realna potrosnja ?


Recommended Posts

Ti imas viska plina tu, pa ti se zadavi motor. Kad si odvrnuo za pola kruga pa ti je jos losije isao, to znaci da ima bas dosta plina. Zavrni ti to jos jedan krug, pa probaj. Mora da ide nesto slabije na benzin ali opet ne toliko drasticno. Kad si zamenio filter vazduha i svecice, posto to dosta utice na potrosnju? Pogotovi filter vazduha? Ja bih tu odradio jedan remont isparivaca, zamenio filter vazdua i svecice i nastelovao sistem, nema sanse onda da trosi mnogo osim ako plin negde ne izlazi. Otidji do Dore, napravice ti da bude kako treba.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ja sam kupio ovaj bmw pre dve nedelje od prilike. e sad kad je odradjen servis. pojma nemam!

kontam da mora da se odradi remont da to bude kako treba. sta da uradim pod servisom plina, redovnog, a i motora? da znam da me nece zavrnuti tamo...

koliko moze da kosta sve to, redovan servis plina, i motora. posebno.

Link to post
Share on other sites

Da se umesam i ja.

Brate mili sta si gledao kad si kupovao auto?

Moj e 36 318is trosi 11-12l/100km u gradu, plin za sada nema, ali prethodni auto ga je imao. Rec je o vektri B 1.6 16v,100ks, ugradjen obican plin lovato kod nekog alkoholicara u bg-u, da ga ne imenujem. Po gradu je trosila benzina oko 10, plina oko 11 pa do 13 pa je trebao servis rasprsivaca da se uradi membrana i sta ti ja znam. Cini mi se da je, kad sam zamenio svecice, smanjila potrosnju za 2 litra. Struja ti igra bitnu ulogu kod plina isto tako kao i sto motor treba da bude OK. Sa odvrtanjem i zavrtanjem slavinice mozes da dovedes da auto mirno radi na ler i da tecno prima gas, ne verujem da na njoj mozes potrosnju da smanjis. Filter za vazduh ti je bitan takodje. Nek dopuni neko ako sam nesto ispustio ili pogresio, potrosio sam sva slova. :D

Link to post
Share on other sites
ja sam kupio ovaj bmw pre dve nedelje od prilike. e sad kad je odradjen servis. pojma nemam!

kontam da mora da se odradi remont da to bude kako treba. sta da uradim pod servisom plina, redovnog, a i motora? da znam da me nece zavrnuti tamo...

koliko moze da kosta sve to, redovan servis plina, i motora. posebno.

Odradi mali servis. Zameni motorno ulje i filter. Zameni filter vazduha i svecice. Proveriti kablove i po potrebi zameniti. Zameniti filter plina. Pregledati kompletnu plinsku instalaciju, da eventualno ne pusta negde plin. Odraditi remont isparivaca ili zamenu isparivaca ukoliko je montiran neadekvatan isparivac u odnosu na tvoj motor. Pogledati da li je montiran adekvatan mesac odnosno mixer koji mora da bude bas za tvoj motor. Posle svega toga, prestelovati smesu na isparivacu, nastelovati ler i nema sanse da ti bude potrosnja kao sto ti je sad. Mora da se zadrzi do 10litara na otvorenom i do 13-14litara u strogo gradskoj voznji. Mozes i da ugradis lambda kontrolu pa ces imati uvek optimalnu smesu. Iako deluje kao veliki posao i nije, zavrsava se u toku jednog dana a rezultati su vidljivi odmah. Mora da ide kao na benzin i da trosi malo vise.

A pogledaj ovu stranicu i tu sve zavrsi oko plina i nema da mislis za kvalitet

http://www.autogas.rs/

Pozdrav.

P.S. Sledeci tvoj post treba da izgleda ovako: "Odradio sam sve kao sto ste rekli, odradio pregled i remont plinske instalacije i auto ide nikad bolje, a potrosnja je sada normalna". :D

Link to post
Share on other sites

a i nece te klepiti po usima, sto se tice para. ako se ne razumes i ne zanima te previse kako sta funkcionise, vec samo krajnji rezultat, preporucujem ti da ne cackas puno, vec pravac kod majstora.

sto se servisa motora tice, mislim da je kod tebe m40 sa remenom. ako ne postoji pouzdana servisna istorija, po mom misljenju, trebalo bi promeniti remenje i spanere i uraditi optiku trapa, pregledati da li tu nesto treba da se menja i sl. isplati se na duze staze.

Link to post
Share on other sites

Neko ti je napisao prethodno...ne secam se tacno ko- plina dobija previse pa ga "gusi" kolicina plina, moguce je da ti je filter vazduha zaprljan i onda ti trosi vise i plina i benzina. Inace filter vazduha menjas na oko 10000km da bi ti ostala odgovarajuca smesa plin-vazduh. Takodje sve od struje mora da je tip-top jer je plin mnoooogo osetljiviji od benzina na te stvari. Vakum creva sva da budu ispravna. Struja.

Ako ces sam da stelujes, uradi ovako: Dajes rukom gas i zavijas sraf na mesacu (na crevu dotoka plina), kada vise ne prima gas kako treba dok ga turiras (davi se ili nema dovoljnu turazu), odvijes ga za pola kruga pa probas, ako ne ide kako treba opet odvijes za pola kruga, itd dok ne nadjes pravi odnos.

NAJBITNIJE JE DA OBELEZIS SVE PRE NEGO STO POCNES DA CACKAS DA BI VRATIO SVE KAKO JE BILO AKO SE NE SNADJES!

Filter plina u elektro magnetnom prekidacu mora da se menja na 10.000- 15.000km takodje (cenim da nikada nije menjan).

Najbolje resenje ti je sekvent, trosi isto i benz i plin i nema cackanja.

Moje iskustvo sa tim motorom na lovato uredjaj je oko 9-12l plina na 100km, kada se stisne malo i do 13.

SRECNO sa resavanjem problema!

Link to post
Share on other sites

auto ima vec sekvent lovato. bar je tako rekao decko od kog sam kupio kola.

filter vazduha je kao nov. uopste nema prljavstine. pogledao sam.

odradio sam optiku trapa i balansiranje tockova. pre neki dan.

i zvao sam doru malo pre. rekao je da dodjem. idem sad odma. pa javljam sta se desava.

Link to post
Share on other sites

upravo sam se vratio od dore.

kaze ovako. to nije sekvent sto je u mom autu. znaci lik sto mi je prodao rekao je da jeste, a nije. znaci zajebo me.... nema veze. jebacu mu mamu.

drugo. malo je on tu nesto stelovo. sad mi je ler na 1,5 obrtaja, a pre je bio na 900. kaze on odradi redovan servis pa vidi kako ce da trosi. ne mogu ti ja tu nista posebno odraditi. ne deluje mi taj auto gas da je star, pa tako da ne bih dirao isparivace... itd.

kaze jos. treba tu sekvent. znaci sve ovo da izbacim napolje. samo boca ostaje. i to ce me kostati 550e. pljas! od toga nema nista, bar za sada.

koliko kosta servis plina da se uradi. znaci ti isparivaci, i sta je potrebno. i da mi nasteluju tacno smesu. a ne ovako da se steluje bezveze, na sluh.

Link to post
Share on other sites

Ej, bio si kod jednog od najboljih majstora u drzavi........i da znas , taj sistem se i steluje bas na taj bezveze nacin, ako si dobar majstor.

Ovo sto ti je ler na 1,5 nije mi jasno sto ne moze drugacije, ali mora da moze. Nesto ti drugo tu nije u redu, a ne plin.

I pitaj njega koliko kosta redovan servis plina, a ne nas. I listaj malo sekciju o auto gasu, tamo je vecina odgovora na tvoja pitanja, cak i na ona koja ces tek da postavis.

Link to post
Share on other sites

prvo cu da uradim servis kola. ulje filtere, svecice. onda cu opet otici do njega, da namesti ler kako treba. pre toga je bio dobar. i da odradi redovan servis ovog plina. za sekvent mogu samo da mastam...

Link to post
Share on other sites

vozimo se i mi bez problema na obican plin,iako za ovaj tip motora preporucuju bas sekvent.inace venturi sistem plina se steluje na nacin na koji sam ti ja objasnio, takodje kako ti je i objasnjeno par postova iznad.mada mi nije jassno zasto ti je ostavio toliki ler?bzv

Link to post
Share on other sites

nemam ni ja pojma zasto. ispricao mi je kako ovaj plin nista ne valja. i kako ce samo da sahrani ovaj motor u njemu... da moram pod hitno da ubacim sekvent... i tako dalje...

pricao sam sa deckom sto mi je prodao kola. kaze on da je uzeo kola sa ovim plinom, i da za 4 godine je samo jednom promenio neki filter na plinu. i kaze da je njemu trosio normalno oko 13-16l PLIna po gradu.

prvo sto cu da uradim jeste da promenim svecice. koje da uzmem?

i sta da promenim kod plina, da znam da je sve u redu. kako da vidim, je isparivce, membrane... sta vec treba.

filter vazduha je kao nov.

Link to post
Share on other sites

NGK V-line 28

a za ostalo....najbolje ce ti reci majstor kod kog si bio,iako se ne slazem da je sekvent jedino resenje. Jeste najbolje, ali nije jedino.

Koji ti tip motora uopste imas? M40?

I zabelezi doslovce sta ti je Dora rekao, ovako mi malo neverovatno.....

Link to post
Share on other sites

pricao je covek lepo i kulturno... uglavnom ispada da moram da ugradim sekvent. sahranicu ovako motor. to je rekao. i ne moze tu nesto da se nasteluje, to je sto je. a meni je to malo ne verovatno da ne moze da se smanji potrosnja.

a motor koji imam. pa cini mi se da je m40. nisam siguran.

bmw e36 kraj 92ge.

Link to post
Share on other sites

da i rekao je da moram da promenim ventil, il tako nesto. imam neko tursko djubre. to kaze. ne valja taj nista...

i ako ugradjujem sekvent. sve se vadi i moze da se baci, jer nista to ne valja. ostace samo boca, a i ona nije dobra jer treba drugi ventil. eto.

Link to post
Share on other sites

Sekvent nije jedino resenje- daleko od toga. Vozio sam taj auto, sa istim motorom...mislim da je cak i godiste bilo isto i radio je sa Lovatom bez problema! Otvoren put 8-10, a grad 11-13! Za 3godine koliko je bio kod mog burazera...mozda je dva puta prestelovan. Znaci prica o sahranjivanju motora je bila da te otrese ili da ti ugradi seq i naplati to(objektivno gledano).

Imas na isparivacu plasticni sraf (tamno siv, plastican oko 1.5cm u precniku) i polako ga zavrci- trebalo bi da spustis ler tako. Pokusaj takodje da KADA JE AUTO UGASEN I NIJE NA KONTAKTU da odvijes sasvim jos jedan plastican sraf koji se nalazi sasvim na donjoj ivici isparivaca pod uglom od oko 45 stepeni i vidi da li ce da iscuri ulje braon ili narandzaste boje.

To je sraf za drenazu ulja koje se vremenom nakupi u isparivacu(ugasen auto i SKINUT KONTAKT OBAVEZNO!!!!) Lepo ga zavrni nazad i probaj tek onda da spustis polako ler na 850-950.... Sto se potrosnje tice to je sraf na crevu i sluzi za kontrolu kolicine dotoka plina u mesac.

Proveri na benzinu na koliko obrtaja ti radi, ako je ok onda moze i na plinu da se sredi da radi na isto ili oko 50rpm vise.

Filter vazduha izgleda kao nov ali ti ne znas da li jeste nov i kada je menjan- dasa koji ti je prodao auto nije znao (ili nije hteo da kaze) ni koji uredjaj mu je pod haubom, tako da ti nece reci tacno ni kada je menjan filter.

Ako nemas pucaljku na kucistu filtera moze da se desi i da je prilikom detonacije plina(normalna stvar da se desi) negde napuklo samo kuciste filtera vazduha i da veci deo vazduha uvlaci pored samog papirnog dela i da je zato kao nov.

Na tvom mestu ja bih pogledao prvo isparivac da li je pun ulja, zatim svecice i kablove(u mrklom mraku otvori haubu, videces ako smercuje negde, plavicaste munjice), zatim skini kuciste filtera vazduha i potraz pukotine da li ima...ako je sve ok, pokusaj da spustis ler na plasticnom srafu na isparivacu (zavijas-smanjujes, odvijas-povecavas ler....ali pazi AKO PREVISE ODVIJES TAJ SRAF LER CE POCETI OPET DA PADA ZATO STO GA PREVELIKA KOLICINA PLINA GUSI.)

Isto vazi i za sraf na crevu (ako preteras sa odvijanjem- gusi se. Sa ovim srafom regulises potrosnju plina i kako auto prima gas).Trebalo bi da maximalan ler koji mozes da dobijes na srafu za ler (na isparivacu) bude oko 2000 obrtaja ili malo vise a onda ga smanjujes polako do 900.

Sta god da probas SVE OBELEZI PRE CACKANJA kako bi mogao da vratis u prethodno stanje ako mislis da si zeznuo nesto.

P.S. Moje misljenje je da tebi auto vuce fals vazduh na nekom crevu i da te to zajebava....

Svecice koje idu na tvoj motor po AUTODATI:

-NGK BKR6EK (Euroauto su voznici, oko 500din je komad)

-BOSCH F7LDCR (bul Osobodjenja)

-Champion RC8DMC

-Beru 14F-7LDUR4

Link to post
Share on other sites

@Stalker

Ma opusteno. Vidi se da si koristio plin godinama. Pokupio si sve cake. :D

@zeljko_srb

Koliko sam video do sada Dora ima jednu osobinu da svima preporucuje sekvent uredjaj pa i tamo gde moze bez problema da radi i obican sistem. Sjedne strane ga razumem, jer nece da bude odgovoran kada dodje do detonacije na klasicnom sistemu i ako ti pukna usisna grana ili zvekne protokomer. Ali mnogo nas se vozi sa klasicnim sistemom na injection motorima i ako je sve u redu sa strujom onda i nema nikakvih problema. Kazem struja, mislim na svecice, kablove, bobine i sl. Odradi ti servis lepo, pa ces posle lako raditi servis za plin. Ako treba za plin radi ga kod drugog majstora. A mozes i da jedno vreme vozis na benzin, cisto da vidis kolika je potrosnja benzina i kako se ponasa.

A inace kada odradis servis, stelovanje uredjaja mozes i sam da uradis, imas ovde uputstvo. A ima i druga varijanta. A to je da upalis auto, otvoris haubu. I rukom drzis sajlu gasa na otprilike oko 3000 obrtaja, i zavrnes mu nekoliko krugova, pocece da se gusi i opasce obrtaji. Sve vreme mu drzis gas u istom polozaju. E sad pocinjes da odvrces plin i odvrces ga sve dok obrtaji rastu. Kada obrtaji vise ne rastu sa odvrtanjem plina tu stanes. Iza imas isto za stelovanje lera i nadjes mu neki optimum. Odes u voznju i ako fali plina, ne vuce kako treba odvijes pola kruga pa probas i sve tako dok ne budes zadovoljan kako ide. Znaci fora je samo da drzis sajlu gasa u jednom polozaju, na onih pocetnih 3000obrtaja. Ona prva varianta sa naglim dodavanjem gasa sa lera je isto ok, ali moze da se desi detonacija pa nije bas preporucljiva na injection motoru sa vakumskim uredjajem. Ja sam tako stelovao karburatorski motor pa nije bilo problema. Inace ova metoda na sluh je vise nego dovoljna i 99% servisera tako radi, ukljucujuci i one najbolje.

Link to post
Share on other sites

Samo ispravka/dopuna onome sto je stalker napisao: sraf na isparivacu podesiti tako da se dobije najveci broj obrtaja, odnosno da motor najjace i najbolje radi. Ukoliko se tu steluje ler, to znaci da je negde drugde problem, pa ga ti samo kompenzujes time sto smanjis ler na taj nacin,ali to nije dobar nacin. Ler mora IAC ventil, tj. ler ventil da regulise.

I verovatno ti je ventil na boci EMMEGAS ( pretpostavljam da je za to rekao da je djubre). Ako ne pusta nigde, ne diraj ga, ali znaj da moze nenadano da pocne da pusta plin i da pravi probleme cak i ako ga ne diras, a kamoli ako nekad zelis da zavrnes dotok plina. Zato je Dora rekao da je to djubre.

A sto se tice sahranjivanja motora......jedino ako stalno vozis sa siromasnom smesom, valjda je na to mislio

Lepo nastelovan motor se nece sahraniti, dokaz smo mi koji vozimo plin bas na takvom motoru.

Link to post
Share on other sites