zamenim cep. :)

Cek u ranijem pasusu si napisao da je kazaljka ispred polovine? U tom slucaj moze biti termostat.

A ako ti predje pola, recimo posle voznje, jel opipas gornje crevo hladnjaka ? Da li je premekano ?

Link to post
Share on other sites

Pogresno sam se izrazio...preko polovine stoji,negde za debljinu kazaljke od srednje crte, znaci blize crvenom. :) Kazaljka zakucana, ne mrda, ali preko pola. Gledao sam creva, normalna su, ni meka ni naduvana kako bih rekao. Mislio sam rpvo da li nije mozda mesavina antifriza jaka pa ne odnosi toplotu dovoljno, ali na meracu pokazuje da je oko 50 %, na sta ne bi smelo da reaguje. Cep na prelicnom sudu dleuje ok, kaa ga skinem gumica dole deluje dobro. Nigde nemam fleke od antifriza okolo cepa, jedino sto mi nekad malko zafali vode, ali za sada nista preterano.

Link to post
Share on other sites

Iz svog dosadasnjeg iskustva, mogu samo da zakljucim, da na kvalitetnom visku, termostatu,pumpi evo sada i cepu, ne treba stedeti. Pravac Delta! jeste da kosta, ali vratice se visestruko kroz stabilan rad temperature, samim tim i duzi vek motora.

Link to post
Share on other sites

E onda sam ja ciljao na previse hladjenja. Bilo bi lepo kad bi neko imao instrument u blizini tebe za merenje temerature, pa da vidis da li sat laze ili je stvarno povecana temperatura

Videcu da proverim to sa temperaturom ili cu jednostavno zameniti čep, najjeftinije je, pa nek stoji u rezervi.

Link to post
Share on other sites

Neki dan sam cepao 160 na autoputu dobrih 20 min po toplom vremenu, da nije ok, podigao bi je sigurno, tako da ne verujem da je visko.

Mali komentar ovde nevezano za slucaj. :)

Oslabnjen visko nema nikakav uticaj na rast temperature u toku otvorene voznje na auto putu, jer se motor dodatno rashladjuje strujanjem vazduha. Problem nastaje u leru ili jako sporim voznjama/ niskim obrtajima jer ne nadomešćuje hladjenje motora na adekvatan nacin.

Link to post
Share on other sites

Mali komentar ovde nevezano za slucaj. :)

Oslabnjen visko nema nikakav uticaj na rast temperature u toku otvorene voznje na auto putu, jer se motor dodatno rashladjuje strujanjem vazduha. Problem nastaje u leru ili jako sporim voznjama/ niskim obrtajima jer ne nadomešćuje hladjenje motora na adekvatan nacin.

U pravu si... taj slucaj svakako nije optimalan primer, ali psoto i u uslovima gradske voznje nemam probelem sa podizanjem temp stoga sam otpisao visko kao opciju. Tesko i da bi kazaljka stajala fiksirana tako, pre bi bilo da bi varirala zavisno od uslova voznje. U sredu cu uzeti cep pa idem na put neki taman da ga istestiram. Ono sto sam danas takodje primetio jeste da kad dam kontakt pre startovanja motora, kazaljka na cajgeru temperature nije bas idealno na pocetku, kao da je trunku ispred prve bele crte, tacnije izmedju prve bele crte i onog plavog dela, pa sumnjam da li mozda daje laznu sliku. Slikacu pa cu zakaciti da vidite. Da li je i kod drugih tako ili stoji bas na samoj crti?

Link to post
Share on other sites

kad je ledan treba da stoji na samoj crti,tako je bar kod mene

Aha...Zato i sumnjam da se sam cajger nije malo zeznuo i kazaljka ide malo ispred. Kada geldam tablu pre kontakta, onda je ispod prve crte, ali kad dam kontakt malo se popne i bude tacno ispred crte, izmedju nje i plavog kruga. Zbog toga sumnjam i na kazaljku, da taman u toj razmeri mi i pokazuje vise od pola. :scratch_one-s_head: Zivo me zanima da li je to moguce i da li drugima stoji tako?

Link to post
Share on other sites

Mene opet jebe problem sa temperaturom. Posle zamene čepa bilo je sve ok, međutim juče ga malo stisnem na autoputu I podigne temperaturu skoro do one prve crte posle polovine. Tako bar pokazuje cajger. Kada sam stigao na odrediste, opet sam uspeo da stabilizujem temperaturu kao ranije : Ukljucim grejanje na max I stistem u leru nekih 4500 obrtaja. Nakon toga, kazaljka se vrati tacno na polovinu. Creva su umereno tvrda, nigde ne gubi ni kapi vode. Posmatrao sam I stanje vode u prelivnoj posudi, nema onih mehurića, specifično za oštećeni dihtung glave.

Do sada je promenjeno :

-Termostat,

-Visko,

-Hladnjak,

-Čep hladnjaka

E sad, da li onda ostaje problem sa zračenjem sistema I pumpa vode. Navodno sam cuo, da kad pri bržoj voznji dize temperaturu, hoce da zezaju peraja na pumpi.

Ima li neko neku ideju ?

Link to post
Share on other sites