Pomoc pri kupovini E39 530d, savjeti i iskustva :)


Recommended Posts

Pozdrav, kao sto sam rekao u predstavljanju u potrazi sam za modelom E39 530d sa manuelnim mjenjacem, i volio bih cuti misljenja i savjete onih koji su imali iskustvo sa tim automobilom vezano za stvari na koje bih trebao obratiti paznju prilikom kupovine tog BMWa. 

Sa prethodnim BMW 118d sam imao odlicno iskustvo :D , i mogu o njemu reci samo rijeci hvale, ali eto E39 mi je uvijek bio zelja tako da sam sada nakon prodaje "keca" u potrazi za njim. 

Auto bih uglavnom vozio na duzim relacijama i na otvorenom putu, znam da taj auto nije napravljen da se gusi prva-druga po guzvama nego fino za autoput, put na more itd. i u tu svrhu ga i kupujem. 

Slobodno pisite sta su slabe tacke kod 530d E39, na sta treba obratiti paznju pri kupovini i pregledu vozila..svaki savjet je dobrodosao :D :D:D 

Link to post
Share on other sites

Nisam imao E39 manuelca, imam E46 automatika, ali bih rekao da je mana tog što ti tražiš samo jedna - ne prave ga više. A ni drugi automobili se ne prave kao što su se naši "starci" pravili...

Good luck.

Link to post
Share on other sites

Zaobidji manuelca u 530d e39, pogotovo za autoput, jako mu je kratak menjac, motor se vise dernja, a na autoputu trosi mozda cak i vise od automatika, jer su brzine dosta duze u automatiku u e39.

Na 130kmh je nekih 2600rpm, a na 140kmh 2800rpm, znaci skoro tri hiljade obrtaja pri krstarecim brzinama.

Automatik je sa druge strane na nekih 2200rpm pri 130kmh, a ~2400rpm pri 140kmh.

Naravno ta generacija automatika osetno vise trosi po gradu od manuelca, ali te to i ne zanima.

Znaci bukvalno taj tvoj bivsi 118d radi na nizim obrtajima na otvorenom zbog seste brzine u odnosu na e39 530d.

Pretresi dobro ceo auto, obrati paznju na koroziju i tako, uglavnom se moze videti jel auto zdrav.

Link to post
Share on other sites

Bio je jedan lep, crn, u M paketu, automatik. Od košarkaša nekog. Spominjan je taj auto dosta na forumu, ako te interesuje možemo da probamo da nadjemo kontakt.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dredger said:

Bio je jedan lep, crn, u M paketu, automatik. Od košarkaša nekog. Spominjan je taj auto dosta na forumu, ako te interesuje možemo da probamo da nadjemo kontakt.

Prodao ga je koliko ja znam i nije vise u tako lepom stanju kao sto je bio

Link to post
Share on other sites
15 hours ago, geralt said:

Zaobidji manuelca u 530d e39, pogotovo za autoput, jako mu je kratak menjac, motor se vise dernja, a na autoputu trosi mozda cak i vise od automatika, jer su brzine dosta duze u automatiku u e39.

Na 130kmh je nekih 2600rpm, a na 140kmh 2800rpm, znaci skoro tri hiljade obrtaja pri krstarecim brzinama.

Automatik je sa druge strane na nekih 2200rpm pri 130kmh, a ~2400rpm pri 140kmh.

Naravno ta generacija automatika osetno vise trosi po gradu od manuelca, ali te to i ne zanima.

Znaci bukvalno taj tvoj bivsi 118d radi na nizim obrtajima na otvorenom zbog seste brzine u odnosu na e39 530d.

Pretresi dobro ceo auto, obrati paznju na koroziju i tako, uglavnom se moze videti jel auto zdrav.

Nisam inace neki ljubitelj automatika, pogotovo tih starijih a i nisam bas cuo pozitivne stvari o njihovoj izdrzljivosti (naravno najvise zbog neodrzavanja od strane prethodnih vlasnika). Ali dobar savjet u svakom slucaju, mozda i razmislim malo vise o toj varijanti :D :D 

Iskocio mi je dosta uredan primjerak, u vrlo dobrom stanju..ima naravno po koju ogrebotinu i malo povrsinske korozije na gepeku ali me muci najvise muci to sto ne radi ventilator klime i tempomat. Prethodni vlasnik je pokusavao da rijesi oba problema ali je odustao u nekom trenutku i ulozio novac u odrzavanje trapova i motora koji su u super stanju sudeci po pregledu vozila i osjecaju u voznji. 

Eh sad da je nesto jednostavno vezano za ventilator klime i tempomat siguran sam da bi prethodni vlasnik to rijesio, jer je auto stvarno pazen kod njega..ovako imam osjecaj da bih mogao upasti u ozbiljnu zajebanciju sa te dvije stvari jer moze biti hiljadu i jedan razlog od konektora preko osiguraca, struje i ko zna cega jos..

A ne bih bas da mi se auto pregrijava zbog neispravnog ventilatora ako negdje na 35 stepeni ostanem u koloni ili na granici sa upaljenom klimom. 😬 

On 7/14/2021 at 12:29 AM, castor said:

Nisam imao E39 manuelca, imam E46 automatika, ali bih rekao da je mana tog što ti tražiš samo jedna - ne prave ga više. A ni drugi automobili se ne prave kao što su se naši "starci" pravili...

Good luck.

Slazem se 100%. Potraga je u toku vidjecemo sta ce donijeti. :D 

Link to post
Share on other sites

Mislim da ta jedna litra goriva razlike na autoputu izmedju automata i manuelnog kod kola od 1800 kila i 3000 kubika ne treba da te interesuje :)

Primarno juris kvalitetan primerak pa onda opremu i kurce palce.

Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Stefan L. said:

ne bih imao muda kupiti auto tog doba sa tolikom agregatom, to bre ne znas odakle da pocnes

Ne znam, meni vise povjerenja uliva BMW sestak nego bilo koji drugi motor, kilometraza nebitna (naravno ako je uredno odrzavan, sipano pravo ulje i odrzavan sistem hladjenja). Ako im nije isisana dusa na slamcicu ti su motori, po meni, neunistivi..

Druga je stvar sto je kod nas umjetnost naci takav auto a da mu nije dusa izvadjena :D :D :D 

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, castor said:

Ima jedan E46, karavan... B|B|B|

Ne bih e46 osim ako se ne pojavi neki bas mocan primjerak u super stanju..kada je u pitanju serija 3 u mom srcu je e36 prvi izbor :D:D naravno ne dizel, da me neko ne shvati pogresno 🤣🤣

Link to post
Share on other sites

Moj savet ti je da gledas mehaniku , da bude sto bolji mehanicki i sto se tice elektronike (da sve radi, klima, podizaci, grejaci i sve ostalo, jer ce ti sredjivanje toga odneti lom zivaca). Mehanicki pre svega mislim na rad motora, menjaca / kvacila, da li su na njemu svi katalizatori i dr. Estetika se resava, naravno i to zahteva cimanje ali meni se pokazalo kao bolji put, imao sam 2 puta e39 jedan je bio estetski savrsen a mehanicki me u crno zavio, a drugi je mehanicki bio top i uz par stotina eur vozi se kao 2017. god, a estetika je vec stvar toga koliko si bolestan, da li hoces da gumiras dugmice ili neces npr 😄

Sto se tice manuelca, vozi se sjajno, malo trosi ali stvar je ukusa, za auto put je sigurno bolji automat.

 

Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Djoksa530i said:

Moj savet ti je da gledas mehaniku , da bude sto bolji mehanicki i sto se tice elektronike (da sve radi, klima, podizaci, grejaci i sve ostalo, jer ce ti sredjivanje toga odneti lom zivaca). Mehanicki pre svega mislim na rad motora, menjaca / kvacila, da li su na njemu svi katalizatori i dr. Estetika se resava, naravno i to zahteva cimanje ali meni se pokazalo kao bolji put, imao sam 2 puta e39 jedan je bio estetski savrsen a mehanicki me u crno zavio, a drugi je mehanicki bio top i uz par stotina eur vozi se kao 2017. god, a estetika je vec stvar toga koliko si bolestan, da li hoces da gumiras dugmice ili neces npr 😄

Sto se tice manuelca, vozi se sjajno, malo trosi ali stvar je ukusa, za auto put je sigurno bolji automat.

 

Razumijemo se, i meni je najbitnije da je auto mehanicki maksimalno spreman..nisam jos dosao na taj nivo da gumiram dugmice 😂😂 ali postoji neki nivo ispod kojeg ne mogu da gledam auto..u zadnjih par godina uvijek ostavim neku ogrebotinicu ili sitnicu, jer po pravilu kad god sam auto estetski doveo do savrsenstva nasla se neka budala da me zakaci na parkingu, izgrebe kljucem, misteriozno se prospe kafa po sjedistima itd., a ovako kad ima tih sitnica ako se nesto i dogodi ne boli me toliko dusa 😅 

Hvala na savjetu definitivno :D 

Link to post
Share on other sites