Recommended Posts

Nema sta da se sleze ili ne sleze....nije pravilno montirana opruga verovatno, mora tacno da legne u previdjeno mesto.

Gledaj na youtube-u M539 Sretena, kad menja amortizere na mw-ima, lepo objasni kako i ta prosta operacija moze da se pogresno uradi.

Edited by hermes
Link to post
Share on other sites
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Sale-Sombor
Prodavci su me uveravali da su amortizeri za M sport vesanje, ja nesto sumnjam u te prednje, imam kataloski broj ali nisam na netu uspeo da nadjem jel jesu ili nisu, pise da idu na oba vesanja i to je to... Cena je bila tako neka kao sto ti kazes da su obicni amorti za e60, nisu bili skupi kao ti M koje spomnjes... A inace idu levi i desni razliciti uvek, to je normalno.

@hermes
Nisam ja sam menjao, radio mi je moj mehanicar koji radi iskljucivo bmw i vrlo je pedantan, verujem a je menjao 100 puta amortizere na e90, tako da cisto sumnjam da je pogresno montirana opruga i to na obe strane...

Ako ostane ovako uzecu eibach pro kit i staviti samo prednje opruge, jer e92 i fabricki ima malo veci zazor izmedju gume i krila naprad nego nazad, ali sad je to bas previse, tako da cu mozda sa drugim oprugama resiti to da bude i 1cm nize nego originalno pa da bude podjednako kao nazad.

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites

Evo posle 4 dana i predjenih 300km otprilike auto se napred "slegao" za 5mm, i mislim da je to to dok ne popuste amortizeri jednog dana. Tako da sam odlucio da kupim malo nize opruge napred, najverovatnije cu eibach pro kit koji vrlo diskretno spusta auto i udobnost bi trebala da ostane ista.
Inace auto se sada odlicno ponasa u krivinama, osecaj je kao da je mnogo laksi nego pre jer se ne uvija i na propada nos kao ranije, da sam imao ove amortizere kad sam isao na Navak verujem da bi mi dosta pomoglo da ostvarim bolje vreme.

Cisto da ne bude sve samo prazna pprica u temi, evo par slika pored nekog F80 M3 na kog sam naletao na parkingu u Ns sinoc:

20220501-214153.jpg20220501-214158.jpg20220501-214506.jpg

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ipak nista od pomenutog puta na Ring, drugar nije vakcinisan i ne moze da udje u Nemacku turisticki :(

Kupio sam Eibach Pro Kit prednje opruge, spustile su auto taman kako sam i hteo za 2cm, inace proverio sam amortizere kad je menjano, isti su kao stari M sport i to je verovatno visina kakav i treba da bude fabricki,  ali meni je bilo jako ruzno kad je tako visok napred, verovatno mi je auto bio nizi pre zamene jer su amortizeri bili propali skroz.
Sada sa Eibach je super visina, a i udobnost je bolje nego pre jer su opruge progresivne i prva dva kruga su meksa nego na fabrickim oprugama, ali sam malo izgubio na upravljivosti, opet se vise ljulja u krivinama i tone preko nosa, ali to mi je manje bitno.

1.jpg2.jpg3.jpg4-pre-posle.png

Bio sam juce do Fruske Gore malo da isprobam kakav je sad u krivinama, jako su lepi putevi za voznju gore, nov asfalt, krivine, nema saobracaja, milina..

5.jpg
 

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Otisao opet do Revo Chipa da mi ubace tu jacu mapu koju nisu mogli prvobitno zbog loseg zamajca 2019. kad sam prvi put bio, dobio sam jos 7ks i 40Nm.

Revo-1-6-2022.jpg

Onda sam zamenio senzor radilice koji me zeza vec dve godine, ali nismo bili sigurni da je do njega pa nisamo hteli da menjamo na pamet, jer se retko desavalo npr jednom u pola godine mi se auto ugasi na semaforu, ili u voznji zastuca i posle sve ok mesecima, sad je konacno izbacio gresku i eto srecom bio je samo senzor radilice na koji smo sumnjali od pocetka. Zamena je bas posao, treba da se skine usisna grana, anlaser, pa odozdo suspleh da se pridje drugim srafu anlasera, jako nepristupacno...

20220616-130203.jpg

I na kraju konacno sam namontirao stopove sa LCI modela, koje sam trazio godinama, na kraju sam morao iz Nemacke da porucim:

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

Jako je tesko telefonom da se uslika kako izgledaju uzivo, ali mnogo dobro izgledaju i danju i nocu, bas podmlade izgled auta od nazad.

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Evo jos jedan upgrade, dugo sam trazio originalni M3 volan ali za manualni menjac, bez saltalica, dosta su retki i jedva nadjoh ovaj na nemackim oglasima pre nekih mesec dana u odlicnom stanju i evo konacno je stigao.

1.jpg2.jpg
3.jpg4.jpg
5.jpg

Na prvi pogled izgledaju jako slicno, jer je moj sport volan presvucen u kvalitetniju kozu od fabricke i prostepan koncem u M bojama bas da bi licio na M3 volan,
ali tek kad se ovaj uzme u ruku oseti se ogromna razlika, kvalitet Nappa koze je neuporedivo bolji, volan je deblji i drugacijeg je oblika, ovaj obican kad bi se gledao presek je okrugao a ovaj M3 je kao neki zaobljeni pravougaonik i vrhunski lezi u ruci.
 

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
On 7/21/2022 at 3:00 AM, yosh said:

@miloss @smg Hvala puno 👍

Evo malo nocnih slika:

Napred-1.pngCrveni-Stop-Na-Zidu.pngSa-Strane.pngNazad-1.pngStopovi.png
 

Gde si pazario stopke i kolko love?

na prodaja delova su 20k spoljnje i 10k unutrasnje,ne pise dal su oem ili ne

Link to post
Share on other sites

Te stopke sto kazes su kopija ali zamenske za oem pa ne pasu na pre lci modele bez kablova/adaptera, ove moje su depo kopija ali sa modulima za pre lci, tako da su plug and play i ne prijavljuju gresku nikakvu i i kao da svetle malo jace u odnosu na fabricke. Ja sam zadovoljan bas. U nemackoj su bile na sajtu 379e, lik koji donosi za Srbiju mi je uzeo 96e i jos dok sam otisao do Subotice po njih izaslo me je oko 500e sve ukupno.
Inace za e93 su drugacije spoljne stopke nego za e92, a i video sam na polovnim automobilima da je bilo nekih e93 lci u delovima, pogledaj to, pa mozda prodjes jeftinije cak sa fabrickim polovnim stopkama, jedino sto ces onda morati da nabavis i kablove kod ovlascenog i kodiras ih, ili da prepravljas instalaciju sam.

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Konacno sam ostvario to da odem na Nurburgring, posle par godina propalih planova, putovanje iz snova bukvlano. Vozio se u ring taxiju M5 CS, auto je bolestina, kako lezi u krivinama, kako ide i koliko trpi da ceo dan vrti krug za krugom bez hladjenja. Provozao moj auto dva kruga, i dva kruga sam retrirao E90 330i trkacki auto, evo nekih slika i snimak:
ig-1.pngig-2.pngig-3.pngig-4.pngig-5.png
20230819-2044092.jpg20230819-122848.jpg20230819-152849.jpgig-3.png
 


Malo sa parkinga:
20230819-123146.jpg20230819-123201.jpg
20230819-120323.jpg
20230819-154533.jpg20230819-154542.jpg
20230819-173922.jpg20230820-163100.jpg

I malo iz muzeja:
20230819-130941.jpg20230819-130953.jpg20230819-125329.jpg20230819-125450.jpg20230819-132828.jpg
20230819-135531.jpg20230819-131117.jpg20230819-141109.jpg

Ima tu jos brdo slika i mnogo toga sto nisam uslikao, ali i ovo je dosta, sve u svemu preporucio bih svakom ko voli automobile da poseti bar jednom u zivotu.

Link to post
Share on other sites

Taxi M5 CS je 350e za 3 osobe jedan krug, jedini drugi taxi u kojem mozes da podelis cenu na 3 osobe je Hyndai i30 N i on je jeftiniji oko 150e za 3 osobe krug, svi ostali taxiji su dvosedi tipa GT3 RS ili AMG GTR i oni su oko 350e ali placa sve jedan putnik.
Rentiranje sam ja platio 350e all inclusive za dve kruga, to podrazumeva ulaz na stazu i gorivo, ali je bio vikend pa je skuplje, radnim danima je ista stvar 270e valjda, i zavisi od auta i imas opciju bez goriva i ulaza na stazu koja se mozda i vise isplati. Ima jako puno firmi koje se bave rentiranjem i imas svega od Twinga RS koji je 200e dva kruga, do GT3 RS koji je 3200e za 4 kruga, isto svaka firma ima svoju politiku kako i sta, tako da to moras pogledati online. 
Ja sam izabrao ovaj ringfreaks jer su cene relativno povoljne, dobijes auto celo poslepodne da odvozis taj broj krugova koji si platio, niko te ne pritiska da vratis auto brzo, hteo sam bmw manuelca i hteo sam osecaj trkackog auta, znaci kadice, pojasi u 5 tacaka, kavez, bez izolacije itd itd... Auto je bas dobro podesen, lezi super, kao sto se vidi na slici dizao sam prednji tocak u krivinama, ali sam se bas razocarao kako ide taj 3.0 N52, ne znam da li je ovaj konkretno ubijen od maltretiranja na stazi ili su svi takvi, ali bas i ne vuce nesto...
Ako se vozi sopstveni auto ulaz na stazu je radnim danima 30e a vikendom 35e po krugu, ovde je jako bitno da iz auta ne procuri ulje ili antifriz jer posledice mogu da budu ogromne ako se neko iza oklizne i slupa na nesto sto je procurelo iz tvog auta...
Smestaj smo nasli povoljno par minuta peske od ulaza na stazu, 285e za 3 osobe sa dorcukom 3 nocenja.
Gorivo do tamo i nazad sa voznjom na stazi i malo okolo i vinjetama za Madjarsku i Austriju je bilo nekih 360e, meni je po bordu pokazao 5.8l prosek na tih nepunih 3000km, u realnosti je to nekih 0.3l vise, sto je opet smesno, pogotovo jer smo do tamo imali kreni stani voznju, guzve, radovi i zastoji gotovo celim putem, a nazad je bilo uglavnom cisto ali sam opet autobanom isao 200-220 gde god se otvoro prostor.

Eto to ti je to o cenama, ako te zanima jos nesto pitaj :)

Link to post
Share on other sites