bmw 318i N42


Recommended Posts

pozdrav, kupio sam auto bmw 318i n42 motor od 105kw pre 6 7 meseci otprilike i kad sam ga uzeo cini mi se da nije trosio ovoliko ulje kao sad, ja sam mu sipao 5w40 castrol ful sintetiku ali mi je na relaciji od 500km istrosio 0.7 0.8l i dimi nazad beo dim, pricao sam sa nekim ljudima i kazu da je to ulje bar ovde kod nas dosta lose, da se kantice prave u Staroj Pazovi sto znaci da ih ovde negde pakuju, citao sam na forumu da je neko resio problem sa zamenom uljnog separatora ali mi jedan majstor rekao da su to gluposti i da je to bacanje para samo i da na benzincu ne moze da se zapusi, sta ja da uradim prvo da li da zamenim samo ulje za pocetak da vidim da li ce mozda smanjiti potrosnju da sipam neko gusce malo npr 10w40 ili neko drugo pa da krecem dalje da resavam problem od najjeftinijeg ka skupljem???

Link to post
Share on other sites

Uzmi bmw ulje za pocetak 10/40 polusintetiku ili sintetiku bmw pitaj jos nekog sta je bolje za taj motor vidi kolko je presao itd, u lajnu to kastrol ulje je lose ako nije original castrol kao da ima vode u ulju bas sam video kod drugara na autu kad je ispustio ulje, pa onda vidi jel dimi sta, ako opet bude dimio gledaj sta i kako.

Link to post
Share on other sites

pozdrav, kupio sam auto bmw 318i n42 motor od 105kw pre 6 7 meseci otprilike i kad sam ga uzeo cini mi se da nije trosio ovoliko ulje kao sad, ja sam mu sipao 5w40 castrol ful sintetiku ali mi je na relaciji od 500km istrosio 0.7 0.8l i dimi nazad beo dim, pricao sam sa nekim ljudima i kazu da je to ulje bar ovde kod nas dosta lose, da se kantice prave u Staroj Pazovi sto znaci da ih ovde negde pakuju, citao sam na forumu da je neko resio problem sa zamenom uljnog separatora ali mi jedan majstor rekao da su to gluposti i da je to bacanje para samo i da na benzincu ne moze da se zapusi, sta ja da uradim prvo da li da zamenim samo ulje za pocetak da vidim da li ce mozda smanjiti potrosnju da sipam neko gusce malo npr 10w40 ili neko drugo pa da krecem dalje da resavam problem od najjeftinijeg ka skupljem???

Dobio si auto sa aditivom :) Ili sipaj isti pa prodaj ili radi motor

Link to post
Share on other sites

pitanje je u kakvom stanju dolaze kod nas i sa koliko predjenih kilometara, sve je to izvozeno i onda kad dodju kod nas nisu dobri, zanima me samo da li bi moglo da bude do tog separatora ulja kod benzinca ili da ne kupujem za dzabe, probacu sa guscim uljem pa cu da vidim

Link to post
Share on other sites

Separator se ne menja samo ako troši ulje. To ti je bukvalno odušak motora koji kad je zapušen stvara veći pritisak ulja u motoru i dolazi do stradanja dihtunga i semeringa što dovodi do curenja ulja.

Link to post
Share on other sites

sad je kasno kupio sam ga vec i hteo bi da ga sredim, pitanje i da kupim drugi auto u kakvom ce stanju biti i ako opet treba da ulazem jos skuplje ima da izadje.

Spremi 1000-1200 evropskih i obavezno hilznuj blok aluminijum ga jebe.

Zeznuo sam se nije mi trošio 1l na 100 već na 1000.

Link to post
Share on other sites

Imam ja taj isti motor i za sad sam prezadovoljan, sipam isto castrol 5w-40 ali najbitnije ti je da nadjes dobrog majstora za tvoj auto, ali generalno kad mu se srede svi bitniji dihtunzi gde je moguce da pusta ulje auto je onda veoma zahvalan i nema problema, sve se da srediti i ne mnogo skupo,ako nije pregazio bas brdo km.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

zamenio sam mu ulje i sipao 10-40 i evo posle predjenih skoro 1000km nije potrosio nista tj mozda nesto vrlo malo,sad cu da mu uradim kompletan servis, pa cemo da vidimo,nego da pitam kad upalim auto dok je hladan motor u pocetku se cuje bucnije kad mu dodam gas cuje se kao da mu je iscepan auspuh i posle minut dva smiri i stisa se rad i posle sve normalno da li je to normalno ili mu nesto ne valja, a dok ga palim u pocetku cuje se kao dizel sto je pretpostavljam spaner?

Link to post
Share on other sites

naleteo sam na ovo Zeljkamp je pisao o njemu:

E46-ce ces jako tesko naci sa kilometrazom manjom od 100.000km. Ne kazem da ih nema, ali su im cene u Evropi velike i krecu se negde, za dobre primerke, oko 9-10.000e.

Na motorima iz N42 serije treba malo cesce odrzavanje nego sto to BMW preporucuje. Zamena ulja bi trebala da se uradi izmedju 10-15.000km, dok BMW to preporucuje, zavisi od trzista, cak i do 30.000km, sto za nase pojmove, zbog loseg goriva i ostalih losih stvari, nikako ne dolazi u obzir. Dakle, trebao bi da gledas da auto ima redovne servise, narocito ako je vozen neko vreme kod nas. To sve i sam znas, tako da te necu smarati o tome, vec cu preci na konkretne stvari.

1. Citajuci po internetu, zakljucio sam da N42 motor ima problema sa spanerom lanca koji je na na ovom linku pod brojem 7. i 8. Taj spaner kod nas u Delti kosta oko 3700 dinara, dok je zamena istog oko 3500 dinara. Na te cene oduzes 20% ako ces delove kupiti i ugraditi kod njih. Prostom matematikom dobijamo cifru od oko 50e. Sve ovo za Deltu ti pricam iz prve ruke, jer sam bio kod njih da se raspitam o tom problemu i ceni popravke. Razgovarao sam cak i sa mehanicarem koji je potvrdio da kvar postoji i da se on ne pregleda prilikom redovnog servisa, ali da je BMW svojevremeno povlacio neke serije E46-ce(2002.-2004.god.) da bi zamenio taj deo. Kao sto si video na linku, taj spaner je pod 2 broja, od kojih je prvi, onaj problematicni, zamenjen sa drugim, tj. novijim i boljim. Razlika izmedju ta 2 spanera je samo u duzini i jacini opruge i tu razliku mozes videti na

Ako se taj deo ne zameni na vreme, moze se desiti da lanac prezupci i da napravi haos u motoru. Dakle, ako se taj deo cuje pri paljenju ili radu motora
onda se preporucuje zamena i sa 50e troskova, sprecavas trosak od 1500e, mozda cak i vise.

Zakljucak Br.1 : "Bolje spreciti, nego leciti." (Mada to kod nas u Srbiji skoro i ne vazi...)

2. Sledece na sta sam naleteo je problem sa SOLENOID VALVE-om (SOLV), tj. ventilom bregaste (ima ih 2 komada) koji mozes naci na ovom linku pod brojem 1. Kao sto vidis, taj deo takodje ima noviju verziju i sa tom novijom verzijom, kako kazu na internetu, je auto malo zivahniji na malim obrtajima. Simptomi su od prilike kao i kod spanera (ratlle), stim sato se ispravnost SOLV-a moze ispitati dijagnostikom ili na prostiji nacin sa

Kod nas u Delti taj deo kosta oko 9700 dinara po komadu,plus ugradnja, minus 20% na ukupnu cenu. Po recima mehanicara iz Delte, neispravnost SOLVE-a se oseti u voznji, jer auto slabije vuce, narocito na malim obrtajima.

Zakljucak Br.2 : Ako se motor pri paljenju i radu cuje kao sa

onda se preporucuje kontrola i eventualna zamena gore navedenih delova. Vazno je znati da se na N42 motorima, po recima nekih ljudi na internetu i mehanicara iz Delte, mora cuti taj "ratlle" zvuk (1-2 sekunde) prilikom startovanja.

3. Informacije koje sam napisao mozete naci na OVDE i OVDE, dok je RESENJE PROBLEMA NA OVOM LINKU!!!

P.S. Danas sam bio u Delti da proverim cenu delova i ugradnje. Odlucio sam da prilikom sledeceg servisa, koji je za par hiljada kilometara, zamenim spaner i proverim ispravnost Solenoid valve-a (SOLVE). Bitna stvar je da kada ostavite automobil na servisu, pricam za Deltu, kazete da vam provere rad i ispravnost tog ventila, jer on ne spada pod redovnu inspekciju dijagnostikom.

nadam se da ce ti pomoci nesto.

Link to post
Share on other sites

Mislim da je sve receno. Jedina glupost je od strane bmw-a. Ako znaju za gresku, ako su napravili deo koji je resava, zasto to ne spada pod rutinsku proveru ako se zna da je to mana tog motora. Verujem da ih bas briga sada za auta koja su za njih za presu, ali cudno mi je sto dopustaju los marketing

Link to post
Share on other sites

Ne secam se tacno kada su izbacili taj update spanera. Cini mi se da sam negde procitao da je to bilo krajem 2003. ili pocetkom 2004. godine. Nemoj me drzati za rec jer nisam siguran.

Sto se tice spanera i slicnih kvarova, mislim da su nemacki inzinjeri znali da ti delovi nece raditi kako treba i da su proracunali da ce kasnije uzeti lepe parice na resavanje tih problema.

Zamisli samo koliko su prodali redizajniranih spanera. Pa onda zamisli na koliko je agregata lanac prezupcio i napravio belaj zbog istog. Pa onda saberi cene za sve te spanere, propratne delove i radne sate servisera. Milionski izosi su u pitanju.

Slicno se desava i na 2.0d motorima novije generacije, samo, oni nemaju problem sa spanerom vec sa lancem koji je dosta skuplji i komplikovaniji za zamenu a i kvarovi koji nastaju njegovim pucanjem su visestruko skuplji od gore pomenutih.

Da nisu znali, BMW bi napravio opoziv za sve automobile u koje su ugradili lose delove i o njihovom trosku zamenili iste.

Jbg, to je moje misljenje i ne mora da znaci da je tacno.

Link to post
Share on other sites

Kada mu promenis spaner od 30e i sredis ostale sitnice koje ne zahtevaju veliko ulaganje onda to i nije tako los agregat. Veruj mi da bih auto davno promenio da nije tako. 40.000+km koliko sam presao sa mojim nisam imao nista od ulaganja a da je vezano za agregat i to mozes proveriti u temi "moj auto" gde sam pisao sve sto sam radio ili kod majstora koji su ga odrzavali. Neke od njih znas. ;)

Redovno odrzavanje i gasss.

Daleko vise bi me bolela glava da vozim nekog dizela.

Link to post
Share on other sites

To stoji. Sada se dosta toga zna zahvaljujuci ovom forumu i ljudima koji su pisali o N42 agregatu. Mislim da su sada daleko manja enigma nego sto su bili pre par godina, bar za nas sto nismo majstori a volimo da znamo nesto vise o autima koje vozimo.

Link to post
Share on other sites