Recommended Posts

Evo i moj prvi BMW posle 17 godina voznje 😍

Dugo sam smatrao da je Alfa najbolje vozilo za "siromasne" koji su zaljubljenici u automobile, ali BMW je driga dimenzija.

I tako sam silom prilika, morao na brzinu da kupim auto sa budzetom do 5.000 i BMW 1 sam tek onako ubacio u izbor. Dobru 3-ku E90 ne bih mogao za te pare da kupim. Vim sam seo u prvog keca, znao sam da je to moj sledeci auto. Pregledao sam vise njoh i nijedan nije zadovoljio moje kriterijume vezane za stanje i ocuvanost, te sam morao da snizim kriterijume po pitanju opreme. 

Odem slucajno da pogledam jedan koji nema navigaciju i nema digitalnu klimu (sto je po meni prednost jer sam do sada imao 2 sa digitalnom klimom i na oba sam menjao motorice klapni). Nema cak ni zadnje podizace stakala. Bar ima parking senzore ..

Vizuelno, prva boja, ne primecujem da je udaran, sve se zatvara punim zvukom... Jedino je prethodni vlasnik nasadio levi deo prednjeg branuka negde, pa ima mala rupa. Ulazim u auto, deluje kao nov. Nema nikakvih zvukova u voznji, sve utegnuto. Jedino pri prelasku preko vecih neravnina kada je hladno, A stub u delu gde se oslanja na kokpit malo ima zvuka  ali to je zajednicki problem svih keceva i lako se resava.

Lanac nema nikakvih zvukova, PK set menjan. Jedino diferencijal malo "peva" na laganom gasu, ali jos uvek nema opiljaka u ulju.

Kada sam razmislio, bolje mi je da uzmem izuzetno ocuvan auto i da malo ulozim u mehaniku nego da uzmem krcat opremom koji nikada ne moze da se dovede u stanje u kakvom je ovaj. 

I tako je pala odluka da uzmem ovaj:

20200217-143048.jpgnemam bolju sliku, nisam se bavio fotkanjem.

 

206.000 pravih km predjenih.

U medjuvremenu je otisao termostat, koji je zbog glupe odluke da se ne ubaci merac t radladne tecnosti na tablu, tesko detektovati ako nije zima. Takodje i neki od hladnjaka (zaboravih sta je), kao i senzor temperature izduvnih gasova, grejace i relej grejaca  (prekinula se zica), te nije uopste mogao da radi regeneraciju DPF-a. Naravno, posle nekom vremena izbaci gresku da je DPF zapusen.

Poucen iskustvom sa Passata gde sam radio ciscenje DPF-a koji me je podjednako posle zajebavao kao i pre ciscenja, zbog gradske voznje, odlucio sam da ga izbacim. Kuciste je ostalo, da izgleda kao da ima DPF, ali je sace izbaceno i softverski regulisano sve to. Kada sam vec bio kod SCT, reko' hajde da ga i malo pojacam. 122 ks i nije neka snaga. Pojacali smo na 140 ks, sto je kulturno. Nemam nameru da driftujem i da se izivljavam nego cisto da, eto, ima vise snage pri preticanju.

Na kraju nije ispalo uopste jeftino posedovati ovaj automobil, ali vredi.

Do sada je dobio:

Mali servis

Ciscenje EGR-a

Ciscenje usisne grane (kad se vec skida zbog zamene grejaca)

Nove grejace

Novi relej grejaca

Mali hladnjak EGR-a

Nov alternator

Nove gume Michel8n Primacy 4

 

Ostaje mi jos da vidim sta cu sa diferencijalom i to bi onda trebalo da bude to.

 

 

Link to post
Share on other sites

Super, neka je sa srecom. Dobro ti nama dosao! Sto se tice diffa, tu nemas brige, imamo na forumu aktivnog clana koji je bog iz te oblasti.

Link to post
Share on other sites

Neka je sa srećom... Lep kec. @Stunter SM obrati se njemu za diff. Vode Racing diffs, najjača firma što se tiče poboljšanja diffova. Ja planiram u neko skorije vreme da ubacim njihov lsd kit na mog keca, iako mi je za sad dobar diff.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, njegovawisost said:

Prelepq boja :) Steta samo za opremu, ja cmizdrim za volanom i boardom... 
 

Proveri remenicu radilice obavezno, to mu je mana, motor zadnjeg brisaca takodje, ako ti je bitno...

Daj jos neku sliku.

Ima board. Vrrovatno mislis na navigaciju, koja i meni fali bar da sija malo 😁

Da, vec sam i zaboravio... Radi zadnji brisac, ali odbija da prska tecnost za stakla 

Edited by Jovan NS
Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Miki_BMW said:

Neka je sa srećom... Lep kec. @Stunter SM obrati se njemu za diff. Vode Racing diffs, najjača firma što se tiče poboljšanja diffova. Ja planiram u neko skorije vreme da ubacim njihov lsd kit na mog keca, iako mi je za sad dobar diff.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja sam razmisljao da stavim od 120d, moze da se prepravi i onda bi trebalo da sam miran.

Edited by Jovan NS
Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Jovan NS said:

Ja sam razmisljao da stavim od 120d, moze da se prepravi i onda bi trebalo da sam miran.

Englezi kažu može i od E90, ali mora i kardan od E90, ne znam da l je ko u Srbiji to radio. Ne bih se brinuo dok ne prosvira.

1 hour ago, Jovan NS said:

Ima board. Vrrovatno mislis na navigaciju, koja i meni fali bar da sija malo 😁

Da, vec sam i zaboravio... Radi zadnji brisac, ali odbija da prska tecnost za stakla 

Nemoj ni da ga pališ (prskalicu(. JA kupio novi motor brisača i opet nebuloza procurila. Loš dizajn. Sad koristim godinu dana samo brisač i miran sam.

Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da je motor n47. Prešao je više od 200k km,lanac obavezno da zameniš osim ako nemaš pouzdanu informaciju da je menjan. Ako trsne u problemu si. Inače boja je perverzija[emoji106]

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to post
Share on other sites

E, ovako. Posle 2 neuspela pokusaja dogovora oko termina sa jednim servisom i, za moje pojmove, previsokim cenama u drugim servisima (od 5.000 pa navise), odlucio sam da to uradim sam. 

Meka cetka, Perwoll za sareni ves sa vodom u razmeri 1:1 u prskalicu koja moze da prska penu i udri... Sediste po sediste  deo po deo patosa. U NS na Delfinu ima automat za dubinsko.pranje.

Kako sam zavrsio jednu particiju sa cetkom i Perwoll-om tako sam ubacio zeton, isprskao to sredstvo za ciscenje, sacekao 2 min i temeljno usisao. I tako 8 puta.

Taj dan je bilo bas toplo, ali sam drzao prozore i sledeci dan par cm otvorene da se slucajno ne bi usmrdelo.

Rezultatom sam i te kako zadovoljan, cisto i blago mirisno.

Edited by Jovan NS
Link to post
Share on other sites

Al' sam odlepio danas...

Parkirao kod Pizza Bar-a na Novom Beogradu na 45 min. Pojeo pizzu i vracam se, kad imam sta da vidim:

20200619-171919.jpgJes' da imam 35 godina, ali da sam uhvatio pocinioca ne znam kako bi se zavrsilo...

Link to post
Share on other sites

Kupio sam novi znak. N8je oruginal, ali deluje kao da jeste 🙃

Dezinfikovan sistem klime ozonom. Sat vremena je cirkulisao sistemom. Sad ne mogu da procenim sta je konkretno uradio dok se ne izluftira miris ozona iz ventilacije, ali mislim da ce opet biti malo kiselkasto kada ukljucim klimu... Postavicu u twhnickom delu foruma pitanje kako to resiti zauvek.

 

Inace, isli smo malo na put. Malo je reci da je bilo uzivanje 😁

Auto - put Milos Veliki je bas lepo uradjen. A put za Goc je bio za dusu

20200620-193654.jpg20200620-193625.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Info za sve sa DPF-om i dilemama da li ga skinuti.

Kod mene je izvadjeno sace, ali ie ostavljeno kuciste, tako da pri pregledu niko ne moze da konstatuje da ga nema. Softverski, naravno, ispracena sve sta treba.

Auto je blago remapovan (140 ks), radjeno dyno merenje.

 

Znaci, izvadjen DPF, blago remapovan i prolazi tehnicki bez ikakvih problema.

Dozvoljena kolicina cvrstih cestica je 2,4 (ne znam koja je merna jedinica), a meni je konstanta na 5 merenja ispod 0,8. Tako da...

Edited by Jovan NS
Link to post
Share on other sites