Registracija vozila...poskupljenje od 01.01.2011. godine


Recommended Posts

Od 01.01.2011. godine ide poskupljenje registracije motornih vozila, tj. takse za Upotrebu motornih vozila.

Evo ga pregled iste po kubikazama:

1600-2000 cc, sa 4000 RSD na 8100 RSD

2000-2500 cc, sa 21000 RSD na 40850 RSD

2500-3000 cc, sa 41000 RSD na 84500 RSD i ///M

Preko 3000 cc, sa 84500 RSD na 187000 RSD.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Znam da je još pre oko dva meseca unija osiguravajučih kuća najavila da će poskupeti premije redovnog osiguranja od januara 2011. godine, kao najjeftinije u regionu ( :blink: ) pa da slučajno ne zaostajemo za tim belim svetom... :lol:

Medjutim poskupljenja premija bi bila do 1500-2000 dinara u proseku, za neki auto srednje klase. Ovaj porez na upotrebu motornog vozila je namet države (Vlade, tačnije poznat kao "Šešeljev porez") iz "onog" vremena, koji, gle čuda, nisu ukinuli. Šatro, ništa nije valjalo od ovih pre, ali je taj harač bio odlična ideja :rolleyes: I kao da to nije bilo dovoljno, kao jedan od dodatnih izvora pred recesiju je uveden onaj nesrećni porez na automobile, mobilne telefone i ostali luskuz facepalm.gif Ovaj za mobilne najaviše da ukidaju, kao izlazimo iz krize, ali zato tih dodatnih 10 % za registraciju niko ni da pomene da ukine...

E sad, ako su pored "Šešeljevog poreza", kao i dodatnog poreza na luksuz od 10 % uvedenog zbog ekonomske krize, odlučili da uvedu JOŠ JEDAN porez na luksuz, tj. "pojačaju" onaj "Šešeljev", onda su stvarno za medalju... Jbt. samo me interesuje može li ova država da zaradi neki novac kako treba - privredjivanjem, prodajom usluga i dobara, kao što to radi sav normalan svet, umesto što pljačka sopstveni narod?

Da stvar bude još gora, osiguravajuće kuće garantovano podižu visine premija redovnog osiguranja, tako da ako i ovi podignu taj porez onda će auto moći jedino da priušti Vlada i poneki ministar. A ne zaboravimo i nove tablice, nove saobraćajne i nove vozačke dozvole... Dokle bre? :o

Link to post
Share on other sites

Mi kao organizacija, klub ili institucija, trebamo nesto konkretno da uradimo u vezi toga. Samo kukamo sebi u bradu i to niko ne cuje. Ajmo da najavimo protest i bez tablica da se provozamo srbijom, i poslati im poruku da (ako stvarno budu poskupele te takse) necemo vise ni registrovati nasa vozila.

Ovo se vise ne trpi! :shout:

Link to post
Share on other sites

Treba da se skupe svi klubovi, to bi verovatno povuklo za sobom i ljude koji nisu u klubovima.....sta god samo nesto da uradimo, od prduckanja na forumu nema nista...

Link to post
Share on other sites

Dok dete ne zakuka, majka ga ne uzima!

Ovo definitivno nema smisla..

Jbte pa ovo je besmisleno, nemuge gotovo.. Daj ljudi da se ujedinimo i da napravimo protest, ne vredi vise cutati. Ajmo kao Grci, sta god im ne odgovara, odmah protest, strajk i sl.. Mi kao najobicnije kurve cutimo dok nas .ebu.. Imamo li dostojanstva? Imamo li svoje JA? Pa hajde da preduzmemo nesto konkretno. Ujedinimo se i da pruzimo otpor!

Link to post
Share on other sites

mene samo zanima izvor ove informacije.

ako sam prosle godine platio 45000 registraciju mog auta sa 2500 kubika ispada da je osiguranje i sve ostale dazbine 5000?! znate li vi razliku izmedju takse, osiguranja, poreza? znate li koliko je osiguranje?

ove godine sa popustom(starije od 20g.) 28000. i pri tome nemam popust na osiguranje, samo na taksu.

prevrnuh ceo internet i nema nigde ove informacije samo ovde i na drugom bmw forumu. ko to plasira i zasto? da li se ovo odnosi na nova vozila? polovna? putnicka? teretna? za fizicka lica ili pravna?

Link to post
Share on other sites

Da li je patka ili ne, ja sam se primio ;)

Meni registracija istice 22. januara, ali me ova tema navela na razmisljanje, pa sam resio da odmah ove godine produzim registraciju, jer cak i da ne poskupi nijedna taksa ili osiguranje, ustedeo sam 4000 za nove tablice, saobracajnu, nalepnicu.....do sledece godine, a tad ce da vidimo sta cemo i kako cemo

evo, sad sam sve zavrsio, BMW E34 520, 1995. = 21.300 din = milina

Link to post
Share on other sites

Da li je patka ili ne, ja sam se primio ;)

Meni registracija istice 22. januara, ali me ova tema navela na razmisljanje, pa sam resio da odmah ove godine produzim registraciju, jer cak i da ne poskupi nijedna taksa ili osiguranje, ustedeo sam 4000 za nove tablice, saobracajnu, nalepnicu.....do sledece godine, a tad ce da vidimo sta cemo i kako cemo

evo, sad sam sve zavrsio, BMW E34 520, 1995. = 21.300 din = milina

Blago tebi... Meni istice u maju, pa me sve to sto si izbegao ceka, a tebe od 2012.godine.

Link to post
Share on other sites

koliko sam uspeo da saznam, vise nece da gledagu godiste vozila. Nego po kubikazi itd. Osim sto ce da poskupi registracija i osiguranje takoje tehnicki pregled. Nove tablice i saub. sa taksom izadju oko 3800 RSD. I da onda dodamo i nove vozac. Upravo sam sad zavrsio prenos, i 318is 89 = 22.150 + 800 RSD za tehnicki.

Za nove tablice ima mogucnost custom tj da na primer uzmem tablice "BMWE30" :) od 50.000 do 150.000 :(

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Stvarno da li se ovo odnosi samo na nova vozila kod prve registracije ili na sva godišta,ako bude tako onda će imati 530d,ili x5 za 5000e i neće ga niko hteti,stvarno katastrofa umesto da se država finansira od proizvodnje i poreza oni se finansiraju samo od represija,akciza na ovo,akciza za ono,nema pušenja u lokalima i razne represivne mere,umesto da onog ko i nešto radi motivišu oni mu dolaze sa raznim inpkecijama i globe ga,taksa za isticanje reklame,ekološke takse i ko zna šta će više izmisliti samo da dođu do para,neverovatno!!

Link to post
Share on other sites

Situacija je neverovatno interesantna,kako vidim i osecam,ima da napravimo od drzave Srbije SRbistan,niko registrovati nece,svi cemo da pljackamo i udaramo reket svakom jebenom budzi koji zivi od grbace glupog naroda,kakav porez,kakva struja,voda,znas kad ce da dodje neko da naplati,samo ako narod popizdi,a verujem da uskoro hoce.Ako situacija krene u tom smeru,bar cemo svi da vozimo dobre auto tek "uvezene" od preko :preved:

Link to post
Share on other sites

Ljudima su uterali strah u kosti, niko ne sme da se usprotivi plašeći se za svoju porodicu i svoj bedni posao kojim jedva otplaćuju kredite koje su morali da dignu....

Na primer, moj ortak radi u firmi Sistem FTO (obezbeđenje). Plate užasno kasne, on već drugi put tuži firmu da bi dobio 5-6 meseci plate. Našao se neko i hteo da ih sjebe, sakupljao potpise da naprave grupnu tužbu i od par hiljada ljudi koji rade u toj firmi u BGu samo njih 30 je imalo muda da potpiše. Da ne komentarišem da kod njih plate ne prelaze 18-19000din u normalnom radnom vremenu.

Nema zakona koji su uveli a da se ne odnosi na uzimanje para.

Ja sam prvi za to da izađemo na ulice i blokiramo grad, i to svaki dan dokle god svi ne izađu na ulicu...

Link to post
Share on other sites

I onda dodju izbori i kampanje od ko zna koliko para, pa svi lepi nasmejani, pa sve ruzicasto, pa evropa, pa podaci neki ubi boze a glupav narod (isprani mozgovi) ponovo zaokruzuju isto jer nema bolje...

Link to post
Share on other sites

Ovde izgleda yebe lud zbunjenog... :lol:

Informacije su kontradiktorne kao i uvek kad se usvoji novi Zakon ili dopuna istog, jer treba biti pravnik pa razumeti sve te članove, stavove, tačke, anekse, dopune, pa onda koja se tačka kojeg stava menja, a koja se tačka kog člana dopunjuje :wacko:

Ali evo ja sam izblejao par sati pokušavajući da skontam šta je posredi, i premda nisam pravnik otprilike se radi o sledećem, mada moguće da grešim i da mi je nešto "promaklo" pažnji.

Usvojene su dopune "Zakona o upotrebi, držanju, i nošenju dobara", čiji će efekti stupiti na snagu 1. januara 2011. To je definitivno i to stoji.

U dopuni stoji, a link ka istoj je okačila Ljilja, da što se tiče onoga što nas konkretno interesuje (dakle vezano za oporezivanje upotrebe motornih vozila), bitne su dve stvari:

1. Izmenjen je član 2. tog zakona, odnosno umesto starog koji je glasio:

Clan 2

Porez na upotrebu motornih vozila placa se kod registracije, produženja registracije i zamene registarskih tablica motornih vozila, koji se vrše u skladu sa propisima kojima se ureduje registracija motornih i prikljucnih vozila, i to: putnickih automobila, kombi vozila i motocikala.

Putnickim automobilom, odnosno kombi vozilom, odnosno motociklom, smatraju se putnicki automobil, odnosno kombi vozilo, odnosno motocikl, prema propisima kojima se ureduje bezbednost saobracaja na putevima.

- sad stoji:

Clan 2

Porez na upotrebu motornih vozila placa se kod izdavanja saobracajne dozvole, odnosno registracione nalepnice (u daljem teksu: registracija), za motorna vozila, koji se vrše u skladu sa propisima kojima se ureduje bezbednost saobracaja na putevima, i to: putnickih automobila, teretnih vozila cija je najveca dozvoljena masa manja od 3,5 tona, motocikala, motocikala sa bocnim sedistem i teskih tricikala.

Putnickim automobilom, teretnim vozilom cija je najveca dozvoljena masa 3,5 tona, motociklom, motociklom sa bocnim sedistem i teskim triciklom smatraju se putnicko vozilo, teretno vozilo cija je najveca dozvoljena masa manja od 3,5 tona, odnosno motocikala, motocikl sa bocnim sedistem i teskim triciklom (u daljem teksu: motorno vozuilo), prema propisima kojima se ureduje bezbednost saobracaja na putevima.

- razlike su u boldovanom delu, i koliko ja ovo mogu da "rastumačim" radi se o "iznudjenoj" promeni Zakona iz razloga uvodjenja registracionih nalepnica na čiju će se zamenu (obnavljanje) u budućnosti i vezivati pojam registracija, umesto dosadašnjeg značenja tog pojma koji je bio striktno vezan za same registarske tablice. Na kraju ovog komentara je link ka sajtu zakon.co.rs koji detaljno obrazlaže promene/dopune ovog Zakona odakle se vidi da je namera i da se izbegne dvostruko oporezivanje pri na primer gubitku tablica i potrebi izdavanja novih, promeni vlasništva tj. registracionog područja (opštine registracije) i slično, jer se po ovoj dopuni sada ukida to duplo oporezivanje već se registracija odnosi samo na registracionu nalepnicu i u slučaju promene vlasništva tj. zamene tablica novi vlasnik nije dužan da plaća porez pri "zameni registarskih tablica" (kako je stajalo do sad u Zakonu), iz razloga što registraciona nalepnica važi nezavisno od eventualne promene vlasništva u vremenu njenog trajanja. U suštini, ovo je čak i dobro po nas.

2. U dopuni pomenutog Zakona, u članu 29 stoji:

Od dana stupanja na snagu ovog zakona neće se primenjivati iznosi poreza na upotrebu motornih vozila iz člana 4. stav 1. tačka 2. podtač. 5) i 6) Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara („Službeni glasnik RS”, br. 26/01, 80/02, 43/04, 132/04, 112/05, 114/06, 118/07, 114/08, 31/09, 106/09 i 95/10) i poreza na upotrebu plovnih objekata, usklađeni do početka primene ovog zakona saglasno odredbi člana 27a tog zakona, za plaćanje u 2011. godini.

- a to se konkretno odnosi na ovo:

2. Motocikli

5) preko 750 do 1100 ccm ..... 12495 RSD

6)preko 110 ccm ..... 31230 RSD

- dakle, poenta je da se neće primenjivati oporezivanje motocikala radne zapremine od 750 ccm "pa naviše" po navedenim iznosima, već će za njih porez iznositi 20 % od navedene sume kako je to trenutno regulisano samo za motorna vozila starosti 20 i više godina, dakle ubuduće će se isto odnositi i za podjednako "matore" motocikle.

Evo linka ka sajtu zakon.co.rs gde su dopune ovog Zakona detaljno objašnjene i naročito obratite pažnju na obrazloženje, otprilike stoji da je cilj smanjenje pojedinih nameta i poreskih obaveza odredjenih grupacija motornih vozila kao i plovila, uskladjivanje Zakona sa novim načinom registracije motornih vozila, takodje se u principu radi o olakšicama vlasnika plovnih vozila itd itd. Ako nekoga interesuje neka slobodno navali, meni evo oči ispadoše dva sata listajući ovaj Zakon, njegove dopune, i ovo obrazloženje... :crazy:

http://www.zakon.co.rs/predlog-zakona-o-izmenama-i-dopunama-zakona-o-porezima-na-upotrebu-dranje-i-noenje-dobara.html

Sve u svemu, ovo je još i dobro. Ko bi se nadao... Naravno sve pod uslovom da mi nešto nije promaklo, a moguće je jer mi zvuči skoro "too god to be true" :unsure: Ako ima nekog pravnika bilo bi dobro da pogleda ovo i pronadje gde je "kvaka", jer ja je nisam našao. :rolleyes:

E da, verovatno ste već čuli da ukidaju i porez na telefonske račune za mobilnu telefoniju od 1. januara. Srećom pa nije najavljeno za 1. april... :rofl:

Link to post
Share on other sites